Antalya
10.04.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
“HAYIR” BLOĞU KONSOLİDE OLAMADI
“HAYIR” BLOĞU KONSOLİDE OLAMADI

Sonuçları en ilgi gören ilçelerin başındaydı Kepez. Cumhur İttifakı mevcut Başkan Hakan Tütüncü ile devam kararı almıştı. Doğru bir karardı bu. Çünkü Tütüncü’nün iki dönem başkanlığının ardından Kepez’de bir karşılığı vardı. Buna karşılık Millet İttifakı da, 2014 seçimlerinde MHP’den Belediye Başkanı Adayı olan ve partisini ikinci sıraya yerleştiren Dr. Murat Dinç’te karar kılmıştı. CHP tabanının MHP alerjisi ve Kepez’deki Kürt oyları da düşünüldüğünde Murat Dinç seçime ayağında diken ile başlamıştı. Ama süreç ilerleyip de Murat Dinç sahada daha fazla görünür oldukça işin rengi değişmeye başladı. Millet İttifakı açısından gözle görünür bir hareketlilik başlamıştı. Başlarda “kesinlikle kazanılamaz” denilen Kepez, Millet İttifakı açısından kazanılabilir duruma gelmişti. Son günlerde ise “kazanıyoruz galiba” havası hakim olmuştu. Özetle, bir başarı öyküsü yaratılıyordu Kepez’de. Nitekim sonuç da genelde Millet İttifakı’nı özelde de CHP’yi üzen bir sonuçla seçim kaybedilmişti. Zira aradaki fark, 17 bin 409’du. Kepez kazanılabilirdi.
Önce Kepez Belediye Başkanlığı sonuçlarına bir göz atalım. Kepez Belediye Başkanlığı için 6 parti aday çıkarmıştı. CHP, AKP, SP, DP, DSP, BBP Kepez Belediye Başkanlığı için aday göstermişlerdi.

 

Belediye meclisi sonuçlarında CHP oylarını 24 Haziran’a göre 55 bin 694 artırmıştır. 24 Haziran seçimlerine göre Millet İttifakının oy toplamı 113 bin 006’dır. CHP bu sayıdan 14 bin 370 fazla oy almıştır. İyi Parti tabanını tam olarak sandığa götürmeyi başardıysa, CHP Kepez’de Kürt seçmenden yeterli desteği alamamıştır. Diğer alternatif ise Kürt seçmenin CHP’ye destek vermesi durumunda bu sefer İyi Parti seçmenine ulaşamamış demektir. Her iki geçiş durumunu da parti kurmayları masaya yatıracaktır. Ancak şu tablo kendisini göstermektedir. Kepez’de “hayır” bloğu konsolide olamamıştır. 
Benzer sorun, daha düşük ölçekli olmakla birlikte Cumhur İttifakı’nda gözlemlenmektedir. MHP, 24 Haziran’da almış olduğu 34 bin oyun tamamını sandığa yansıtamamıştır. Fire 7 bin 63 oydur. Bu firenin seçime katılmayan seçmen içerisinde aranması doğru olacaktır. Çünkü seçime katılım, 24 Haziran’da %86,95 iken, 31 Mart’ta %83,46 oranında gerçekleşmiştir. 


BÜYÜKŞEHİR


Kepez’den Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kullanılan oylar her zaman önemli olmuştur. Çünkü Kepez, seçmen sayısı ile Büyükşehir’in başkanını belirleyecek potansiyele sahiptir. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AKP adayı Menderes Türel, bu sefer Cumhur İttifakı’nın adayı olarak Kepez’in karşısına çıkmıştır. Buna karşılık Millet İttifakı da Muhittin Böcek ile Türel karşısında yer almıştır. Kepez’in hem siyasal hem de sosyo ekonomik yapısı, iki adayın da karşılık bulabileceği bir alan olduğu için buradaki rakamlar da merak konusu olmuştur. 31 Mart gecesi açığa çıkan rakamlar ve 2014 karşılaştırması şu şekildedir.

Hem CHP hem de AKP Kepez’de Büyükşehir Belediyesi oyları 2014’te göre yüzdesel olarak anlamlı bir şekilde artmıştır. Şüphesiz bu artışın temel dinamiği ittifaklardır. Bunun yanısıra, partiler arası geçişler de gözlemlenmektedir.

Muhittin Böcek, Murat Dinç’in aldığı oydan 7 bin 341, Menderes Türel de Hakan Tütüncü’den 2 bin 536 oy fazla almıştır. BBP adayı Kürşat Tatar’a oy veren seçmen, Büyükşehirde kendi adayları olmadığı için bu iki aday arasında tercihini kullanmıştır. BBP oylarının 7 bin 341’inin Muhittin Böcek’i tercih etmesini gözönüne alırsak, bu oyların Kepez Belediyesi’nde de Murat Dinç’e kayacağı çıkarımında bulunabiliriz. Bu durumda Murat Dinç ile Hakan Tütüncü arasındaki fark 10 bin dolayına inecektir.

SONUÇ


Gerek sosyo ekonomik gerekse siyasal olarak Kepez, Antalya’da, Türkiye’de İstanbul’un yüklendiği anlama yakın bir anlam taşımaktadır. Bu nedenle Kepez’deki herhangi bir siyasal gelişim, Antalya’yı etkileme potansiyeline sahiptir. 
31 seçimleri sonuçlarını masaya yatırdığımızda, her iki ittifakında kendi içerisinde yeterince konsolide olamadığını ve seçmenini tam motive edemediğini görüyoruz. Ancak bu tespit daha çok Millet İttifakı’nda dikkat çekmektedir. Seçimden önce yapılan “hayır” cephesi konsolide olursa Millet İttifakı Kepez’i kazanabilir tespiti aradaki 17 bin oyluk fark ile ispatlanmıştır. Ancak “hayır” cephesi konsolidasyonu tam olarak sağlayamadığı için üzüleceği bir sonuçla seçimi kaybetmiştir.

YARIN: MURATPAŞA 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: