Antalya
11.04.2019
A
SEKTÖR , TARIM
Mutfak cayır cayır!
Mutfak cayır cayır!

Tarımda yaşanan sorunların üreticiden veya aracıdan çıktığını, her vatandaşın mutfağına dayandığını belirten TARSİD Başkanı Argun Şahin, “Tarıma bakış açımızı köklü şekilde değiştirilmeliyiz. Çünkü mutfak, adeta yanıyor” dedi

Kasım 2018’de kurulan Tarım Sanayici ve İşinsanları Derneği (TARSİD) Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantı ile tanıtımını yaptı. Toplantıya Dernek Başkanı Argun Şahin, Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Rahmi Türk ve Sedat Kolcuoğlu ile Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Savaş Titiz ve Özgür Ateş katıldı. 


TARSİD’İN KURULUŞU


TARSİD’in kuruluş aşaması ile ilgili bilgi veren Şahin, “Türk tarımının ekonomisini gerçekleştiren iş insanları olarak, TARSID adı altında ortak akıl oluşturabileceğimiz, sorunların üstesinden gelebilecek beceriyi hem bireysel hem de kurum olarak geliştirebileceğimiz, içinde var olduğumuzu tarım sektörünün ve dolayısıyla ülkemizin gelişmesine/ ilerlemesine katkı yapabileceğimiz bir platform oluşturmaya karar verdik. 10 Kasım’da ilk genel kurulumuzu yaptık. Yönetim Kurulumuzu belirledik. Yavaş ve emin adımlarla yolumuzda devam ediyoruz” diye konuştu.


7 BÖLGEDE YAPILANMA


Türk tarımı için endişelenen, tarıma gönül vermiş, tarımı dert edinmiş bir ekiple yola çıktıklarını belirten Şahin, “Biliyoruz ki yolumuz uzun, yükümüz ağır. Bununla birlikte inanıyoruz ki Türkiye’nin dört bir tarafında bu yolculuğa değerli deneyimleriyle eşlik etmeyen isteyen, pek çok idealist sektör paydaşı yer alıyor. İzmir, Balıkesir, Ankara ve İstanbul’daki üyelerimizle ilk adımı attık. Hedefimiz yedi bölgede tarım sektöründe faaliyet gösteren, alanında uzman isimlere, kişilere ulaşmak. Çünkü üyelerimizle güçlüyüz, hep birlikte güçleneceğiz” şeklinde konuştu.


YENİ ŞUBELER KURULACAK


Üye sayısını artırdıktan sonra çeşitli illerde şube kurma çalışmalarına ağırlık vereceklerini ifade eden Argun Şahin, “Dernek olarak odaklandığımız iki unsur var. Tarım sektörüne girdi sağlayan iş insanları, Tarıma dayalı sektörlerde faaliyet gösteren sanayici ve iş insanları. Bunlar TARSİD’in üye potansiyelini oluşturuyor. Bütün bu duygu ve düşüncelerle tarım sektörünü bir bütün olarak kucaklayacağız” şeklinde konuştu.

 


TARIMSAL YAPILANMA YOK


Tarımın, Türkiye ve dünya için stratejik öneme sahip bir sektör olduğunu belirten TARSİD Başkanı Argun Şahin, “Kısa bir süre öncesine kadar temel tarımsal ürünlerde kendimize yeter üretimi yapabiliyorken, bugün birçok tarım ürününü ithal etmeye başladık. Üstelik ülke olarak üretebilecek imkânlarımız, işgücümüz, bilgimiz varken. Bu üretimi yapmamızı engelleyen unsurlardan önde geleni, tarımsal iş sektöründe bir bütün olarak yapılanma olmaması ve buna bağlı olarak tarım iş insanları için en temel konulardan biri olan üretim planlamasının yapılamamasıdır” diye konuştu.


MUTFAK YANIYOR
Yerel seçimlerin geride kaldığını ve artık asıl gündeme odaklanılması gerektiğini belirten Şahin, “Tarım ve gıda sektörünün kronik sorunlarına yoğunlaşma zamanıdır. Geçici adımlarla kısa vadeli çözüme kavuşturulmaya çalışılan sorunlar artık sadece kırsaldaki üreticinin problemi olmaktan çıktı. Hepimizin mutfağına dayandı. Mutfak, adeta yanıyor. Şimdilik üretiyoruz, ürettiğimizi tüketiyoruz. Bir tarafta istikrarsız ve öngörülemeyen üretici maliyetleri ve satış fiyatları, diğer tarafta yüksek seyreden tüketici gıda fiyatları Türkiye'de tarıma bakış açısının köklü şekilde değiştirilmesini gerekli kılıyor” şeklinde konuştu.


YENİ ŞEYLER SÖYLEME ZAMANI

 
Sektörün tamamını kapsayan, kucaklayan ve ortak paydada buluşturacak bir yol haritasından bahseden Şahin, “Sektörün sadece belirli kesimlerini değil tamamını kapsayan, kucaklayan ve ortak paydada buluşturacak bir yol haritasından bahsediyoruz. Tarım sektörünün kendi içinde farklı dinamikleri var ve bunlar dikkate alınmadığında karşınıza farklı türden sorunlar çıkıyor. Üretimden pazarlamaya kadar tarım politikalarına bütüncül yaklaşılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.


GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ


Türkiye'de gıda fiyatlarındaki artışın, küresel tablodan farklı bir yön izlediğine dikkat çeken TARSİD Başkanı Şahin, şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün her ay yayımladığı küresel gıda fiyatları endeksi neredeyse 10 yıldır yatay bir seyir izliyor.  Türkiye'de ise özellikle 2017'den bu yana gıda fiyatlarında hızlı bir yükseliş var. Gıda enflasyonu sekiz aydır yüzde 20'nin altına inmiyor. Son iki buçuk yılda ise gıda fiyatları ayda ortalama yüzde 16 artıyor. Mart ayı enflasyonunda yıllık en yüksek artış gıdada gerçekleşti. Fiyatı en çok artan ürünler, çarliston biber, sivri biber ve patlıcan oldu. Bu tablonun en önemli nedenlerinden birisi çiftçinin girdi maliyetlerinin, yani mazot, yem, gübre gibi girdilerin ithalata dayalı olması olarak gösteriliyor”.


TARLADAN ÇATALA YÜZDE 50 ARTIK


TL’de yaşanan değer kaybından dolayı tarımsal ürün üretiminin daha pahalı hale geldiğini belirten Şahin, “Gıda fiyatlarındaki artıştan sorumlu tutulan bir diğer grup ise bu ürünlerin tarlalardan marketlere yolculuğuna aracılık yapanlar. Hükümet yetkilileri, bu aracıları aldıkları komisyonların ürünlerin perakende fiyatlarını artırmak ve haksız kazanç elde etmekle suçluyor.Hal Yasası’nın yanında devlet, kooperatifleşme konusunda da iyileştirmeler yapması halinde hal yasası çok daha etkili olacaktır. Ancak bahçeden çatala gelinceye kadar %50'lere varan kayıplar ile önemli bir ürün ve gelir kaybı ile karşılaşılmaktadır” şeklinde konuştu.


SOĞUK ZİNCİR UYGULAMASI


İç ve dış pazarda önemli bir kalite ve değer kaybı ile birlikte yüksek girdi fiyatları sonucu üretimde maliyete olumsuz etki yaptığına dikkat çeken Şahin, “Bu nedenle de şimdilerde ve yakın gelecekte tarımsal ürün ithalatında ciddi artışlar beklenmektedir. Bu nedenle; üretim maliyetleri, bahçeden mutfağa kesintisiz soğuk zincir uygulamaları, yetkin pazarlama sistemleri ülkemizde meyve/sebze üretim ve tüketimde önemli gelişmelere neden olacaktır. Derdimiz Tarım. Türk tarımının sürdürülebilir olması için elimizi taşın altına koyacağız. Tarım politikalarının oluşturulmasında aktif rol alacağız" ifadelerini kullandı. 


TARSİD’İN YOL HARİTASI


TARSİD Başkanı Argun Şahin, derneğin yol haritasını şöyle açıkladı: “Bizim yol haritamız şu: Türkiye’de genel anlamda tarım alt kategorilerle ele alınır. Sadece meyve veya sebze, bazen hayvancılık veya narenciye gibi kategoriler değerlendirilir. Tarım bütüncül bir yaklaşımla hiçbir zaman ele alınmadı. Tarım, alt kategoriler açısından birbirinden ayrılamayacak kadar iç içe. Mısıra teşvik verilirken pamuk ihmal ediliyor. Hayvancılık için teşvik verilirken pamuk ihmal ediliyor. Tarıma bütüncül yaklaşım olurca sektörün tamamı ele alınabilir. Birinci önceliğimiz bu. İkincisi de; tarımda verimlilik ve üretim her zaman ön planda olmalı. Verimlilik, Türk tarımının en önemli sorunlarından birisi. Mesela Türkiye’deki traktör sayısı, bütün Avrupa’daki traktör sayısından fazla. Ancak tarım ürünlerindeki verimlilik aynı doğrultuda değil”.


KATMA DEĞER ARTMALI


Tarımda sadece üretmenin yetmeyeceğine dikkat çeken Argun Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: “Ürünleri katma değerli kılmak gerekiyor. Bunu yapamazsak tarımdan elde ettiğimiz gelir azalmaz. Dünya’daki fındığın yüzde 80’ini Türkiye üretiyor ancak bu işin katma değerinden başka ülkeler yararlanıyor. Dünya’da kesme çiçek ihracatının pazar payı 2 Milyar Dolar. Türkiye’nin bu pazardan aldığı pay 50 Milyon Dolar’ı geçmiyor. Diğer kategorilerde de durum böyle. Türkiye’nin 18 Milyar Dolar ihracatı var ancak bir o kadar da ithalatı var. Küçük bir Avrupa ülkesi olan Hollanda’nın ihracatı 100 Milyar Dolar. Akılcı politikalar üretmemiz gerekiyor. Ürünlerimizi birbirimize değil, Dünya’ya tanıtmamız gerekiyor. Coğrafi işaret alan ürünler var ancak bu sayı geliştirilmeli. Alınan coğrafi işaretleri, Dünya’ya pazarlamak için kullanabilmeliyiz”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: