Antalya
22.03.2019
A

CHP'nin 2019 Belediye Seçimleri'nin sloganını biliyorsunuz:

Mart'ın Sonu Bahar/Dertlere Derman Var

Seçimlerin Mart ayının son günü yapılacağına işaret ederek, 1 Nisan'dan itibaren, belediyelerde Millet İttifakı'nın adaylarının göreve geleceğini ve Millet İttifakı'nın yöneteceği şehirlere baharın geleceğini bildiriyor.

Müjde!

Antalya'ya bahar erken geldi.

Doğa ana erken doğum yaptı.

Millet İttifakı'nın iki lideri, Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'in 21-22 derece sıcaklıkta gerçekleştirdikleri miting, tam da bahar havasında geçti ve seçimin sonucunun ne olacağı konusunda çok açık ve belirgin işaretler verdi.

İki gün önce AKP Genel Başkanı'nın zorla, derleme toplamayla, çevre illerden resmi üniformalı kişileri sivil kıyafetleriyle miting alanına sokmalarına rağmen ancak doldurduğu Kepez Turgut Özal Spor Salonu'nun önü bugün, CHP ve İYİ Parti'ye gönül verenlerce hınca hınç dolduruldu.

Miting alanında tek bir memur, tek bir belediye görevlisi, tek bir öğrenci, tek bir taşeron işçisi yoktu. Hepsi yürekten inandıkları liderlerini izlemeye ve destek olmaya gelmişlerdi.

Gençlerin sayısı azdı tamam. İşe girme umudundaki gençler, miting alanına gelip de fişlenmekten çekiniyorlar. Bu da çok doğal.

Ne demiştik yazının başlığında?

Doğa ana erken doğum yaptı: Bahar, Mart'ın sonunu bekleyemedi. CHP'liler, 1 Nisan'da baharın geleceğini beklerken, miting alanındaki atmosfer, en azından Antalya'da baharın geldiğini muştuladı.

Bu ne demek oluyor?

Menderes Türel, 1 Nisan'dan sonra bir süre dinlenecek ve tatilin ardından AKP Genel Merkezi tarafından, bir ilde iki kez seçim kazanılmasına rağmen, nasıl oluyor da ikisinin de sonunda seçim kaybediliyor konulu konferanslar vermekle görevlendirilecek.

Tabii aslına bakarsanız seçimin kaybedeni Türel sayılmamalı.

Bugün her iki lider de, konuşmalarında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i hedef almadı. İki lider de AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi. Çünkü, Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyasındaki tercihi, yerel yönetimlerin projeleri ve hizmetlerini konuşmak değildi. Böyle olunca da Antalya'da Menderes Türel'in yaptıkları veya yapamadıklarının sözü bile edilmiyor. Mesele, memleket meselesi ve bekası haline getirilince de yerel seçim kampanyasının ekseni yanlış yere oturtulmuş oldu.

Belki de, İstanbul ve Ankara'da AKP'li başkanların bizzat AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başarısızlıkları veya yolsuzluklar yüzünden görevden alınması, kampanya ekseninin belirlenmesinde etkili oldu. Antalya Başkanı Menderes Türel de, kurunun yanında yaş da yanar misali, bu kampanyada arada kaynadı gitti.

Geçmiş olsun.

Ha bu arada.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün de 1 Nisan'dan itibaren bir boşluğa düşeceği konusunda ciddi duyumlar geliyor.

Hakan Tütüncü'yü sempatik ve çalışkan bulurum. O'nun da bu boşluktan kısa sürede kurtulup, AKP Genel Merkezi'nde üst düzey bir göreve getirileceğine inanıyorum.

Bekleyelim, görelim

Paylaş
ETİKETLER:
Yok