Antalya
13.05.2019
A
GÜVENLİK , ÇEVRE
Çevrecilerden ‘doğaya sahip çık’ çağrısı: HES’e karşı 61 bin TL gerek
Çevrecilerden ‘doğaya sahip çık’ çağrısı:  HES’e karşı 61 bin TL gerek

Alakır Vadisi’nde çevreciler, bölgede bulunan 2 arazinin HES şirketi tarafından alınıp tahrip edilmemesi için girdikleri ihaleye kazandı. İki arazinin bedeli olan 92 bin 110 liranın karşılanması için başlatılan kampanya kapsamında şimdiye kadar 30 bin 462 TL toplandı. Çevreciler, kalan 61 bin 648 lira için destek bekliyor. 

Alakır Vadisi’nde yaşayan Tuğba Günal-Birhan Erkutlu çiftinin yaşam alanının hemen yanındaki arazinin HES şirketi tarafından alınmak istenmesine karşın şirket ile girdikleri ihaleyi kazanan çevreciler, arazi bedeli olan 92 bin 110 TL’lik tutarın 30 bin 462 TL’sini doğaseverlerin yardımları ile topladı. Alakır Nehri platformu, yaptığı açıklamada geriye kalan 61.648 lira için destek çağrısı yaptı. 


ÇEVRECİLER 5.2 DÖNÜMLÜK ARAZİYİ KURTARDI


Kumluca’daki Alakır Vadisi’nde yaşayan Tuğba Günal-Birhan Erkutlu çifti, 15 yıldır bölgede, ormansızlaşma, erozyon ve petrol kullanımına karşı doğanın bakirliğini savunuyor. Aynı zamanda bölgede faaliyet gösteren HES şirketine karşı ormanların tahrip edilmemesi için de hukuki mücadele veren çift, son olarak yaşam alanlarının hemen yanında bulunan 2 arazinin hazineden satışa çıkarılması tahdidiyle karşı karşıya kaldı. Tuğba Günal-Birhan Erkutlu çifti öncülüğünde ihaleye giren çevreciler, HES şirketine rağmen iki araziyi 92 bin 110 TL bedel ile satın aldı. 5. 2 dönümlük arazinin kurtarılması amacıyla ihaleye girebilmek için yatırılması gereken 7 bin 390 lirayı doğaseverlerin yardımıyla toplayan çift, şimdi de arazilerin tapusunu alabilmek için destek bekliyor. 


YAŞAM DAYANIŞMASI İÇİN 61 BİN LİRA GEREK


Alakır Nehri Platformu, HES şirketinin köylülerden almış olduğu arazilere dozerlerle girerek ortalığı dümdüz ettiği görüntüleri paylaştı. Hazine ihalesi sonucu kazandıkları arazinin vakıflaştırılarak korunacağını belirtilen platform, “Eğer o arazileri alamasaydık tüm canlıların da başına gelen bu olacaktı. Ormansızlaşma, erozyon, petrol kullanımı, iklim krizinin tüm nedenleri var bu şirkette. Buna göz yumanları gelecek nesiller asla affetmeyecek. Buna dur diyen sizlerin vakfettikleri ile korunacak gelecek” ifadelerine yer verdi. İki arazinin bedeli olan 92 bin 110 liralık miktarın 30 bin 462 lirasının dayanışma yoluyla toplandığının duyurulduğu açıklamada, “Kalan 61 bin 648 lira için can koruyucu desteklerinizi hepimiz adına ihaleye katılan Elif Arığ’ın banka hesabına ‘borç’ açıklaması ile gönderebilirsiniz. Kuruş kuruş birikiyor, damlaya damlaya göl oluyor, kucak kucak can koruyoruz. Elif Arığ Ziraat Bankası TR37 0001 0016 1275 7586 9750 01” denildi. MÜZEYYEN YÜCE 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: