Antalya
15.05.2019
A
YAŞAM
Soma'yı unutmadık
Soma'yı unutmadık

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından Attalos Heykeli önünde yapılan basın açıklamasında 2014 yılı Mayıs ayında 301 madencinin ölümüne neden olan maden kazasının suçluları protesto edildi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin ortak bildirisini okuyan DİSK Bölge Sekreteri Vedat Küçük, "Madenin patronu Can Gürkan ölümünden sorumlu olduğu her işçi için 5 gün hapis yatarak geçtiğimiz ay tahliye olmuştur. 301 işçi arkadaşımızın ardından adalet de göçük altında kaldı. Bu göçük ülkeyi yönetenlerin eseri olan hukuki bir göçüktür. Politik bir göçüktür, ekonomik bir göçüktür, ahlaki bir göçüktür. Soma katliamını unutmamak, unutturmamak o nedenle hepimizin görevidir. Soma'yı unutmadık, unutturmayacağız" dedi.


HUKUKUN GELDİĞİ NOKTA


"İçinde bulunduğumuz ekonomik göçüşten çıkış için insanı, emeği, doğayı ve yaşamı değil; kanı, gözyaşını, betonu ve yıkımı güvence altına alan bir yol tercih edilmektedir. Bu korkunç tercih, 301 işçinin ölümüne sebep olan maden patronuna yeniden maden işletme hakkı vererek bir kez daha ilan edilmiştir. Ülkemizde hukukun çöküşü Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir" diyen Vedat Küçük, "Davayı Soma'dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini 'olası kasıt' üzerinden değil, 'bilinçli taksir' ile 'cezalandırarak' adeta ödüllendiren yargı sistemi, bir işçi için 5 gün hapis yatmayı yeterli görmüş, ülkemizde hukukun geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir" diye konuştu. 


ER YA DA GEÇ HESABINI SORACAĞIZ


"Gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini bilerek ve isteyerek almamak hata değil, kasıttır. Yıllık üretim planının üç katı üretim yapmak için işçileri zorlamak hata değil, kasıttır. Madenlerdeki taşeron, rodövans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırmak, madenleri özelleştirmek, kamu denetiminden çıkarmak, hata değil, kasıttır" diyen Vedat Küçük,  "Soma'nın hesabını er ya da geç soracağız. Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günleri elbette göreceğiz" ifadelerine yer verdi.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: