Antalya
24.04.2019
A
EĞİTİM
Okullarda ‘imam hatip’ tanıtımı
Okullarda ‘imam hatip’ tanıtımı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya’daki tüm ilkokul, ortaokul idarecileri, 4.sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenler, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ve diğer yetkililerin katılımı ile imam hatip okullarının tanıtımını yapacak. Konuyla ilgili Eğitim Sen ile Eğitim İş, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı göndererek imam hatip liselerinin ve ortaokullarının tanıtımı için program yapılmasını istedi. 9 Nisan 2019 tarihinde gönderilen yazıda, “Resmi-özel ilkokul, ortaokul idarecileri, tüm 4. sınıf öğretmenleri, tüm ilkokul-ortaokul rehber öğretmenleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, ilçe müdürlüğüne bağlı din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticilerinin katılımı ile 26 Nisan 2019 tarihinde bilgilendirme toplantısı yapılacaktır” görüşüne yer verildi.


KATILANLAR İZİNLİ SAYILACAK


Okullardan, okul tanıtım komisyonları oluşturulması istenen yazıda, “Bu komisyon koordinesinde ilgili okul müdürlüklerimiz ve ilçe müftülüğünce imam hatip okul tanıtımlarının yapılması, idareci, öğretmen, din görevlileri ve öğreticilerin katılımı ile 26 Nisan 2019 Cuma günü konu ile ilgili bilgilendirme toplantısının yapılması, toplantıya katılacak olan kişilerin belirtilen gün ve saatte görevli izinli sayılmaları uygun görülmüştür” denildi.

 
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ


Söz konusu durum ile ilgili Eğitim İş olarak yasal süreci başlatacaklarını ifade eden Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Eğitim çağdaş, laik ve bilimsel olmalı. Biz başından bu yana Ensar Vakfı ile Milli Eğitim işbirliğinde yapılan protokollerin hepsine karşı çıktık. Bizim amacımız bilimsel, laik eğitim. Eğer okulların tanıtımı yapılacaksa bu sadece imam hatip okulları değil, meslek liselerinin de tanıtımına yönelik olmalı.  Biz bu durumu doğru bulmuyoruz. Din görevlilerinin öğretmenlerimizin yanında öğretici olmasını doğru bulmuyoruz. Gerekli şikâyetleri yapıp, yasal haklarımızı kullanacağız” dedi.

 
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İLKESİNE TERS 


Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk de, uygulamanın doğru olmadığı görüşünde.  Öztürk,  bu durumun eğitimde fırsat eşitliği ilkesine de ters olduğunu savunarak, “Çocukların ve ailelerin yönlendirilmesi yanlış. Bilim ve laik eğitimden uzaklaştırılıyoruz. İtaatkâr bir toplum yaratmaya çalışıyorlar. İmam Hatip okullarının çoğaltılması zaten çok doğru değil. Eğitimin içini boşaltıyorlar” dedi. Öztürk, söz konusu uygulama hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi. Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: