Antalya
30.04.2019
A
RÖPORTAJ , YAŞAM
Çalışan annenin yükünü paylaşıyoruz
Çalışan annenin yükünü paylaşıyoruz

Kadın, anne ve çalışan anne rollerini harmanlayarak ev ve iş hayatı arasında sıkışıp kalan kadının gücünü ortaya çıkarmayı hedefleyen Çalışan Anneler Derneği, alanında faaliyet gösteren ilk ve tek kurum olarak dikkat çekiyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülpınar Gültekin, “İş hayatının zorluklarını biliyoruz; bir araya gelerek birlikte mücadele edeceğiz” dedi. 

Kadın... 
Anne... 
Çalışan anne...
Bu üç rol ayrı ayrı zor zanaatlarken,  bu roller çalışan annede bir araya gelince kadının toplumdaki yeri daha da zorlaşıyor. Modernleşen çağda her şey kolay gibi görünse de bilinçlenmeyle birlikte kariyer elde etme ve bunu yükseltip koruyabilmenin, bilinçli çocuk yetiştirmenin zorluğu arttıkça, iş hayatı ile ev hayatı arasına sıkışıp kalan kadın da zorunlu bir süper kahramana dönüşebiliyor. Pek çok şeye aynı anda, hızlıca çözüm bularak zaman yönetimi gerçekleştiriyor. İşte geçtiğimiz yıl Antalya merkezli kurulan Çalışan Anneler Derneği (ÇADER)de bu noktada devreye girerek, çalışan annelerin yükünü paylaşmayı, nefes aldıkları, hayallerini, planlarını, sorunlarını, çözümlerini konuşabildikleri bir alan açmayı amaçlıyor. Avukat Zeynep Taşçı, başkanlığında 7 kişilik bir yönetim kurulu ile 2018 yılının Haziran ayında kurulan dernek, şuan 32 üyeye ulaşmış durumda. Derneğin amacı, faaliyetleri ve kadın üzerindeki etkilerini Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülpınar Gültekin ile dernek üyesi Görkem Güven ile konuştuk. 


RÖPORTAJ: MÜZEYYEN YÜCE


Günümüzde çalışan anne olmak dediğiniz gibi bazı zamanlarda süper kahraman olmayı gerektiriyor. Toplumda büyük sorun olan bu konuya dair adım atmanız güzel. Kadınlar ne gibi zorluklar ile karşılaşıyor? 
Kadın, çalışma hayatının gerektirdiği rolleri gerçekleştirirken bir yandan da başka bir hayatın  şekillendirilmesindeki rolünü gerçekleştirmekle yükümlüdür ayrıca evin sorumluluklarının yüklediği ev hanımı rolünü de unutmamak gerek. Asgari ücretle çalışan, imkanları sınırlı olan anneler bu süreçte daha fazla yorulur. Çünkü bu tarz çalışan annelerin nefes alacak boşlukları (çocuğu özel kreşe verme, özel etkinliklere, kurslar yollama, anne-baba-tanıdık-dadı desteği alma gibi nefes boşlukları) daha azdır. Ve herkesten çok desteğe ihtiyaç duyarlar. Kendine zaman ayırmak bir yana dinlenmek, kişisel bakım gibi ihtiyaçlar bile lüks haline dönüşür. İşte bizler ÇADER olarak çalışan annelerin yükünü paylaşmayı istiyoruz. 


Sanırım Türkiye’de ilk derneksiniz. ÇADER’in kuruluş aşamasından bahseder misiniz? 


Türkiye’de tek ve ilkiz sanıyorum. Bu alanda çalışma yürüten bir derneğe araştırmamıza rağmen denk gelmedik. Biz mevcut başkanımız Zeynep Hanım ile sosyal sorumluluk kampanyaları düzenleyerek başladık aslında. Antalya’da çok fazla kadın girişimci derneği var, bu çok güzel bir durum. Başkanımız başta olmak üzere dernek üyelerimizin çoğu bordrolu çalışan olarak başladık iş hayatına. Dolayısıyla iş hayatındaki sorunları ve zorlukları biliyoruz. Özellikle evlendiğiniz, hamile kaldığınız dönemlerde işverenlerin yaklaşımı kadınları işten çıkarmaya kadar gidiyor. Kadınlar haklarını bilmiyor, bilse de ses çıkarmıyor, çıkaramıyor. Derneğimiz tam bu noktada devreye gidiyor.  Çalışan anneler bir araya gelerek sorunları çözüp, örgütlü mücadele yapabilmek için kurulduk.  


Çalışan Anneler Derneği’nin kuruluş aşamasında bulunmanız ve devam etmeniz,  sizin de bir kadın girişimci olmanızdan mı kaynaklanıyor? 


Evet, ben sigortacıyım ve işyerimi KOSGEB destekli açtım. İlk dönemlerde çok zorlandım. Onun öncesinde değişik işyerlerinde çalışmış ve zorlanmıştım. Kadınlar böyle dönemlerde haklarını bilmiyor, bilse ses çıkaramadığı zamanlar oluyor. Çünkü nasıl ses çıkarabilir, onu bilmiyor. Ben de bu zorlukları yaşadım ve sonunda kendi yerimi kurdum. Kadınlar iş hayatında var olmalı. 

Dernek faaliyetleriniz kadının iş hayatında olmasını artıracak mı?


Bizler, kadının iş hayatında görünür olmasını savunuyoruz. Dolayısıyla kadınların iş hayatında olması için de mücadelemiz olacak. Dernek faaliyetlerimiz görünür oldukça, üyelerimiz artıkça kadın da zorunlu süper kahraman olmak zorunda kalmayacak. Hayat olağan akışında işleyecek. 


Çok yeni bir derneksiniz? Şuana kadar ne tür faaliyetlerde bulundunuz?


Muratpaşa Belediyesi’nin salonunda dernek üyelerimiz ve çocuklarına yönelik klasik müzik dinletisi düzenledik. Ardından Kaleiçi Oldtown Festivali’nde ‘Anne Çocuk Yürüyor’ etkinliği düzenledik. Çocuklara Kaleiçi’nin tarihini anlattık. Sanat Engel Tanımaz evinde engelli bireylere aileleri ile birlikte yılbaşı partisi düzenledik. ‘Yeni Nesil Ebeveynlik’ konulu seminer düzledik. Aynı zamanda iş hayatında sorunu olan, haklarını öğrenmek ve aramak isteyen kadınlara destek sağlıyoruz. İnternetten bir web sayfası açtık ve orada makaleler yayınlıyoruz. Şimdi de internet üzerinden canlı yayınlar yaparak soruları cevaplamak istiyoruz.  Üye sayımız şuan 32 ama artırmaya yönelik faaliyetlerimizi yapıyoruz. 


Dernek çalışmalarınız sadece çalışan annelere yönelik mi? Ev kadınlarını da çalışma hayatına katmak için çalışmalarınız olacak mı? 


En büyük sorun da bu. Öncesinde çalışıp çocuğu olduktan sonra çalışma hayatından kopan, çalışmak isteyip de çocuğu olduğu için korkan tüm kadınlara yönelik faaliyetimiz olacak. Kadının olduğu her yer bizim çalışma alanımız. 

Derneğinize sadece çalışan anneler mi üye olabiliyor? 


Çalışan Anneler Derneği’ne çalışan kadınlar başta olmak üzere erkekler de üye olabilir. Bu konuda bir sınırlama yapmadık. Birlik ve dayanışma bizim önemli bir ayrıntı ve temamız da çalışan anneler. Herkes elini taşın altına koyarsa mücadele alanımız o kadar genişler. 
 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: