Antalya
12.04.2019
A
ADLİYE , ÇEVRE
Sorgun’a dava açılıyor
Sorgun’a dava açılıyor

Antalya 3. Bölge Mahkemesi, Kemer Tekirova’daki Kleopatra Koyu'nun 29 yıllığına kiraya verildiği ihale ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Davacı STK’lar Manavgat Sorgun ormanları için de dava açmaya hazırlanıyor

Kemer’e bağlı Tekirova’daki Kleopatra Koyu’nun 29 yıllığına kiralanması ile ilgili Bölge İdare Mahkemesi’ne açılan dava sonuçlandı. Konuyu yargıya taşıyan Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal, Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, Sami Adaletli, Ahmet Kaya ve Tahir Şimşek, düzenledikleri basın toplantısı ile Kleopatra Koyu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının verildiğini duyurdu. 

 

 

29 YILLIĞINA KİRALANMIŞTI


Söz konusu koyun, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce 30 Mayıs 2018'de  3 firmanın oluşturduğu ortaklığa, 29 yıllığına ihaleyle kiralandığını belirten Mimarlar Odası Şube Başkanı Köksal, “İhalenin iptali için Bölge İdare Mahkemesi'ne açtığımız dava dilekçesinde, Kleopatra Koyu'nu yapılaşmaya açan, Tekirova Tabiat Parkı Gelişim Planı'nın öncelikle yürütmesinin durdurulması, yargılama sonunda da iptal edilmesini talep ettik. Planı hazırlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yapılaşmayı onaylamaya yetkisinin bulunmadığını belirttik” dedi.

 

 

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI


Tekirova Kleopatra Koyu'nun, 20 Nisan 2016 tarihinde 'Tekirova Tabiat Parkı' ilan edildiğini belirten Köksal, “Bakanlıkça 'Tabiat Parkı' alanında, 'Gelişim Planı' doğrultusunda uygulama imar planı ve projeleri yapılmadan kurulacak tesisler, yapılar ve diğer işler belirlenmeden ihaleye çıkıldı. Firmalardan, belirsizliklere rağmen muhammen bedelin yaklaşık 5 katı teklif veren ihaleyi aldı. İmar planı ve uygulama projesi yapım işi ise yatırımcının keyfine bırakıldı. Bu durum, alanın çok fazla tahribatına yol açacaktı. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda da alanın yapılaşmaya açılmasının bitki örtüsüne, orman yapısına ve biyolojik çeşitliliğe zarar vereceği, dolayısıyla planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı anlaşıldığından tesis edilen işlemde hukuka ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı sonucuna varılarak, mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar verdi” şeklinde konuştu.

 


SORGUN İÇİN HUKUKİ ALTYAPI


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sorgun Çamlığı’nda toplam 46 bin 563 metrekarelik alana yapılan iki ayrı tahsis ile ilgili açıklama yapan Baro Başkanı Polat Balkan, konunun takipçisi olduklarını söyledi. Sorgun ile ilgili Antalyalılar adına sorumluluk almaya hazır olduklarını belirten Balkan, “Manavgat Belediye Başkanının açıklamalarını okuduk. Sorgun’daki ormanlar ile ilgili arkadaşlar çalışmalarını sürdürüyor. Hukuki altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz. Hukuki altyapı hazırlandıktan sonra gereken girişimlerde bulunacağız” dedi. Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: