Antalya
16.04.2019
A
POLİTİKA
Ödenmeyecek borç değil
Ödenmeyecek borç değil

Belediyeyi 4 milyar 312 milyon lira borçla devreden Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Menderes Türel, “Bu ödenmeyecek bir borç değil” dedi.  Türel, yeni Başkan Böcek’e “Borç edebiyatı yapmayın” diye seslendi

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi önceki dönem başkanı Menderes Türel, Nisan ayı meclis toplantısında Başkan Muhittin Böcek’in açıkladığı 4.31 milyar liralık borç tablosu hakkında açıklama yaptı. Türel, alacaklar tahsil edildiğinde borcun 2 milyar 222 milyon TL olduğunu ifade etti. CHP’li Muhittin Böcek’i işaret ederek “Borç edebiyatı yapmasınlar” diyen Türel, ödenmeyecek bir borç bırakmadıklarını söyledi.

 
SİSTEM GELİRLERİ İLE ÖDENMESİ MÜMKÜN 


Sosyal medya hesabından konu ile ilgili açıklama yapan Menderes Türel, “Hafif raylı sistem yatırımları için toplam 213 milyon Avro uzun vadeli krediler kullanılmıştır. Bu kredilerin geri ödemesi 2036 yılında tamamlanacaktır. Başkanlığım döneminde hazırladığımız Ulaşım Ana Planının tam olarak uygulanması halinde hafif raylı sistem gelirleriyle bu kredilerin geri ödenmesi mümkündür. Taahhüde bağlanmış emanetlerde 796 milyon TL borç var. Bunun 165 milyon TL'si ilama bağlı borçlardır ve çoğunlukla 6360 sayılı kanunla kapatılan mahalli idarelerin personel/malvarlıklarının tasfiyesinden kalan borçtur. 796 milyon TL borç içinde ASAT'a olan borç 167 milyon TL'dir ve bütün büyükşehirlerde olduğu gibi 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 27/6 maddesi gereğince faizsiz ödünç verme işlemidir. Çevre temizlik vergisinden mahsuplaşmayla ödenmektedir" dedi.

 

BELEDİYENİN KREDİ KULLANMASI DOĞAL 

 

796 milyon TL borç içinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na olan borcun 234 milyon TL olduğunu ve 2. Aşama Raylı Sistem hattının inşaatından kaynaklandığını kaydeden Menderes Türel, "2010/1115 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince 2. Aşama Raylı Sistem gelirlerinin yüzde 15'inin aktarılması suretiyle ödenmektedir ve Büyükşehir Belediyesine bir külfeti yoktur. İhalesi yapılarak sözleşmeye bağlanmış işlerin 1,03 milyar TL olduğu belirtilmiştir. Yıllara yaygın yüklenmelerin bu bedeli, yatırımlar tamamlanıp kontrol edildikten sonra ödenecektir. Halihazırda taahhüde bağlanmış olması borcun tahakkuk ettiği anlamına gelmez. Banka kredileri ise 1,2 milyar TL'dir. 2014-2019 yılları arasında gerçekleşen bütçenin yüzde 43,5'i yatırımlara ayrılmıştır. Toplamda 3 milyar 116 milyon TL yatırım yapan bir belediyenin, yatırımlarının finansmanı için kredi kullanması doğaldır” ifadelerine yer verdi.

 
ÖDENMEYECEK BİR BORÇ YOK


Menderes Türel, belediyeyi 30 Mart 2014'te 1 milyar 275 milyon TL'lik borçla devraldığını hatırlatarak, “5 yıl zarfında eski dönemden kalan bu borcu ödedik. Ayrıca 31.3.2019 tarihi itibariyle Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 403 milyon TL alacakları vardır. Dolayısıyla, hafif raylı sistem yatırımları, ASAT'a ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na olan borçlar, tahakkuk etmeyen borçlar ile tahakkuk eden alacaklar düşüldüğünde, ödenmesi gereken borç 2 milyar 222 milyon TL'dir. Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılı gelirinin 1 milyar 620 milyon TL olduğu düşünüldüğünde bizim tarafımızdan da asla ödenemeyecek bir borç bırakılmış olmadığı anlaşılacaktır” diye konuştu. MÜZEYYEN YÜCE 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: