Antalya
26.03.2019
A

Hafta sonu, Millet İttifakı'nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı CHP'li Muhittin Böcek'in Korkuteli programını takip ettim. 
İlçe merkezinin yanı sıra Yazır, Büyükköy, Küçükköy, Bozova, Çomaklı, Yeşilyayla ve Yelten köylerinde yapılan toplantılarda Muhittin Böcek, AKP tarafından bir süredir yürütülen bel altı çirkin siyasete yönelik sesini yükseltti. 
Biliyorsunuz Muhittin Böcek son derece kibar, nezaketi elden bırakmayan bir politikacıdır. Kampanya döneminin başlangıcında da rakibi adaylarla ilgili kötü söz söylemeyeceğini, rakipleriyle arkadaş olduğunu üzerine basa basa vurgulamıştı. 
Ama nezaket de bir yere kadar, değil mi?
Karanlık mahfillerde hazırlanıp, Büyükşehir Belediyesi'ne, oradan da artık okur gözünde kıymeti harbiyesi kalmamış haber ajansları aracılığıyla bataklık medyasına servis edilen haberler, nihayet Muhittin Böcek'i de zıvanadan çıkardı.
Korkuteli'de Böcek, ilk kez bu kadar sert konuştu. Ama yine de rakipleri gibi çirkinleşmedi.


MERKEZİ İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİ


Böcek, merkezi iktidar ile belediye yönetiminin aynı partiden olması gerektiği propagandasına karşılık, 1 Nisan'dan sonra merkezi hükümetin de değişebileceği sinyalini verdi.
Doğru. 
31 Mart'ta iktidar halen elinde bulundurduğu büyükşehir belediyelerini kaybederse, erken seçim ve muhtemel iktidar değişikliği gündeme gelebilir.


SEÇİMİ KAYBETME TELAŞI BAŞLADI


Muhittin Böcek, Menderes Türel'in seçimi kaybetme telaşına, korkusuna kapıldığının da altını çizdi. Bu telaş yüzünden Toptancı Sebze ve Meyve Halleri kapatılırken, Türel'in tek bir söz bile edemediğine işaret eden Böcek, tanzim satış mağazaları konusunda da Türel'in açıklama dahi yapamadığını söyledi.
AKP'nin kampanyanın son haftasında barışçı bir söylem yerine, vatandaşları ötekileştirdiğinden ve çirkin siyasete başvurduğundan yakınan Böcek, "Türel'in aklı fikri 31 Mart'ta. Ama korkunun ecele faydası yok. Paçaları tutuştu. Ama ne yaparlarsa yapsınlar gidecekler" diyerek, seçimi kazanacağını ilan etti.


KİMİN MALINI KİME VERİYORSUN SEN YA?


Türel'in bu telaş nedeniyle, "müjdeler" açıkladığını anlatan Böcek, "Otobüs bedava, su bedava, köylünün cam serası, ipi, naylonu bedava; ilaçta, gübrede yüzde 20 indirim, 70 bin kişiye iş diye bol keseden atıyor" dedikten sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın, hamile ve bebekli annelere otobüsleri bedava yapacağını açıklayan Ekrem İmamoğlu'na yönelik sözlerini hatırlattı ve "Kimin malını kime veriyorsun sen ya" diyerek mizah yaptı.


GİDİYORSUN, SANDIĞA GÖMÜLECEKSİN


Türel'e, "5 yıldan beri aklın neredeydi" diye soran Böcek, "Çünkü gidiyorsun. 6 günün kaldı. Halkın oylarıyla gidiyorsun, seni sandığa gömecekler" diye devam etti.
Türel ve ekibinin son zamanlarda korkularından dolayı, ailesini de karalamaya çalıştığını anlatan Muhittin Böcek, kimsenin cebinde, parasında gözü olmadığını söyledikten sonra, çok önemli bir iddiayı dile getirdi: Böcek, "Bizim arkadaşlarımız çevre yolu geçmeden önce yan tarafta parseller, arsalar almadı. Sen önce kendinle beraber ailenin de mal beyanını açıkla" diyerek, Batı Çevre Yolu açılmadan önce, Türel ve arkadaşlarının, Batı Çevre Yolu civarında arsalar kapattığını ima etti.


ADAM OLUN, AĞZIMI AÇTIRMAYIN


Böcek, konuşmalarının sonunda, "Ben 17 yıldır İçişleri Bakanlığı'na, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na mal beyanını veren birisiyim. Allah'tan başkasına hesabım yoktur. Bu tür işlere girmeyin, ağzımı açtırmayın. Dürüstçe, namusluca işinize bakın, giderayak yanlış yapmadan, adam olalım, siyaseti dürüstçe yapalım. Sizi Antalyalılar gönderecek, onun için merak etmeyin" diyerek, gerekirse daha da sertleşeceğinin ve kamuoyunun bilmediği bazı iddiaları açıklayabileceğinin işaretini verdi.


KORKUTELİ İNANMIŞ


Şimdi gelelim gözlemlerime...
Böcek, tüm köylerde kalabalık kitlelere hitap etti. Özellikle kadınların toplantılara katılımı yoğundu. Yelten'de ise gençler göz doldurdu. 
Toplantılar esnasında, öndekiler yerine arka taraflarda gezinen ve Böcek'i biraz daha uzaktan dinleyenlerle konuştum. 
Bir kere Korkuteli'de, Millet İttifakı'nın adayı İYİ Partili Halil Kara'nın seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakıyorlar.
AKP'den tekrar aday gösterilmeyen ve Saadet Partisi'ne geçen Hasan Ali İrban'ın ciddi bir oy alacağına söylüyorlar ve Cumhur İttifakı'nın adayı MHP'li Ömer İşlek'in bu yüzden seçimi kazanmasının imkansız olduğunu belirtiyorlar.
Kimileri de, yaklaşık 40 bin seçmenin oy kullanacağı Korkuteli'de, Millet İttifakı adayı Halil Kara'nın 3-5 bin oy farkıyla seçimi kazanacağı tahmininde bulunuyorlar.


BÖCEK İÇİN ENDİŞE YOK


Korkuteli'de İYİ Parti seçmenleriyle de sohbet ettim. Millet İttifakı'na inanmışlar ve kayıtsız şartsız Muhittin Böcek'i destekleyeceklerini söylüyorlar. 
Menderes Türel'in seçimden seçime köylerine gelip bazı vaatlerde bulunduğunu ama sonrasında bunları unuttuğundan yakınan köylüler de var. Büyükköy’e düğün salonu sözü verilmesine rağmen Türel'in bu sözünün arkasında durmamasını eleştiriyorlar.
Böcek'in Korkuteli'deki bir artısı da, "Halk Yem Projesi" olmuş. Antalya ilçelerinde hayvancılığın en yoğun olduğu Korkuteli'de, yörede üretilen yem bitkilerinin kullanılacağı ve yemlerin maliyetine satılacağı "Halk Yem Fabrikası" projesi seçmen tarafından benimsenmiş görünüyor. 
Yöredeki besicilerin, süt üreticilerinin Halk Yem'den ucuza alacağı yemlerle elde edeceği sütün, Büyükşehir Belediyesi'nce satın alınıp, "Halk Süt" ve "Halk Mama" projelerinde kullanılacak olması da, memnuniyet yaratmış görünüyor.
Neyse... Seçime 4-5 gün kaldı. Son hafta çok önemli. Ben bu günlerde yine karanlık mahfillerde üretilecek haberlerle seçmenin aklının çelinmeye çalışılacağını ama bu tür karalamaların ters tepeceğini düşünüyorum.

Bekleyelim ve görelim. Bakalım Antalyalı seçmenin tercihi ne olacak.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok