Antalya
17.04.2019
A
ADLİYE , POLİTİKA
Ebru Türel’e suç duyurusu
Ebru Türel’e suç duyurusu

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait olduğu iddia edilen ses kaydına ilişkin, ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk’ ve ‘vatandaşları belediyenin otobüs kartlarını kullanmak marifetiyle suç işlemeye teşvik etmek’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait olduğu iddia edilen ses kaydının yerel seçimler öncesi sosyal medyadan yayınlanması ortalığı karıştırmış, ses kaydını yaydıkları iddiasıyla aralarında CHP’lilerinde bulunduğu gözaltına alınan 8 kişiden 1'i tutuklanmıştı. CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, Ebru Türel’in CHP aleyhine yapılmasını istediği propaganda konuşmasının olduğu iddia edilen ses kaydı hakkında Antalya Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.  


EBRU TÜREL, KARA PROPOGANDA YÜRÜTTÜ

 
Yerel seçimler öncesi Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’in, CHP aleyhine yapılan karalama ve iftira kampanyalarını yürüttüğünü ifade eden Kumbul, ortaya saçılan ses kaydının bu durumun en somut kanıtı olduğunu söyledi.  Türel’in söz konusu ses kaydı ile halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiğini iddia eden Ahmet Kumbul, “Seçimlerden önce Ebru Türel, eşinin de mensubu olduğu partiye çıkar sağlamak ve bu parti tarafından yürütülen siyasi propagandayı yürütmek amacıyla çeşitli mecralarda seçimlerdeki en güçlü rakibi olan CHP’ye karşı karalama ve iftira kampanyalarına girişmiştir. Bu çalışmalarının bir kısmında, sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna da yansıdığı üzere, açıkça kendisine destek veren kişileri kullanarak halkı, farklı siyasi partiye oy vermesini kabullenemediği halk kesimine karşı kışkırtma ve tahrik etme amacını gütmüştür” ifadelerine yer verdi. 


KİN VE DÜŞMANLIĞA SEVK EDİYOR


Ebru Türel’in belediye başkanı eşi sıfatını kullanarak suçta kullanılacak araçları dahi temin ettiğini ve CHP’ye yönelik belediye çalışanlarını kullandığını belirten Kumbul, “CHP’nin terör örgütü bağlantısı olduğunu ileri sürerek insanları bu partiye karşı nefret dolu hale getirmeye çalışmak seçme ve seçilme hakkına da müdahaledir.  Ebru Türel’in hiçbir gerçeklik payı olmayan, tamamıyla uydurma beyanlarıyla toplumun kendi çevresinde bulunan ve ortak bir görüşe sahip bir kesimini, bu topluluğun görüşünde olmayan farklı bir kesimine karşı açıkça düşmanlık yapmaya, nefret söyleminde bulunmaya teşvik ettiği, kışkırttığı açıktır. Tüm bunlar göz önüne alındığında kendisi hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk’ ile ‘gönüllü vatandaşları belediyenin otobüs kartlarını kullanmak marifetiyle suç işlemeye teşvik etmek’ gerekçesiyle şikâyette bulunduk” diye konuştu. 


KENDİ SESİ OLDUĞUNU İTİRAF EDİYOR


Söz konusu ses kaydının sosyal medyada yayılması ile ilgili kendi partisinin bir ilgisi olmadığının altını çizen CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, şöyle konuştu: “Şikâyet üzerine tutuklanan AKP üyesi, AKP İl Başkan Yardımcısı’nın yeğeni Niyazi Ateş’tir. Açıklamasında ise suçlamayı reddetti. Bu suçlamaların yapılıp yapılmadığının kararını verecek olan mahkemedir. Bu konuda yorum yapmamız doğru olmaz. Niyazi Ateş’i sadece mahkeme salonunda gördük. Önceden tanımıyoruz. Toplantıda bulunduğunu Ebru hanımın bu sözleri söylediğini fakat kendisinin kaydetmediğini mahkemede söyledi. Zaten davanın konusuna baktığımız zaman da bu sözleri söylediğini, davacının da kabul ettiğini görüyoruz.” MÜZEYYEN YÜCE 

Ne olmuştu? 
29 Mart günü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı adayı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait olduğu öne sürülen ses kaydı sosyal medyada paylaşıma sokuldu. Almanya'nın başkenti Berlin'deki bir sosyal medya hesabından paylaşıldığı belirlenen ses kaydında, "Şimdi biz ne yapacağız, biz ikili- üçlü gruplar halinde, size otobüs kartlarımız geldi. Bunları vereceğim. Otobüslere bineceksiniz. Bineceksiniz, konuşacaksınız, ineceksiniz. Erkekler de kahvelere gidip bunları konuşacak. Peki neyi konuşacaksınız. Mesela; PKK'lılar CHP'lilerin listesinde. Ya bunlar seçilirse ya adam baksana eşbaşkanları bundan sonra İstanbul'u, Ankara'yı HDP yönetecek diyor. Tehdit ediyor. Bunları söyleyeceksiniz, lafları yazın. Tamam mı" ifadeleri yer aldı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: