Antalya
09.04.2019
A

31 Mart’ta yapılan seçimlerin ardından, halkın görevlendirdiği isimler koltuğuna oturdu. Dün Büyükşehir, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı belediyeleri, 5 yıllık yeni döneme resmen başladı.
Nazım Hikmet Kongre Merkezi’ndeki mazbata töreni, deyim yerindeyse gövde gösterisine dönüştü. CHP ve İYİ Partili hemen herkes oradaydı. İl, ilçe başkanları, meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları ve partililer, salonda ayakta duracak yer bırakmadı. İzdiham eşliğindeki törenin ardından Konyaaltı’ndaki devi teslim törenine geçtik.
Adaylıkların açıklandığı dönemde aralarının açık olduğu söylenen Muhittin Böcek ve Semih Esen, buzları eritmiş. Veya araları bozuk değilmiş, kamuoyuna öyle yansımış. Aynı partiden olmanın da verdiği rahatlıkla abi-kardeş görüntüsü vererek devir teslimi gerçekleştirdiler. Parti değişimi olmayınca Konyaaltı’ndaki görev değişimi coşkulu ancak sakin bir ortamda gerçekleştirildi. 20 yıldır oturduğu koltuğu Semih Esen’e bırakan Böcek, koltuğun daha büyüğüne oturabilmek için heyecanlıydı.
Şahsen, Semih Esen gibi ilkeli ve dik durabilen isimlerin başkanlık görevine seçilmesinden mutlu oluyorum. Çünkü, ilkelerinden taviz vermemek için il başkanlığını hiç düşünmeden bırakan insanlar, temsil ettikleri makamı başka menfaatleri için kullanmazlar. Adaylık sürecinde CHP’nin en isabetli kararlarından birisi Semih Esen oldu ve Antalya kişilikli bir siyasetçi kazandı.
Atatürk Anıtı’na çelenk sunulurken de sakinliğini ancak kıpır kıpır halini bastırmaya çalışan Böcek, kendine has üslubuyla espri yapmaktan geri kalmadı.
Büyükşehir Belediyesi’ndeki devir teslim ise, Böcek’ten çok partililerini coşturdu. 5 yıl önce dombıra eşliğinde görevi devralan Menderes Türel görevi devretmek için gelmemişti. Ancak görevi dvretmek İzmir Marşı eşliğinde Bedrullah Erçin’e nasip oldu. Muhittin Böcek, “Görevi Türel’den devralmak isterdim” serzenişinde bulunurken, partililerin tepki sloganları yükselse de 5 yıl önceki hata tekrarlanmadı, bu kez “Yuh yuh” sesleri yükselmeden halkın heyecanı bastırıldı.
Kalabalığın coşkusuna bakarak, Muhittin Böcek’in süslü cümleler kurarak coşkuyu artırması bekleniyordu. Ancak, seçim boyunca birleştirici bir politika izleyen, kimseyi ötekileştirmeyeceği sözünü veren Böcek, halkın gazına gelmedi. Hatta çok ileriye giderek, “Kimseyi ötekileştirmeden 5 yıl içinde sizlere hizmet edeceğime namusum üzerine söz veriyorum” diyerek sözüne sadık kalacağını tekrarladı.
Devir teslim törenler ile yerel seçim süreci tamamlanmış oldu. Genel seçim havasında geçen seçim sürecinde konuşulduğu gibi, seçimleri memleket meselesi haline getirmenin anlamsız olduğunu gördük. Ülkenin değişik yerlerinde insanlar ölürken, Antalya, seçim sürecini adına yakışır bir olgunlukta geçirdi. Antalya’daki yerel seçimlerde, ortamı geren ve düşmanlaştıran dil kaybetti, itidalli davranıp rakibini düşman olarak görmeyen zihniyet kazandı.
Muhittin Böcek, CHP ve İYİ Partili vatandaşların yanı sıra mevcut hükümetten ve genel politikadan şikayetçi olan herkesten oy aldı. Yüzbinlerce insanın onayı ile koltuğa oturdu. Ancak oturduğu koltuk dikenli ve aynı kişi iki kez oturamıyor. Her 5 yılda bir başkanın değiştiğini hesaplarsak, Sayın Böcek’in bugünden 5 yıl sonrasını düşünerek hareket etmesi gerekiyor.
Mesaisine de, belediyenin mevcut durumunu gözler önüne sererek başlayabilir. Seçim sürecinde kamuoyunda dolaşan iddialar gerçekse ortaya dökülmeli, değilse yalan olduğu açıklanmalı. Belediyenin borcu, bankamatik memurları gibi konular aydınlanırsa, halkın siyaset kurumuna olan güveni artar.
Unutulmasın ki; 5 yıl, kısa bir süre ve çabuk geçer. 
Yeni seçilen başkanlara hayırlı olsun.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok