Antalya
12.04.2019
A

Yerel seçimlerden önce ne güzel hayatımız vardı. Ulaşım ve su bedava, siyasiler vatandaşın hizmetkarı olmuş amele gibi çalışıyor, halk da geleceğe umutla bakıyordu!
Seçimler bitti, tatlı rüya bitti. Önce ulaşım ve su eski haline döndü, ardından biz de kısır döngüyü andıran hayatımıza döndük.
Seçimden önce siyasilerin oy istemek gibi daha önemli bir işi olduğu için altyapı çalışmalarına bile ara verilmişti.
Altyapı çalışmaları demişken…
Bir yolu 10 kez kazıp tekrar kapatmanın adına ‘altyapı çalışması’ diyoruz. Birisi geliyor kazıyor, büyük ihtimalle kazanıyor gidiyor. Ardından birisi daha geliyor, kazıp, kazanıp gidiyor. Bir yol 10 kez kazılır mı? Kazılıyor... 
Yamalı bohçaya dönen yollar için harcanan milli servet akıllı kullanılsa, büyük ihtimalle ülkede ekonomik sıkıntı bile olmaz.
Yıllar önce Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bir toplantıda altyapı çalışmaları için ‘Galeri sistemi’ geliştireceklerini açıklamıştı. Tütüncü’nün açıklamasına göre ‘Galeri Sistemi’ ile elektrik, su, haberleşme hatlarında bakım ve onarım çalışmalarını kazı yapmaksızın gerçekleştirmek mümkün olacaktı.
Aynı dönemde Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın “40 yıllık asfalt üretiyoruz. Elektrik, su, haberleşme gibi hizmet veren birimlerle koordineli bir çalışma yaparak yolların defalarca kazılmasını önleyeceğiz. Döktüğümüz asfalt 40 yıl gidecek” demişti.
Antalya’nın en büyük iki ilçe belediyesinin bu açıklamaları, gördüğümüz kadarıyla uygulamaya geçirilemedi. Burada belediyeleri eleştirmek ne kadar doğru bilemem. Fiber internet kablosu çekeceğini söyleyen firmaya ‘çekme’ diyemeyeceklerine göre, önyargılı davranamayız.
Seçimler bittikten birgün sonra Kepez’in batı mahallelerinde yollar delik deşik edildi. Hem de gece yarısı çalışmalarla. Daha önce defalarca asfaltlanan, milletin milyonlarca liralık bütçesinin kullanıldığı yollar paçavraya çevrildi. Kepez Belediyesi’nin drag pisti açtığını biliyorum, ancak birçok mahallesinin yollarının, slalom yapılan bir drag pistinden hiç de farkı yok.
Aynı yolların bundan sonra daha kaç kez kazılacağını bilemiyoruz. Artık deneme tahtası gibi iş makinelerinin oyuncağı haline getirilmesini önleyecek bir formül mutlaka geliştirilmeli. 
Vazgeçmedilerse; Hakan Tütüncü’nün bahsettiği ‘galeri sistemi’ de hayata geçirilebilir, Ümit Uysal’ın anlattığı ‘koordineli çalışma’ da uygulanabilir.
Yollar kazılırken de, yama yapılırken de, asfalt dökülürken de halkın parası kullanılıyor.
Hem de aynı iş için defalarca.
Kazdıkça kazanan var mı bilemiyorum.
Ancak her kazının bir kazananı olmasa bu kadar ısrarlı ve sistematik kazı çalışması yapılacağını da düşünemiyor insan.
Kazanan birileri mutlaka vardır ancak bu işin tek kaybedeni vatandaş. Çünkü halk kendi parasıyla rezil oluyor. Hem de defalarca. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok