Antalya
13.04.2019
A
ADLİYE , POLİTİKA
Ses kaydı operasyonu
Ses kaydı operasyonu

Yerel seçimler öncesi Ebru Türel’in, etrafına topladığı seçim gönüllülerine temin ettiği kartlarla otobüslerde kısa yolculuklar yapmalarını, CHP’li belediye başkan adaylarını PKK’lıları meclis listelerine almakla suçlamalarını istediğine ilişkin konuşmayı kaydetmek ve internette yaymakla suçlanan 8 kişi gözaltına alındı. 
 31 Mart seçimi öncesinde ortaya çıkan dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait olduğu öne sürülen ses kaydı ile ilgili polis dün sabah operasyon başlattı. Operasyonda gözaltına alınan Cem Oğuz, Cem Özgür Yaman, Yusuf Meriç ve Batıkan Gül serbest bırakılırken, Doğukan Demirkaya ve Cemil Böcek adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle, Niyazi Ateş ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Başkan Muhittin Böcek ve oğlu Gökhan Böcek'in de konuyla ilgili ifadelerine başvurulacağı öğrenildi. 

 


AVUKATLARIMIZ TAKİP EDİYOR


Gözaltılarla ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, gözaltıların sebebini tam olarak bilmediklerini belirterek "Şikâyetin temelinin siyasi olduğunu düşünüyoruz. Avukatlarımız sabahtan beri konuyu takip etmekteler. Onlardan gerekli bilgileri bekliyoruz. Asayiş Şube’ye kimlerin getirildiğini bilmiyoruz. Avukatlarımız şimdi içeriye alındılar. Bize gelen ilk bilgilere göre Ebru Hanım’ın (Türel) seçim öncesi sızan ses kaydı ile ilgili olduğu ve özel hayatın gizliliği İle ilgili bir şikayette bulunulduğudur. Menderes Bey ve Ebru hanım böyle bir kayıt var ve bu kayıt bizim özel hayatımızın gizliliğine aykırı diye şikayette bulunmuşlar fakat bu konunun bizim arkadaşlarımızla ilişkisini nereden kurmaya çalışıyorlar bunu anlamak mümkün değil, öyle bir toplantıda bizim arkadaşlarımızın bulunma ihtimali yok. Eğer böyle bir kayıt sızdıysa, içerideki toplantıda olan kişilerden birisi sızdırmıştır. Fakat şu an 8 kişinin Asayiş Şube’de olduğunu öğrendik. Ne için alındıklarını birazdan öğreneceğiz. Avukatlarımız süreci takip ediyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi alınca, geniş bir açıklama yapacağız” dedi. 

 

 


SOSYAL MEDYADA DOLAŞIMA SOKULDU


29 Mart günü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı adayı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait olduğu öne sürülen ses kaydı sosyal medyada paylaşıma sokuldu. Almanya'nın başkenti Berlin'deki bir sosyal medya hesabından paylaşıldığı belirlenen ses kaydında, "Şimdi biz ne yapacağız, biz ikili- üçlü gruplar halinde, size otobüs kartlarımız geldi. Bunları vereceğim. Otobüslere bineceksiniz. Bineceksiniz, konuşacaksınız, ineceksiniz. Erkekler de kahvelere gidip bunları konuşacak. Peki neyi konuşacaksınız. Mesela; PKK'lılar CHP'lilerin listesinde. Ya bunlar seçilirse ya adam baksana eşbaşkanları bundan sonra İstanbul'u, Ankara'yı HDP yönetecek diyor. Tehdit ediyor. Bunları söyleyeceksiniz, lafları yazın. Tamam mı" ifadeleri yer aldı.

TÜREL ŞİKAYETÇİ OLDU

Ses kaydına sert tepki gösteren Menderes Türel, "HDP'den umduğunu bulamayan CHP, FETÖ'ye sığındı" diyerek, kaydın yasa dışı yollarla elde edilerek montajlandığını söyledi. Türel, savcılığa suç duyurusunda bulunup, Emniyet Müdürlüğü'ne şikayetçi olurken, Antalya 1. Sulh Ceza Mahkemesi, ses kaydının erişiminin engellenmesine karar verdi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: