Antalya
06.05.2019
A
ÇEVRE , POLİTİKA
Alara TBMM’ye taşınıyor
Alara TBMM’ye taşınıyor

CHP Milletvekili Rafet Zeybek, Gündoğmuş’taki Alara Çayı’na yapılması planlanan HES’i TBMM gündemine taşıyacağını belirterek, “Yöre halkının kararlı duruşu ile UNESCO’nun yaşanabilir 100 yer arasında 17.sırada gösterdiği Alara’yı kurtaracağız” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Antalya’nın Gündoğmuş ilçesi sınırlarında bulunan Uçansu Şelalesi’ni de içine alan Alara Çayı üzerine yapılması planlanan hidroelektrik santrallerine (HES) dair açıklamalarda bulundu.  CHP Milletvekili Rafet Zeybek; Gündoğmuş Kayabükü Köyü Alara Çayı ve Küçükçay üzerinde inşa edilmesi düşünülen Hayat 1-2 Regülatörü ve Hidroelektrk Santrali ile ilgili açıklamalarda bulundu. Alan için 2010 yılında ‘ÇED gerekli değildir’ kararının yöre sakinlerinin duyarlılığı sayesinde mahkeme sürecine taşındığını belirten Zeybek, “Antalya 1. İdare Mahkemesi yöre sakinlerinin itirazını haklı bularak ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptaline karar verdi. Danıştay 14'üncü Dairesi ise İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu. Antalya 1'inci İdare Mahkemesi, Danıştay'ın bozma gerekçesi doğrultusunda yeni karar vererek, bölgede yeniden bilirkişi heyeti tarafından keşif yapılması yönünde karar aldı. 18 Mart’ta bilirkişi keşfinin yapılmasından sonra 8 Mayıs'ta bölge halkının dinlenmesi için toplantı kararı alındı. Bölge sakinleri sularına, doğalarına yaşam alanlarına sahip çıkmak için orada olacak. UNESCO tarafından dünyanın yaşanabilir 100 yeri arasında 17’nci sırada yer verilen bir bölge tüm Antalya’nın ve Türkiye’nin gündeminde olmalıdır. Konuyu TBMM gündemine getireceğiz” diye konuştu.

DOĞA YENİDEN ÜRETİLEMEZ


Alara Çayı’nda HES yapımına karşı direnen yöre halkının afişlerinde ve söylemlerinde kullandığı ‘Enerji üretilebilir ama doğa yeniden üretilmez’ sözünün yaşanan sürecin özeti olduğunu ifade eden CHP’li Zeybek, açıklamasında şunları söyledi; “Alara Çayına HES yapmak isteyen firmanın 117 sayfalık başvuru dosyasında çevreye ve insana dair hiçbir veri bulunmamaktadır. Raporda, kesilecek ağaçlar, yok olacak endemik bitki türleri, akarsularda azalacak su nedeniyle zarar görecek suda ve karada yaşayan canlılara dair tek bir açıklamaya yer verilmemiştir. Eğer bu haklı mücadele kaybedilirse, Alara Çayı ve bağlı birçok akarsuda çok sayıda HES yapılması planlanmaktadır. Türkiye’de yanlış enerji politikaları nedeniyle doğanın talan edilmesine müsaade eden siyasal iktidara karşı Antalya’da ve tüm ülkede sularımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz”.
Haber Merkez

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: