Antalya
17.04.2019
A

Sezon  başından beri arzu ettiği iyi oyunu ve istikrarı bir türlü sağlayamayan Antalyaspor, Kasımpaşa karşısında aldığı galibiyetle Bülent Korkmaz’ın deyimiyle ‘ligde kalma’ hedefine hemen hemen ulaştı sayılır. Galip gelindi gelinmesine ama maçın adamının Antalyaspor kalecisi Boffin olması, galibiyetin hangi şartlarda alındığının açık bir göstergesi olarak karşımızda bir duvar gibi duruyor. 
     Yazının başlığından da anlaşılacağı üzere, maç analizinden ziyade değinmek istediğim şey Pazar günü Kasımpaşa maçı öncesi çiçeği burnunda Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve  Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın katılımı ile açılışı yapılan Akrep Heykeli.
    Ülkenin neredeyse bütün şehirlerinde binlerce sempatizanı olan İstanbul takımlarının futbol ekonomisinden aldığı pay ve ulusal medya gücü sayesinde böyle küçük dokunuşlara ihtiyacı olmasa da, güçlü ekonomiler ve dediğim gibi medya gücüne karşı koyup kendi şehrinin insanlarını etrafında toplamayı amaç edinen, aslında şehir takımına oluşan aidiyet üzerinden yaşadığı kent’i de sahiplendiren şehir takımları için bu gibi sembollerin önemi çok çok büyüktür. Alınacak birkaç ya da daha fazla galibiyetten daha önemli olan bu gibi dokunuşları kaleme almayı, Antalyaspor Taraftarının taleplerine önem veren ulaşılabilir insanları bu konuda biraz olsun motive edebilmek ve bir elin parmaklarını geçmeyen Antalyasporlu yerel yönetici sayısını arttırabilmek için oldukça önemli buluyorum.
    Şehrin en işlek yerlerinden birinde, herkesin görebileceği bir yerde olan bir parka ‘Antalyaspor Parkı’ adının verilmesi, Ondan daha önce, sosyal medyada taraftarın talebine istinaden yine şehrin önemli yerlerine devasa boyutlarda Antalyaspor bayraklarının(kalıcı olarak) asılması ve 7/24 herkesin göreceği şekilde gönderde dalgalanması, Antalyaspor’un bu şehrin en büyük değerlerinden bir tanesi olduğu ve bu şehre ait olan herkesin Antalyaspor’u da kendi evladıymış gibi sahiplenmesi için atılan, küçükmüş gibi görünse de en büyük adımlardandır.  Yine Muratpaşa sınırları içerisindeki elektrik trafo binalarının Antalyaspor temalı resimlerle süslenmesi de görsel anlamda muazzam çalışmalar olarak karşımıza çıktı ve ‘şehrini destekle’ sloganıyla perçinlendi.
        Yeni yapılan stadyumun tribün mimarisi her ne kadar taraftardan geçer not alamasa da, mevcut konumu ve modernitesiyle eskiye nazaran taraftar sayısında büyük bir artışı beraberinde getirdi. Bu durumu daha da ileriye taşıyabilmenin yolu, şehir takımının başarılı sonuçlar elde etmesi ve yerel idarecilerin katkısıdır. Umarım gün gün bu katkı daha da artacak, bir gün Bursaspor ve Bursa şehri örneğinde gördüğümüz gibi o güzel günleri bizler de yaşayacağız.
       Gelelim Akrep Heykeli’ne..
     Antalyaspor için hayata geçirilen bu estetik proje ve neredeyse bir yıldır emek harcayan insanlarla ilgili biraz detay vermek istiyorum. Muratpaşa Belediyespor Başkanlığını yürüten, aynı zamanda taraftarın da içinden biri olan Murat Şimşek’in aşağı yukarı bir yıla yakın bir zamandır akrep heykeli projesi ile alakadar olduğunu bizzat biliyorum. Hatta heykelin, yapımına başlandığı sıralarda Antalyaspor Parkı’na yerleştirilmesi gündemdeydi. Bunun nedeni de, Lara bölgesinde şehir takımına olan ilginin az oluşu ve o bölgede insanlara şehir takımını hatırlatacak bir görselin olması gerektiğiydi. Daha sonra stadyum yakınlarında taraftarın maç günlerinde yoğun olarak bulunduğu bir park seçilse de yine taraftarın soysal medyada yaptığı çağrıya kayıtsız kalınmayarak stadyumun güney cephesine yerleştirildi. Muratpaşa Belediyesi Heykel Atölyesinde, İlke Türkdoğan gözetiminde, Heykeltıraşlar Çağdaş Polat Sarıkaya ve Yılmaz arat tarafından tamamen demir ve sac kullanılarak yapılan, kaidesiyle birlikte yaklaşık dört ton ağırlığında olan, yedi metre çap genişliği ve üç buçuk yüksekliği bulunan simgenin, o yolu kullanan herkesin en az stadyum kadar dikkatini çekeceğini ve binlerce kişinin önünde fotoğraf çekineceğini düşünüyorum.
      Başta Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal olmak üzere, İçimizden biri değerli Murat Şimşek ve katkısı olan herkese kendim ve taraftarlarımız adına teşekkür ederim. 
     Mutlu haftalar..
        

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok