Antalya
01.05.2019
A
ÇEVRE , EĞİTİM
Akdeniz Üniversitesi, anaokullarına fidan dikiyor
 Akdeniz Üniversitesi, anaokullarına fidan dikiyor

 Antalya’da yer alan anaokullarına fidan dikimi yapılması ve çocuklara çevre ve doğa bilincinin kazandırılması amaçlanan “Fidanlar Anaokullarında Yeşeriyor” projesi kapsamında, etkinlikler ilk olarak Hamdullah Suphi Tanrıöver Anaokulu ve Şehit Binbaşı Turgut Cengiz Toytunç Anaokulu’nda başladı.  Avrupa-Akdeniz Gençlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda projenin yürütücüsü olan Dr. Öğr. Üyesi Yunus Pınar, yaklaşık 300 okul öncesi dönem çocuğunun katıldığı etkinliklerde çocuklara ilk olarak çevre ve doğa üzerine bilgiler aktardı. Ardından Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi öğrencilerinin katılımıyla fidan dikimi gerçekleştirildi. 

 


SAĞLIK VE BİLİNÇ 


Dr. Öğr. Üyesi Yunus Pınar; Küresel ısınma ile mücadelede en kolay uygulanacak yöntemin ağaçlandırma olduğunu, çevre ve doğa bilincinin ise küçük yaşlarda kazandırılması gerektiğini belirterek, “Çocuklara bir şey öğretmek yetişkinlere öğretmekten daha kolaydır. Çünkü onlar henüz kötü alışkanlıklar tarafından kuşatılmamıştır. İnsanın anayurdu çocukluğudur ve sağlıklı, bilinçli bir neslin tohumları okul öncesi dönemde atılmaktadır.” diye konuştu. 


BİRLİKTE ETKİNLİK 


Avrupa-Akdeniz Gençlik Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nihal Kubilay Pınar ise, “Antalya’da 74’ü resmi, 72’si özel 146 anaokulu olduğunu, bu okullarda ise 54.000 civarında okul öncesi dönem çocuğunun öğrenim gördüğünü ifade etti. Projeye dahil olmak isteyen anaokullarının Avrupa-Akdeniz Gençlik Araştırma ve Uygulama Merkezi ile bağlantıya geçebileceğini belirten Dr. Kubilay Pınar: “Mümkün olabildiğince çok anaokuluna ulaşmak ve gereksinimi olan okullar ile birlikte etkinliklerimize devam etmek istiyoruz.” dedi. (İHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: