Antalya
17.04.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
ALANYA: HAYALLER 24 HAZİRAN, GERÇEKLER 31 MART
ALANYA: HAYALLER 24 HAZİRAN, GERÇEKLER 31 MART

24 Haziran seçimlerinde İyi Parti’nin en ciddi çıkış yaptığı ilçe olan Alanya’da, bu çıkışa bağlı olarak 31 Mart seçimlerinde beklenti oldukça yüksekti. Millet ittifakı, hayır bileşenleri ile birlikte Cumhur İttifakı karşısında oy farkını 10 bine kadar indirmişti. Genel ekonomik sorunlar iktidardaki kan kaybı da düşünüldüğünde Millet İttifakı Alanya’nın alınabileceği öngörüsünde bulunuyordu.
Ancak hesaba katılmayan bir nokta vardı. 24 Haziran’da İyi Parti Alanya’da Süleymancılardan çok ciddi destek almıştı. 24 Haziran’daki bu destek 31 Mart’ta kendisini göstermeyince hesaplar karıştı. Bir de üstüne, HDP Alanya’da aday çıkarınca, 24 Haziran’da 10 binlere düşen fark, 31 Mart’ta 30 binlere kadar yeniden yükseldi.


BELEDİYE BAŞKANLIĞI


Genç yaşlarda Kestel Belediye Başkanı seçilerek adından söz ettiren Adem Murat Yücel, iki dönemdir Alanya Belediye Başkanlığı ile tabanını iyice pekiştirmişti. Karşısına rakibin işinin zor olacağı başından belliydi. Nitekim seçim sonucuna bakıldığında Adem Murat Yücel, Cumhur İttifakının gücü ve Süleymancıların desteği ile Alanya Belediye Başkanlığı’na tekrar, kolaylıkla seçildi.

Rakamlardan da görüleceği üzere Adem Murat Yücel yaklaşık 35 bin oy farkla, rahatlıkla kazandı.


BELEDİYE MECLİSİ
Belediye başkanlığında ortaya çıkan tablo, belediye meclisinde de birebir tekrarlandı. Bu sonuçlarla, Adem Murat Yücel’e belediye başkanlığında verilen destek siyasal anlamda da karşılığını buldu. Adem Murat Yücel sadece belediye başkanı olarak değil, siyasal bir iradenin de karşılığı olarak yerini aldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Alanya, nüfus yoğunluğu bakımında büyükşehir belediyesi için de önem taşıyor. Rakamlara ilk bakışta Menderes Türel’in Muhittin Böcek’ten 5 bin oy fazla aldığını görüyoruz. Ancak karşılaştırmalı analizlere girdiğimizde detaylarda ilginç noktalar gözümüze çarpıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Alanya Belediyesi ve Belediye Meclisi’nde her iki ittifak için blok bir davranış söz konusudur. Konu büyükşehir olunca ciddi bir farklılaşma açığa çıkıyor. Alanya Belediyesi’nde Adem Murat Yücel’e verilen destek Büyükşehirde Menderes Türel’e verilmemiş gibi görünüyor. Menderes Türel, Adem Murat Yücel’den 8 bin, Belediye Meclisi oylarından da 5 bin oy geride kalmıştır. Buna karşılık Muhittin Böcek, Alanya Belediyesi ve Belediye Meclisi oylarından 12 bin oy fazla almış. Her ne kadar Alanya’da Menderes Türel daha yüksek oy almış gibi görünse de, Millet ittifakın çok üstünde oy alan Muhittin Böcek’in buradaki başarısı dikkate değerdir.


SONUÇ
Alanya kendi karakteristik özellikleri ile diğer ilçelerden ayrışmaktadır. Bunların başında Alanya’da çok etkin bir güce sahip olan Süleymancılar gelmektedir. 24 Haziran’da İyi Parti lehine işleyen Süleymancılar faktörü, 31 Mart’ta Alanya Belediyesi ve Belediye Meclisi için bu sefer Cumhur İttifakı lehine işlemiştir. Büyükşehir seçimlerinde ise Bu faktör Muhittin Böcek’in yanında yer almış gibi görünüyor.

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: