Antalya
09.04.2019
A
SEKTÖR
Arslan’dan ‘başarılıyız’ hamlesi
Arslan’dan ‘başarılıyız’ hamlesi

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yasin Arslan, görev süresi boyunca hayata geçirdikleri icraatları anlatarak, esnafın birçok eksiğini tamamladıklarını belirtti.

 

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yasin Arslan, görev süresi boyunca hayata geçirdiği icraatları anlatarak, ulaşım esnafını maddi manevi rahata kavuşturduklarını söyledi. 2016 yılında göreve başladığını hatırlatan Arslan, her zaman esnafın yanında yer aldığını, belediye ile esnaf arasında ayrıştırıcı değil birleştirici olduğunu ifade etti. En büyük amacının ulaşım sektörünün sorunlarını çözmek olduğunu belirten Arslan, bu doğrultuda 2017 yılında odanın olağanüstü genel kurula gittiğini, tüm engellemelere rağmen yeniden seçimi kazandığını anımsattı. 


ESNAFIN EKSİKLERİNİ TAMAMLADIK


Başkanlık yaptığı süreçte esnafın birçok eksiğini tamamladıklarını dile getiren Arslan, “Esnafımızın beklentilerine, sıkıntılarına cevap verebilmek en zor işti. Esnafın sıkıntılarını nasıl ne şekilde çözebilirim diye düşündüm sadece. Bu beklenti gecemizi gündüzünüze katıyor canla başla esnaf için mücadele etmemize neden oluyordu. Bu doğrultuda tam havuz sistemi ile yıllardır yarış halinde olan esnafı rahatlattık. Haliyle araçlarımızın kaza yapma oranlarını azalttık, sanayi masrafı azaldı. Nakit ücretin ortadan kalkmasıyla araç sahibi, patron olduğumuzu anladık. Yıllardır alınamayan zammı 2017 yılında 50 kuruş alarak hayata geçirdik. Gelirlerinin giderlerini karşılamaması sebebiyle kilometre uygulamasına geçtik esnafımızın gelirlerini koruma altına aldık. Günlük ve aylık hak edişlerimizin 24 bin lira olduğu dönemde; 32 bin lirayla başladığımız km anlaşmasını 9 ayda 2 defa artırarak önce 35 bin sonra 38 bin liraya çıkarılmasını sağladık. Aylık 750 lira olan 65 yaş ödemelerini 1000 liraya çıkardık” ifadelerine yer verdi. 


BORÇ EDEBİYATI YAPMADIK 


Bu süreçte esnaftan gelen taleplere de kulak verdiklerinin altını çizen Arsan, şöyle konuştu: “Araç yaşlarımızı kullanım yaşlarını 10 yaştan 15 yaşa çıkmasını sağladık. KDV konusunda mücadele ederek KDV- hasılat üzerinden yüzde 1,5 düşmesini sağlayarak esnafımızın 2 bin 500 liranın cebinde kalmasını sağladık. Belediye aidatı devir ücreti gibi ödemelerin esnafımıza geri ödenmesini sağladık. Eski minibüsçüler odasının 1milyona yaklaşık borcunu ödemeye çalışmaktayız.  2015 yılında şoför esnafına verilen eğitimde ücret konusunda davalık olunması sebebi ile 58 bin lira ödedik. Yaklaşık 300- 400 bin lirasını ödedik. Hiç bir zaman borç edebiyatı yapmadık. Hiçbir zaman dedikodulara değil, birebir odamızdan bilgi alarak doğruları öğrenebilirsiniz.” MÜZEYYEN YÜCE 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: