Antalya
11.04.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
MURATPAŞA: MALUMUN İLANI
MURATPAŞA: MALUMUN İLANI

Muratpaşa’da kazananı baştan belli bir süreci yaşandı aslında. Merak edilen, oyların ne kadar artacağıydı. Belediye Başkanı ve CHP adayı Ümit Uysal 2014 seçimlerinde %46 ile kazandığı seçimi bu sefer rekor bir oyla kazanacağını düşünüyordu. Öyle de oldu. Rakibi, TBMM’de engelli bir milletvekiline saldırı fotoğrafları nedeni ile “negatif kahraman” rolündeki Gökçen Özdoğan Enç’ti. Enç seçim kampanyasına en başarılı girişi yapan adaydı aslında. Ancak ilerleyen süreçte Enç’in kampanyasının boşa düşerek dağın fare doğurması Uysal’ı hedeflerine bir adım daha yaklaştırdı.
Ancak Ümit Uysal’ın %65 gibi bir oranı yakalamasının arkasındaki ana nedenlerden birisi Yıldıray Sapan ve seçimden iki hafta önce eski korumasının sosyal medyada yayınladığı video desek yanılmış olmayız. Zira aday adaylığı sürecinde kırılma yaşayan CHP’liler, Sapan’ın FETÖ’cü suçlamaları, korumanın da belaltı vuruşları nedeni ile yeniden biraraya geldiler adaylarının arkasında durdular. Bu iki olgu, rakiplerin birbirine seçim hediye etmesine güzel bir örnek olarak kaldı.


BELEDİYE MECLİSİ VE SİYASAL HAREKETLİLİK
31 seçimlerinin Muratpaşa için ilk göze çarpan sonucu, %81,17 ile seçime katılım oranıdır. Geçmişe göre düşük bir katılımlar gerçekleşen seçimlerde aşağıdaki sonuçlar elde edildi.

 

CHP için 24 Haziran seçimlerinin en büyük hayal kırıklıklarından birisi Muratpaşa’da yaşanmıştı. Buna karşılık 31 Mart seçimlerinde Belediye Meclisi’nde %61,25 ile verilen destek moralleri önemli ölçüde toparladı. Rakamları karşılaştırmalı incelediğimizde, dün Kepez’de karşılaştığımız tablonun bir benzeri ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Millet İttifakı olarak baktığımızda CHP ve İyi Parti, 24 Haziran rakamlarına yakın oyları almışlar. 24 Haziran’da 24 bin 558 oy alan ve Muratpaşa’da aday göstermeyen HDP ise belediye meclisinde 3 bin 256 oyda kaldı. Millet İttifakı ve “hayır” bloğu için konsolidasyon sorunu burada da karşımıza çıkıyor.
Cumhur ittifakı da 24 Haziran’a göre 5 bin 472 eksik oy almıştır.
Seçime katılım oranındaki düşüşün hem başta AKP olmak üzere Cumhur İttifakı hem de HDP seçmeninden kaynaklandığı görülmektedir.


BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Bilindiği gibi 30 Mart 2014 yerel seçimleri, aday belirlemedeki tercihlerden dolayı Muratpaşa’da ciddi bir kırılma yaşanmış, CHP, %60’lara ulaşan potansiyelini bir anda %46’ya indirmişti. 31Mart seçimleri ise yaşanan bu kırılmanın bir anlamda tamiri olacaktı.

Bu tamiri, üstelik en fazla oy artıran Türkiye genelinde 2. İlçe olarak gerçekleştiren CHP önemli bir başarı kazanmıştır. Elbette bu kazanımda İyi Parti’nin de rolü vardır. Bu rol, Muratpaşa’da CHP tabanının sadece CHP seçmeni değil, laik muhafazakar kitleyi de kapsadığını açığa çıkarmıştır.


BÜYÜKŞEHİR SEÇİMLERİ
Merak edilen bir diğer nokta, Ümit Uysal’ın Antalya Büyükşehir Aday Adaylığı nedeni ile Muratpaşa’dan Muhittin Böcek’e ne kadar oy çıkacağıydı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Millet İttifakı küçük bir farkla belediye meclisinde aldığı oya yakın bir oy almıştır. Muhittin Böcek Muratpaşa’da Millet İttifakının desteğini tam almıştır. Büyükşehir’de ilginç olan sonuç, Menderes Türel’in belediye meclisinde Cumhur İttifakının aldığı oyların yaklaşık 11 bin oy üstüne çıkmasıdır. Aşağıdaki tablo bu kaymanın nereden olabileceğine dair fikir vermektedir.

 

Görüleceği gibi İttifaklar dışındaki partiler Muratpaşa Belediye Başkanlığı ve Belediye meclisinde kendi partilerinde kalmış, büyükşehir için ise önemli ölçüde Menderes Türel’e kaymıştır. Bu kaymanın İyi Parti tabanında gerçekleşmiş olabileceği gerçekçi bir öngörüdür.
YARIN: KONYAALTI 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: