Antalya
12.04.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
KONYAALTI: SEÇİMİN GALİBİ SEMİH ESEN
KONYAALTI: SEÇİMİN GALİBİ SEMİH ESEN

31 Mart sürecinde kimse Konyaaltı Belediyesini kimin kazanacağını merak etmiyordu. Ama çok merak edilen başka bir şey vardı. Başkan Muhittin Böcek Büyükşehir’e adaydı ve yerine gelen Semih Esen ile geçmişten gelen bir sıkıntı vardı. İddiaya göre 24 Haziran seçimlerinde Milletvekilliği listesinde 5. sırada bulunan Semih Esen, Muhittin Böcek’in müdahalesi ile listeden çıkarılmıştı. O zaman bu olay çok büyük tepkiye neden olmuştu. Sonrasında da Semih Esen’in Konyaaltı Belediye Başkan adaylığının açıklanmasının ardından Muhititn Böcek’in Semih Esen’in adaylığının değiştirilmesi ve başkasının aday yapılması için uğraştığı uzun süre kamuoyunu meşgul etmişti.
İşte bu koşullar içerisinde başlanan seçim yarışı, bir anlamda CHP’nin CHP ile imtihanına dönüşmüştü. Zira Semih Esen için başarı çıtası artık sadece seçimi kazanmak değildi. Muhittin Böcek gibi bir efsanenin ardından devralacağı göreve nasıl puanla gelecekti. Çünkü önceki seçimlerde yapılan analizler, Konyaaltı’nda Muhittin Böcek’e oy veren ama CHP’ye oy vermeyen %10’luk bir kitlenin varlığına işaret ediyordu.
İşte bu koşullar altında başladı Semih Esen’in yolculuğu. 31 Mart akşamı elde sonuçlar, Semih Esen’i hem rahatlattı hem de üzerindeki Muhittin Böcek gölgesini kaldırdı.

 

BELEDİYE BAŞKANLIĞI


Konyaaltı Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarının psikolojik eşiği Bir önceki seçimde Muhittin Böcek’in aldığı oylardı. Zira bu oyların 5 puan altı bile başarı sayılabilecekti. CHP ve Semih Esen burada bütün beklentilerin üstünde bir başarı yakaladılar.

2014 seçimleri ile aradaki 15 bin oy farkında şüphesiz ittifakın da rolü var. Unutulmamalıdır ki Muhittin Böcek’in en önemli söylemi, kendisinin sağdan da oy alabileceği söylemidir. Bu söylem, Konyaaltı gibi baskın CHP olan bir ilçede yaşama geçirmiştir. Semih Esen, aldığı bu oylarla kendisinin de bu anlamda geri kalmayacağını, üstelik sol bir söylemle göstermiştir.


BELEDİYE MECLİSİ


Belediye meclisi sonuçları, Millet İttifakının tam olarak çalıştığını göstermektedir. İki partinin 24 Haziran seçim sonuçları ile 31 Mart sonuçları arasındaki fark ittifak lehine 888’dir. 

Belediye meclisinde de CHP’ye güçlü bir destek gelmiştir.


BÜYÜKŞEHİR
Konyaaltı’nda bir süprizden söz edilecekse, büyükşehir belediyesinde Muhittin Böcek’in aldığı oylar gündeme gelecektir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi Muhittin Böcek’in kalesi olan Konyaaltı’nda Büyükşehir Belediyesi’ne verilen oylar, Konyaaltı Belediyesi’nde Semih Esen’e verilen oyların altında kalmıştır.

 Tablodan da görüleceği gibi, CHP, hem belediye meclisinde hem de büyükşehir belediyesinde Konyaaltı Belediye Başkanlığı oylarına göre yaklaşık 3 bin oy altında kalmıştır. Belediye meclisinde bu oyun kaynağının ağırlıklı HDP ve diğer küçük oylara gittiğini görüyoruz. Bu oyların Konyaaltı’nda CHP’ye verildiği ama Büyükşehir’de CHP’ye kaymadığı gibi izlenim ortaya çıkmaktadır.

SONUÇ


Sonuçları merakla beklenen ve Semih Esen’in ne yapacağı merak edilen Konyaaltı’nda beklentilerin üstünde bir sonuç, Semih Esen’i Antalya’da seçimin en önemli galibi yapmıştır. Bu sonuçlar ile Konyaaltı’nda fiilen biten ancak ruhen devam edeceği düşünülen Muhittin Böcek dönemi ruhen de sona ermiş ve yeni bir dönem başlamıştır.
Dikkat çeken bir diğer nokta, Konyaaltı’nda, Kepez ve Muratpaşa’ya göre Millet İttifakı işlemiş, ancak diğer ilçelerde olduğu gibi burada da “Hayır” ruhunda bir zafiyet açığa çıkmıştır. 
YARIN: DÖŞEMEALTI

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: