Antalya
01.04.2019
A
31 Mart seçiminin Antalya'daki galibi Millet İttifakı olmuştur. CHP, Büyükşehir Belediyesini Ak Parti'den almış, 6 olan ilçe belediyelerine 2 belediye daha eklemiştir. İYİ Parti, 2 belediyeyle seçimden çıkmıştır. Cumhur İttifakı, Büyükşehir Belediyesi yanında 6 ilçe belediyesini kaybetmiştir. 
*****
24 Haziran seçiminde Antalya'da Millet İttifakı yüzde 47,77; Cumhur İttifakı yüzde 44,62 oranında oy aldı. Bu oranlar Muhittin Böcek'in Türel'e göre artı 3,15 puanlık avantajla seçime girdiği anlamına gelir. HDP, Büyükşehir'de Böcek'i destekleyeceğini açıkladı.  HDP'nin 24 Haziran oyu yüzde 7,03. HDP oylarıyla birlikte Böcek'le Türel arasında 10 puanın üzerinde fark söz konusuydu. Cumhur İttifakı temsilcilerinin korku ve tehdit politikası nedeniyle bu farkın yarısı kaybedilse bile Böcek'in en az 5 puan farkla seçimi kazanması gerekirdi. Büyükşehir seçimiyle ilgili benim tahminim bu idi. Tahminim bire bir doğru çıktı.
*****
24 Haziran Milletvekili seçiminde Millet İttifakı lehine Muratpaşa'da 24, Konyaaltı'nda 32, Gazipaşa'da 11 puan fark vardı. Bu ilçelerde CHP'nin rahat kazanması gerekiyordu; öyle oldu. Millet İttifakı lehine Kaş'ta 8, Kemer'de 5,5,  İbradı'da 5,4 puanlık farklar vardı. CHP'nin buralarda kazanacağını düşünüyordum. Kemer ve Kaş'a ilişkin birçok arkadaşım gibi ben de hayal kırıklığı yaşadım. Necati Topaloğlu gibi iki hafta içinde üç partiden aday adayı olan birinin seçim kazanması, sadece Mustafa Gül'ün değil, CHP'nin de şapkasını önüne koyup düşünmesini gerektiriyor. Kaş'ta arada lehine 8 puanlık fark varken CHP adayının seçim kaybetmesi, CHP'nin şapkayı önüne koyup düşünmesi gereken bir başka konu.  
*****
Cumhur İttifakı Millet İttifakı'ndan Akseki'de 15, Korkuteli'de 15, Kepez'de 12, Gündoğmuş'ta 11,96, Aksu'da 9,17, Alanya'da 9, Serik'te 7, Elmalı'da 5, Kumluca'da 4.79 puanlık farklarla 24 Haziran seçiminden çıkmıştı. Bu ilçelerde Cumhur İttifakı adaylarının kazanması sürpriz sayılamazdı. Sürprizi Millet İttifakı yaptı; Elmalı ve Kumluca Millet İttifakı'nın oldu. 
*****
Çalışma arkadaşım Hasan Yavaşlar, Korkuteli'de SP adayı Hasan Ali İrban'ın yüksek oy alacağını, İyi Parti adayı  Halil Kara'nın kazanma şansının yüksek olduğunu söylemişti. Yavaşların kehaneti gerçekleşmedi belki ama Halil Kara seçim kazanmaya da çok yaklaştı. Serik'te Mehmet Habalı'nın yüksek oranda oy alacağını, bu oyları Cumhur ya da Millet İttifakından almasına göre Cumhur ya da Millet İttifakı adayının kazanacağını söylemiştik. Habalı'nın adaylığı Enver Aputkan'a yaradı, seçimi kazanan Aputkan oldu. 
*****
Aksu'da İsa Yıldırım'ın yüksek oranda oy alacağı, seçimi Halil Şahin'in kazanacağı belliydi. Aksu'da seçimi İYİ Parti'nin gereksiz ve anlamsız ısrarı Ak Parti'ye vermiştir. Aksu'da seçimin bu şekilde sonuçlanacağını tahmin etmek için yüksek matematik bilmeye gerek yoktu, parmak hesabıyla bile bu sonuç bulunabilirdi. 
*****  
Cumhur İttifakı'nın favori olduğu bu ilçelerden Elmalı ve Kumluca'da sürpriz sonuçlar alındı. Elmalı'da 5 puanlık farkı kapatıp 10 puana yakın fark atan İYİ Parti adayı Halil Öztürk, seçimin en başarılısı sayılmalı. 
*****
Cumhur İtifakı 24 Haziran'da seçimi Manavgat'ta 1,17, Finike'de 0,63, Demre'de 0,5 puan önde bitirdi. Bu dört ilçede seçim ortada sayılırdı. Bu ilçelerde seçimin galibini doğru aday tercihi ve CHP - İYİ Parti adaylarına gelecek HDP oyları belirler demiştik. Şükrü Sözen Manavgat'ta önemli projelere imza atan, başarılı bir başkan olarak da zaten seçimin favorisiydi.  Manavgat'ta da seçimi, favorisi kazandı. Finike ve Demre'de de saydığımız faktörler etkili oldu; ama Demre'de İYİ Parti adayı Okan Kocakaya'nın Süleyman Topçu gibi "ağır" bir isme 9 puana yakın fark atıp seçim kazanması dışardan destekle açıklanamaz.  
*****
Millet İttifakı'na verilen HDP oylarının altını çizmemiz gerekiyor. Bu oylar Ak Parti - MHP ittifakının kullandığı nefret ve şiddet diline, önüne geleni "Apo hayranı", "terörist" ilan eden söylemine tepki olarak Millet İttifakı adaylarına gitti. Benzer bir durum Kepez için de geçerli. Millet İttifakı Kepez'de 24 Haziran seçiminde aldığı yüzde 37,55'lik oy oranını yüzde 45'in üzerine çıkararak bir sonraki yerel seçimde Cumhur İttifakı yalnız değildir dedi. Murat Dinç'in Kepez'deki başarısında, nefrete ve şiddet söylemine tepkilerin getirisi çok büyük.  
*****
Ak Parti'ye yönetimde olduğu çok sayıda ilçede seçim kaybettiren bu nefret ve şiddet söylemi, Türel'in seçim kaybetmesinde de etkili oldu. Künyesiz gazeteler, halkı ayaklanmaya davet eden sahte HDP broşürleri, komplolar, provokasyonlar, amaçlananın tersine sonuç verdi.  Nefret dilinin karşısında Muhittin Böcek'in seçim çalışmalarına damgasını vuran sevgi dili; 31 Mart seçiminin asıl galibi bu dil oldu. 
Paylaş
ETİKETLER:
Yok