Antalya
09.05.2019
A
İnşaat Mühendisi - İşadamı İlhan Genç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, Türel döneminde Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarda yapılan ihalelere yönelik iddiaları gündeme getirdi. Türel döneminde Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerin çok sayıda ihalesinin Kamu İhale Yasası'nın 21B maddesi çerçevesinde pazarlık usulü yapıldığını belirten İlhan Genç,  "21B'ye göre ihale yapmak mücbir sebepler hariç suçtur" diyor; bu "suç" karşısında Songül Başkaya dışındaki geçmiş dönem meclis üyelerinin tümünün sessiz kaldığını söylüyor. İlhan Genç, en çok İsa Akdemir'in koordinatörlüğünü yaptığı kırsal hizmetlerle ilgili ihalelerde bu tür ihalelere yer verildiğini; "doğal afet", "salgın hastalık", "can ve mal tehlikesi gibi önceden öngörülmeyen olay" gibi gerekçelerle hiç bir ilgisi olmayan bu ihalelerin CHP'li yönetim tarafından soruşturmaya tabi tutulması  gerektiğini belirtiyor.
*****
Genç'in iddialarının ardından pazarlık usulüne dayalı ihalelerle ilgili 21. maddenin B bendine baktım.  21B maddesinde, "Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması" koşuluna yer veriliyor. "Telefonla arayıp Genç'ten, bu tür ihalelerle ilgili elinizde belgeler var mı?" diye sordum. Devletin resmi internet sitesinden kendimin de ulaşabileceğimi hatırlatan Genç, epey sayıda ihale örneğini bana gönderdi. Yerim dar olduğu için bunlardan sadece birkaçını buraya alacağım: 
*****
Korkuteli İlçesi Yazır Düğün Salonu'na çelik çatı yapılması, Antalya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Bedeli: 679.950,00 TL, Geçerli teklif sayısı 2, Yüklenici: Opal İnşaat Turizm Çelik Kostrüksiyon Sanayi ve Ticaret AŞ - Başakşehir / İstanbul, Sözleşme tarihi: 31.01.2019; 
*****
Manavgat Türkbeleni istinat duvarı ve yağmursuyu hattı yapımı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Bedeli: 799.890,05 TL, Geçerli Teklif Sayısı: 3, Yüklenici: Kamil Yalçın Topkaya - Mersin,  Sözleşme tarihi 22.01.2019.
*****
Boğaçayı ve falezler çevre düzenlemesi peyzaj işleri, Antepe İnşaat ve Ticaret AŞ, Bedeli: 5.938.118,00 TL, Geçerli teklif sayısı 2, Yüklenici: Perge Peyzaj İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ - Kepez / Antalya, Sözleşme tarihi: 2.11.2018.
*****
Korkuteli içme suyu temini ve enerji üretim tesisleri altyapı inşaatı yapım işi, Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT), Bedeli : 17.370.000,00 TL, Geçerli teklif sayısı: 3, Yüklenici: İn-Sel İnşaat Mimarlık Turizm Nakliyat Ticaret Ltd. Şti. - Muratpaşa / Antalya, Sözleşme tarihi 10.12.2018. 
*****
Serik Caddesi güzergahı düden çayı üzerinde 3 adet köprü yapılması, Antalya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Bedeli: 2.212.044,75 TL, Geçerli teklif sayısı: 3, Yüklenici: Mehmet Aydeniz, Duraliler Mah. / Antalya, Sözleşme tarihi: 09.03.2018.
*****
CHP'li yeni yönetimin Kamu İhale Yasası'nın 21B maddesine göre yapılan bu tür ihalelerin dökümünü çıkarıp, bunlarla ilgili yasal işlem başlatması gerektiğini kaydeden İlhan Genç,   "Kırsal Hizmetler bünyesinde bulunan iş makineleriyle ilgili yedek parça alımlarının da araştırılmasını istiyorum. Bu iş makinelerine alınan yedek parça fiyatlarının,  teklif alınmayan yerdeki arkadaşların fiyatları ile karşılaştırılıp, dolar bazında değerlendirerek araştırma yapılmasını da yeni yönetimden bekliyorum" diyor. CHP, seçim kampanyasını,  "Devr-i sabık yaratmayacağız" vaadini tekrarlayarak sürdürdü. Bu vaat, Başkan Böcek'in de sahiplendiği, sıkça dile getirdiği bir vaat. Ama bu ortada usulsüzlükler, yasalara aykırı işlemler varsa, bu işlemler yoluyla adrese dayalı ihaleler filan söz konusu edilmişse, bunların hesabının sorulmaması anlamına gelmez, gelmemelidir. 
 
Paylaş
ETİKETLER:
Yok