Antalya
13.04.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
Döşemealtı: Yerel dinamiklerin mücadelesi
Döşemealtı: Yerel dinamiklerin mücadelesi

31 Mart seçimlerinden önce, Döşemealtı’nda kıyasıya bir rekabetin yaşanacağı biliniyordu. Bu rekabetin ana damarı, Döşemealtı’nın güçlü iki mahallesi, Yeşilbayır ve Yeniköy rekabetiydi. Sosyo ekonomik olarak üst orta segmentte bulunan Yeşilbayır ile Alt orta segmentte bulunan Yeniköy mahalleleri, yıllardır belediye başkanının kendilerinden olması için çabalıyordu. Son iki seçimdir bu rekabette kazançlı çıkan Yeniköy mahallesiydi. Bu rekabette siyasal farklılaşmalardan ziyade adayların hangi mahallenin desteğini aldığı önemliydi. Kısacası Döşemealtı seçimlerinde kazananın CHP mi AKP mi olduğu değil, Yeşilbayır’da mı, Yeniköy’den mi olduğu önemliydi. 

Bu koşullar altında gidilen 31 Mart seçimlerinde CHP adayı Turgay Genç de, AKP adayı Emre Afacan’da buna göre hareket etmeye çalıştılar.

 
BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Belediye başkanlığı seçim sonuçları tam da beklendiği gibi nefes nefese ilerledi. 31 Mart gecesi ilerleyen saatlerde CHP ile AKP arasındaki fark bir ara 24 oya kadar geriledi. Sandıkların sayımı ile tamamlandığında 85 oy farkla CHP kazandı. AKP sonuçlara itiraz etti, ilçe seçim kurulu yeniden sayım kararı verdi. Yine CHP kazandı. İl seçim kurulunda da sonuç değişmeyince aşağıdaki tablo ortaya çıktı.

BELEDİYE MECLİSİ
CHP Belediye Başkanlığı’nı kazanmasına rağmen Belediye Meclisi’nde çoğunluğu kaybetmiş durumda. Ancak Belediye Meclis listelerinin hazırlanmasında işleyen süreç ve liste hazırlayanların siyaseten ağırlıkları gözönüne alındığında bu anlamda Turgay Genç’in kararları geçirmede çok da sıkıntı yaşamayacağını düşünmek yanlış olmayacaktır.

Bu tabloda dikkat çeken nokta, diğer merkez ilçelerde karşımıza çıkan “hayır” bloğunun konsolide olamaması sorunu karşımıza çıkmamaktadır. Zira CHP, İyi Parti ve HDP’nin 24 Haziran’da aldıkları oyların toplamı 31 Mart’ta belediye meclisinde CHP’ye yansımıştır. Bu yansımanın anlamlı tarafı, HDP’nin Döşemealtı’nda aday çıkarmış olmasına rağmen gerçekleşmesidir.

BÜYÜKŞEHİR
Döşemealtı Büyükşehir’de desteğini açık bir şekilde Menderes Türel’den yana koymuştur. 

Muhittin Böcek hem Menderes Türel’in hem de Turgay Genç’in gerisinde kalmıştır. Döşemealtı seçmeni, ilçesinde Turgay Genç ve CHP derken Büyükşehirde Menderes Türel ve AKP diyerek stratejik oy kullanma davranışı sergilemiştir.

Rakamlardan da görüleceği gibi, HDP ve diğer parti seçmenleri Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisinde partilerini ya da CHP’yi tercih ederken Büyükşehir’de Menderes Türel ve AKP’den yana tavır almışlardır.
SONUÇ


Döşemealtı yerel dinamiklerin çok belirlediği bir ilçe olduğunu bu seçimdeki tercihleri ile tekrar göstermiştir. Ağırlıklı olarak genel politikaların belirleyici olduğu 31 mart seçimlerinde Döşemealtı genel dinamiklerin dışında bir sonuç üretmiştir. Zira Turgay Genç’in 5 yıllık başkanlığı döneminde ilçeye katkıları nedeni ile oluşan seçimi rahat kazanma öngörüsü gerçekleşmemiş, başta sözünü ettiğimiz mahalle farklılaşmaları ile örneklediğimiz yerel dinamikler sürece müdahale ederek seçimi başabaş bir noktaya taşımışlardır. Bu anlamda Döşemealtı’nda kazanan Turgay Genç ve CHP olduğu kadar, bölgenin siyaset üstü kanaat önder(ler)i olmuştur. 
PAZARTESİ: AKSU 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: