Antalya
15.04.2019
A

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde Muhittin Böcek dönemi başladı ve yeni dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı.

Toplantıyı basına ayrılan locadan izledim. Çok sayıda gazeteci ve çeşitli siyasi partilere mensup insanlar da izleyicilere ayrılan bölümü hıncahınç doldurdu.

İlk toplantının havasını merak ediyordum. İlk toplantıda rutin bazı işlemler olduğunu, encümene, komisyonlara ve üye olunan birliklere üye, delege seçileceğini, gündemin bu maddelerinin tartışmasız geçeceğini tahmin edebiliyordum. Merak ettiğim gündemin son maddesinde neler konuşulacağına ilişkindi.

Toplantı gündeminin 19'uncu ve son maddesinde, Büyükşehir Belediyesi'nce yürütülen yatırımların finansmanında kullanılmak üzere kredi kullanılmasına ihtiyaç duyulduğundan söz edilerek, yatırım harcamalarında kullanılmak üzere 200 milyon nakdin İller Bankası AŞ, kamu bankaları ile özel bankalardan kısa, orta ve uzun vadeli olarak kredi kullandırılması konusunda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterinin yetkilendirilmesi ile ilgili Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığının teklif yazısı ele alındı.

Gündemle ilgili görüşmelere geçilmeden önce de Mali Hizmetler Daire Başkanı, slayt eşliğinde Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin gelir-gider tablosunu açıkladı. 

Yabancı ve yerli bankalarla ihalesi tamamlanmış yatırımlarla ilgili borç miktarı adeta dudak uçuklattı.

Seçimden önce Muhittin Böcek'in 2-2,5 milyar TL sandığı borç miktarı tamı tamına 4 milyar 312 milyon 11 bin TL idi. Kamulaştırmasız el atma davalarından dolayı, mahkemelerin vatandaşa ödenmesine hükmettiği borç miktarı ise 796 milyon TL. 131 milyon ve 22 milyon TL olmak üzere iki ayrı kalemdeki borçları topladığımızda rakam 5 milyar 300 milyon TL'ye yaklaşıyor. Alacaklar toplamı ise sadece 403 milyon TL. Toplam borcun yüzde 10'u bile değil.

Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'lilerin işine geldiğinde kullandığı eski rakamlarla ifade edeyim. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin toplam borcu 5 katrilyon 300 trilyon liraya yakın. Buna ASAT'ın borçları dahil değil. ASAT Genel Kurulu'nda da o borçlar açığa çıkacak.

Elbette göreve gelenlerin borç edebiyatı yapmaması lazım. Ama elinizi vicdanınıza koyun. Bu kadar borç Antalya'daki hangi yatırımlar için kullanıldı. Köprülü kavşakları falan söylemeyin, onlar Karayolları Genel Müdürlüğü bütçesinden yapıldı. 

Devri sabık yaratalım demiyorum ama seçilmiş kamu yöneticileri, nasıl bu kadar borçlanmış, borç alınan paralar nerelere harcanmış, şeffaf olarak kamuya izah edilmeli. Hangi yatırımın inşaat maliyeti nedir, kredi maliyetleri ne kadardır didik didik araştırılmalı. Antalya halkının ödediği vergileri har vurup harman savuranlara bunun hesabı sorulmalı. 3'e yapılacak işi 5'e yaptırıp aradaki farkı kimler paylaşmış Antalyalının bilmeye hakkı var.

BÖCEK'TEN UZLAŞMACI YÖNETİM

Meclisin ilk toplantısına başkanlık eden Muhittin Böcek, uzlaşmacı, yumuşak, muhalefetin sözlerini dikkatle dinleyen bir tavır içerisindeydi. Ancak, AKP Grup sözcüsü Nafiz Tanır'ın, "Sırf muhalefet olsun diye", 19'uncu maddedeki borçlanma yetkisiyle ilgili maddenin Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderilmesine ret oyu vereceklerini söylemesine kadar.

Böcek sesini yükseltmedi, sinirlenmedi ama tam zamanında taşı gediğine koymasını da bildi. 

"Bu borç Muhittin Böcek'in borcu değil. Bu borç Böcek ailesinin de borcu değil" diyerek, Belediye kasasını "tam takır kuru bakır" teslim etmenin yanı sıra 5 katrilyondan fazla borç bırakan Menderes Türel döneminin borçlarına dikkati çekti.

MUHALEFET ETMEK İÇİN MUHALEFET

AKP Grup Sözcüsü Nafiz Tanır, üye olunan Tarihi Kentler Birliği, Sağlıklı Kentler Birliği ve Akdeniz Belediyeler Birliği için delege seçilirken ve bazı diğer gündem maddelerinde, "muhalefet etmek için muhalefet" örneği sergiledi. AKP Grubu, CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz'in önerilerine ret veya çekimser oy vererek, "muhalefet rolü"nü oynamış oldu.

MHP'NİN İTİRAZI

Meclis toplantısının ilk tartışması, tartışma demeyelim de ilk diyaloğu, MHP Grubu'nun belediye binasındaki grup toplantı odasının tabelasının sökülmesi konusunda yaşandı. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, kendilerine haber verilmeden grup odasındaki tabelanın sökülmesine tepki gösterdi.

Başkan Böcek, önce meseleyi anlayamadı ama kısa sürede, partilerin meclis üye sayılarına göre toplantı salonlarının yeniden belirlenmesi amacıyla belediye bürokratlarının hazırlık yaptıkları anlaşıldı. Senirli, tepkisini sürdürdü ama Böcek bir şekilde Senirli'nin gönlünü aldı ve AKP ile CHP grup odalarının da yeniden belirleneceğini ve bu nedenle tabelaların tamamının değiştirileceğini söyledi.

AKP-AK PARTİ İTİRAZI

AKP Grup Sözcüsü Nafiz Tanır da, belediye gündemi ve hazırlanan bazı slaytlarda partisinin adının AKP olarak yazılmasına karşı çıkarak, AK Parti yazılmasını istedi. Böcek, kendisinin de AK Parti ifadesini kullandığını söyleyerek, gereken düzeltmenin yapılması talimatını verdi ve Tanır'ın da gönlünü aldı.

DALKAVUK

Bir kaç gündür sosyal medyadan paylaştığım ikişer dizelik taşlamalar merak konusu oldu. Daha düne kadar "Ben Menderesçiyim arkadaş" derken, Muhittin Böcek'in seçimi kazanması üzerine "Adamdır benim başkanım" diyerek, anında 180 derece tornistan eden yalakalara, dalkavuklara, zirzoplara ithafken o dizeleri sosyal medyaya paylaştım. Bunların sayıları o kadar çok ki.

O dizeler bana ait değil. Bundan 70-80 yıl önce Antalya Defterdarlığı yapan taşlama ustası Abdullah Çağlayan'ın kaleminden çıkan dizelerin tamamını buraya aktarayım da eksik kalmasın.

DALKAVUK

Bir horozu görünce nasıl çökerse tavuk
Öylesine acayip bir mahluktur dalkavuk

O kendine hükmeden insanı mabut sanır
Ne elden haya eder, ne kendinden utanır

Zerresi yoktur onun kuvvete karşı kinin
Zağarlaşır önünde her ikbal sahibinin

Alçaldıkça alçalır herkesin nazarında
Utanma olmaz onda, menfaat pazarında

İnsanlık gururundan nasibi yoktur onun
Toplumda yüz karası sanki insan oğlunun

Tiksinerek bakarken el'alem kendisine
Türlü şaklabanlıklar yapar efendisine

Methederek göklere çıkarmak ister onu
Bilmez yaltaklanmanın alçalmak olduğunu

"İhsan" denen kemiğin tadını almıştır o
Menfaat çirkefinde yatmış, yuvarlanmıştır o

İşlemiştir ruhuna aşağılık duygusu
Bir gün köpekleşmese haram olur uykusu

Lakin düşerse bir gün patronu iktidardan
Bahsederek şereften, haysiyetten vakardan

Yeni bir iktidara, ikbale sallar kuyruk
Her devirde rol oynar müraîyle dalkavuk

Paylaş
ETİKETLER:
Yok