Antalya
26.03.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
ZAPTEDİLEMEYEN SEHİR: ANTALYA
ZAPTEDİLEMEYEN SEHİR: ANTALYA

30 MART YEREL SEÇİMLERİ


30 Mart seçimlerine 2014 yerel seçimlerinde 2009’da karşı karşıya gelen rakipler yine karşılaşmıştır. CHP Mustafa Akaydın, Ak Parti de Menderes Türel ile seçime giriyordu. 2009’da Menderes Türel’den bayrağı devralan Mustafa Akaydın, bu sefer bayrağı Türel’e 23 bin 321 oy farkla geri vermişti.

Büyükşehir Belediye Meclisinde de CHP ve Ak Parti’ye giden MHP oyları geri dönmüştü.

GENEL SEÇİMLER
24 Haziran Genel seçimlerine bakıldığında dikkat çeken ilk nokta, partilerin 7 Haziran pozisyonlarına geri dönmüş olmalarıydı. Seçime ilk kez giren İyi Parti, Türkiye’deki en iyi sonuçlarından birisini Antalya’da almıştı. İyi Parti oylarının %12’si MHP’den, %4’ü CHP’den ve %1’i de Ak Parti’den gelmişti. Ülke genelinde CHP’den İyi Parti’ye en yüksek desteklerden birisi de Antalya’dan gelmişti.

REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Referandumda Antalya çok net bir şekilde, %59,08 ile “hayır” demişti. 

 

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de erime olmakla birlikte, referandumdaki “hayır” bloğu yine etkisini göstermişti. 

 

İLÇE SEÇMEN ORANLARI
24 Haziran seçimlerine kadar en yüksek seçmen sayısına sahip ilçe Muratpaşa’ydı. Onu çok küçük bir farkla Kepez izliyordu. Ancak, 24 Haziran’da Kepez, küçük bir farkla Muratpaşa’nın önüne geçti.

BÖLGESEL DAĞILIM
Antalya’da ilçeler doğu, batı ve merkez olarak üçe ayrılır. Bu üç bölgenin birbirlerinden bağımsız siyasal tercihleri vardır. Bu da genel Antalya sonuçlarını etkileyen bir parametredir.


BÖLGELERİN SEÇMEN DAĞILIMI
24 Haziran seçimlerine göre Antalya seçmeninin %55,15’i merkez diye tanımlanan 5 ilçede yaşamaktadır (Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı, Aksu). %29,84’ü Batı (Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Akseki, Gündoğmuş, İbradı, Serik) %15,01’i de Doğu (Kaş, Demre, Finike, Kumluca, Kemer, Korkuteli, Elmalı) ilçelerinde bulunmaktadır. 

Merkez ilçelere hakim olan parti, il genelinde de etkin olmaktadır.
30 Mart 2014 seçimlerinde partilerin bölgesel dağılımı şu şekilde gerçekleşmiş.

Tablodan da görüleceği üzere, Ak Parti bütün bölgelerde dengeli bir dağılım gösterirken, CHP merkezdeki gücünü doğu ve batıya yayamamıştır. MHP de tam tersi şekilde, doğu ve batıdaki gücünü merkezde gösterememektedir.
24 Haziran 208 tablosu da şu şekildedir.

24 Haziran seçimlerinde Ak Parti açısından denge bozulmuş durumdadır. Ak Parti merkezde erime göstermektedir. CHP, İyi Parti etkisi ile merkez ve batı ilçelerinde oy kaybetmiştir. MHP ve İyi Parti, benzer tabana seslendikleri için aynı bölgelerde aynı performansı göstermektedirler. HDP ise, merkeze daha fazla sıkışmış konumdadır.
Ak Parti’nin merkezdeki erimesi, merkez oylarının %55 olduğu düşünüldüğünde Millet İttifakı adına olumsuz bir durumdur. CHP’de benzer bir davranış göstermesine rağmen, İyi Parti’nin Cumhur İttifakı’nın diğer ayağı olması nedeniyle olumsuz bir durumla karşılaşmaması makul beklenti olacaktır.


SONUÇ


Antalya hiçbir zaman bir siyasal anlayışın tam egemen olduğu bir şehir olmadı. Ağırlıklı olarak merkez sağ yoğunluğun bulunduğu Antalya’da, 1999 seçimlerinden beri sürekli el değiştiren Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Antalya’yı ülke gündeminde merak edilen şehirler arasında tuttu. Büyükşehir Belediyesindeki bu el değiştirmeler, özellikle Muratpaşa ve Konyaaltı Belediyeleri’nin sürekli CHP’de kalması, şehirde CHP ağırlığını güçlendiren bir unsur oldu. Bununla birlikte yaşam biçimine karşı duyulan tedirginlikler de seçmenin CHP’de kalmasına neden oldu. 
Bu seçimde de Antalya, mevcut siyasal dengeler içinde de merak edilen arasında. Kimin kazanacağı net şekilde belli olmayan Antalya’da seçim kampanyası, “hayır” bloğunun varlığını koruduğunu gösteriyor. Nitekim Millet İttifakı Adayı Muhittin Böcek’in de en büyük şansı bu bloğun varlığı. Aynı şekilde başta Kepez olmak üzere ilçelerde de hayır bloğu beklenenden farklı sonuçlar üretmeye aday. Kepez ile birlikte, Alanya, Finike diğer aday ilçeler. Korkuteli iki ittifak dışında SP’ne geçme ihtimalini barındırıyor.
Ak Parti’nin oy kaybettiği bilinen bir gerçek. Ancak bu kaybın boyutu Antalya’da şu anda bilinemediğinden seçim sonuçları için tahminde bulunmak zor. Görünen o ki, Millet İttifakı adayı Muhittin Böcek seçimi kazanmaya bir adım daha yakın duruyor.

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: