Antalya
01.05.2019
A
SEKTÖR , EĞİTİM
'Enerjinin Yıldızları' Oymapınar Barajı'nda
'Enerjinin Yıldızları'  Oymapınar Barajı'nda

Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretmek adına başlatılan Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında Antalya'da Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Yüksek Gerilim Laboratuvarı kuran Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), Yüksek Gerilim Dalı'nı tercih eden öğrencilere teorinin yanı sıra pratik eğitim fırsatı da sunuyor. Uygulamalı eğitim planı çerçevesinde verilen derslerden biri 25 Nisan Perşembe günü, Antalya'da Manavgat Irmağı üzerinde kurulu olan Oymapınar Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde gerçekleştirildi.

 

 

17 ÖĞRENCİ VE 3 ÖĞRETMEN KATILDI

Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 'Yüksek Gerilim Dalı'nı seçen 17 öğrenci, 3 öğretmen ve AEDAŞ yetkilileri eşliğinde gerçekleştirilen gezide, santral görevlileri hidroelektrik santral ile akan suyun gücünün elektriğe nasıl dönüştüğünü her aşaması ile anlattı. İlk defa bir barajı ziyaret eden 12'inci sınıf öğrencisi gençler, Antalya'nın ikinci en büyük enerji santralini görme fırsatına sahip oldu.

14 HAFTADA 14 ÖZEL DERS

Elektrik dağıtım sektöründe 3 şirket ile hizmet veren Cengiz ve Koloğlu Holding'in sektörün nitelikli eleman ihtiyacına çözüm üretmek hedefiyle hayata geçirdiği 'Enerjinin Yıldızları' projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan 'Mesleki Eğitim Protokolü'nün ardından İstanbul, Sivas ve Antalya'da belirlenen 3 meslek lisesinde Yüksek Gerilim Dalı bölümü açılmış ve 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı'nda söz konusu okullarda Yüksek Gerilim Laboratuvarı kurulmuştu. (DHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: