Antalya
12.05.2019
A
ARŞİV , GÜNCEL , YAŞAM , TARIM
Göktepe’ye Tunceli modeli
Göktepe’ye Tunceli modeli

31 Mart yerel seçimlerinde yüksek bir oy oranı ile başkan seçilen Göktepe Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Doğan, atıl olan 60 dönümlük araziyi tarıma açarak nohut üretimine başladı. Belediye şirketi aracılığı ile internetten de satışın yapılacağı tarladaki nohut, öğrencilere burs olarak geri dönecek. 

Tunceli’nin Ovacık Belediye Başkanıyken atıl arazileri tarıma açarak ektiği nohut ile öğrencilere burs sağlayan ‘Komünist Başkan’ olarak da tanınan Fatih Mehmet Maçoğlu’nun tarım modeli diğer belediye başkanlarına da örnek teşkil etti. Karaman’a bağlı Göktepe Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Doğan, 31 Mart yerel seçimleri sürecinde vaat ettiği üretime dayalı tarım projelerini bir bir hayata geçiriyor.

 

BİN 550 RAKIMDA HOHUT ÜRETİMİ

 

Kullanımı köylüye ait olan ve yaklaşık 40 yıldır atıl vaziyetteki 60 dönüm araziye imece usulü ile işlevsellik kazandıran Doğan,  bin 550 rakımda nohut üretimi yapacak. Nohut üretiminden elde edilen gelirin öğrencilere burs olarak kullanılacağını ifade eden Başkan Doğan, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Düşük bir maliyetle Kazımkarabekir Tarım Kredi Kooperatifi'nden temin edilen Azkan cinsi nohutların ekimine hiçbir kimyasal gübre kullanılmadan yurttaşlarımızla birlikte başladık. Ağustos-Eylül ayları gibi yine hep birlikte köylülerimizle ve gençlerimizle el birliği ile nohudumuzun hasadını yapacağız. 1550 rakımda Nohut ekiminden elde ettiğimiz gelir tamamen öğrencilerimize burs amaçlıdır.”

 

ŞEFFAF BELEDİYECELİK ÖRNEĞİ

 

Doğan, belediye bünyesinde kurdukları şirket aracılığı ile internet üzerinden de nohut satışı yapılacağını belirterek, “Sadece nohutla kalmayıp, fasulye, elma kurusu, elma sirkesi, pekmez, kuru üzüm gibi organik ürünlerimizi de pazarlayacağız” diye konuştu.  Görev süresi boyunca şeffaf belediyeciliği baz alacaklarını dile getiren Doğan, gelir gider tablosunu yurttaşlara açıklayacaklarını da bildirdi. Belediyeyi 3 milyona yakın bir borçla devraldıklarını hatırlatan Doğan, “Sırtımızı devlete yastamak yerine, kendimiz üretip kendimiz eşit bir şekilde bölüşeceğiz. Farklı kaynaklar üretip tamamen üretim endeksli politikalar yapacağız” ifadelerine yer verdi. Haber / Abdullah YÜKSEL

 

AZKAN Nohudu Nedir?

 

Dik gelişen, orta derece dallanan, erkenci, yemeklik bir çeşittir.

Kurağa ve soğuğa toleranslıdır. 

Bitki boyu : 40–45 cm.

İlk bakla yüksekliği : 12-20 cm

Çiçek rengi beyazdır. 

Bitkide bakla sayısı : 24-30’dur.

Baklada tane sayısı 1 - 2 adet olup, 100 dane ağırlığı 35-45 g. arasında değişir.

Hasat olum süresi 100-105 gündür.

Tane verimi :  220-380 kg/da

Dekara atılacak tohum miktarı : 8-10 kg/da

Antraknoz hastalığına dayanıklı, kök ve solgunluk hastalıklarına toleranslıdır. 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: