Antalya
03.04.2019
A

‘Martın sonu bahar’ sloganıyla seçimlere giren Millet İttifakı Antalya’da baharı yakaladı. Başlı başına Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’ye geçmesi bile baharın ölçütü. Millet İttifakı on dokuz ilçeden on tanesini alarak bu başarıyı taçlandırdı. Sekiz belediye Cumhur İttifakı’na kaldı.  Türkiye genelinde 3 belediye alan DSP’nin Antalya’da Kemer’i kazanması da kente ilişkin bir sürpriz. Konu Kemer’den açılmışken buraya ilişkin bir detaya da değinmek lazım. CHP aday göstermediği için DSP’den aday olan Necati Topaloğlu DSP’den Kemer”i kazandı. Fakat belediye meclisinde çoğunluk CHP oldu. 
Benzer bir tablo da Döşemealtı’nda ortaya çıktı. CHP’li başkan Turgay Genç yeniden seçilirken, meclis üyeliklerinde ise AKP birinci. Böylece Antalya belediye başkanı için ayrı, meclis üyeliği için ayrı oy kullanılması gerçeğiyle tanışmış oldu. Belediye başkanlığında bir ismi tercih eden seçmen, onun listesine destek vermediği için rakip partinin belediye meclis üyelerini tercih etmiş oldu böylece.
AKP’nin başta Büyükşehir olmak üzere elinde Antalya genelinde yaşadığı hezimet ortada. Fakat bu hezimet Millet İttifakı’nın  yaptığı yanlışları da örtmüyor. Tabloya bakıldığında CHP’nin Kemer’de yaptığı yanlışı göz önünde. Bunun dışında Aksu, Serik ve Kaş’ta da yanlış yapıldığı görülüyor. Aksu’da İsa Yıldırım’ın önce açıklanıp, sonra geri çekilmesinin sonucunu gördük. Serik’te de Habalı yerine Yusuf Mecek’in tercih edilmesinin yanlışlığı anlaşıldı.
Sonuçta Antalya’da yeni bir dönem başladı.  Büyükşehir’in bundan sonraki patronu Muhittin Böcek. Sırtında ağır bir yük var. Borç batağındaki Büyükşehir’i düze çıkartmak bu yükün en zor kısmı. Konjonktür sayesinde taşınmış gibi görünen bu büyük göreve kendi imzasını atması da işin ikinci kısmı. Nasıl bir Büyükşehir göreceğimiz, Antalyalıların nasıl hizmetlerle tanışacağı zaman içinde görülecek. Kısacası Böcek’i zor bir süreç bekliyor.
Fakat sonuçta Antalya’ya gelen bahar ve Muhittin Böcek’in etrafında oluşmuş olan ittifak, eğer Böcek bu dinamiklere özen gösterirse süreci kolaylaştıracaktır. Antalya’da yeni bir dönem başlamıştır ve Böcek de bu duyarlılıklara dikkat eden bir isimdir. Seçimin kazanılmasında Böcek’in cesareti etkili olmuştur ve bu cesaretin süreceğine inanıyorum.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok