Antalya
10.04.2019
A

Davranış Problemlerinin Sınıflandırılması
Davranış problemleri çeşitli biçimlerde sınıflandırılmaktadır. Bazı davranışlar problemleri öğrenmeyi etkiler, bazıları öğrenilmiş becerileri etkiler bazıları da aile için yıkıcı ve çocuk için zararlı olabilir.
Öğrenmeyi Etkileyen Davranışlar
Ailesi Ceren'e resimleri tanımayı öğretmeye çalıştığında çığlık atıyor ve resimli kartları yere atıyor. Ceren'in öğretim sırasındaki problem davranışının, kendisinden yeni bir şey yapması istendiğinde ortaya çıkması ihtimali fazladır. Bu çocuğun, resimleri yere atma ve bağırma davranışı ailesinin onunla çalışmasını imkansız hale getirmekte ve sonuç olarak onun öğrenmesini olumsuz olarak etkilemektedir. ve bu durum çoğu kez yetişkinlerin, çocuğa bir şeyler öğretmekten vazgeçmesine neden olmaktadır. Çocuğun gelişimini engelleyen davranışlar her zaman çok çarpıcı ve göze batıcı olmayabilir. Uzun bir zaman periyodu boyunca sallanan, amaçsızca gezinen veya bir nesneye sarılarak onu emen bir çocuk, aynı zamanda öğrenmek için eline geçen birçok fırsatı da kaçırmaktadır.
Öğrenilmiş Becerileri Etkileyen Davranışlar
Sevgi her sabah giysilerini giyerken annesine sıkıntılı anlar yaşatmaktadır. Sevgi'nin kendi başına giyinmesini sağlamak için annesinin Sevgi'yi uzun süre ayakta tutması ve giyinmesi için sürekli zorlaması gerekmektedir. Sevgi, tamamen kendi başına giyinmeyi öğrenmiştir, ancak; isteksiz olması, kendi başına bağımsız olarak yapabildiği ve yapması gereken şeyleri yapmasını engellemektedir. Sevgi'nin ilgiden hoşlanması ve bu yola başvurması, annesinin de canı sıkılmaktadır. Çünkü annesi Sevgi'nin kendi başına bağımsız olarak giyinebildiğini bilmektedir.
Aile Için Yıkıcı ve Çocuk Için Zararlı Davranışlar
Alper her gece yatma vakti geldiğinde ağlamakta ve çığlık atmaktadır. Alper'in yatma vakti gelince ağlaması ve çığlık atması, ailesini rahatsız etmektedir. Bu durum, evdeki diğer çocukların (kardeşlerinin) uyumasına engel olmakta ve anne-babası, akşamlarının çoğunu Alper'le oturup, Alper'e ilgi göstererek geçirmektedir. Yatma vakti yaşanan bu mücadele, kimsenin hoşlanmadığı bir noktaya ulaşmaktadır. 
Davranış problemleri, çocukları ile iyi geçinmeyi tercih eden ailelerin, çocukla uzlaşmak için bazı şeylerden fedakarlık etmelerine yol açabilmektedir.
(Devam Edecek) 
Esenlikler Dilerim.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok