Antalya
22.03.2019
A

Tüm sorunlarını çözen Türk futbolu, artık tamamen yabancı oyuncu sayısını tartışıyor!
O kadar sorunsuz bir spor anlayışımız var ki; milli takımlar teknik direktörü, milli takımda oynayabilecek kapasitede bir futbolcunun Türk mü, yabancı mı olduğunu dahi düşünmüyor!
Ülke futboluna yön vermesi için federasyon başkanı seçilen isim, kaymaklı bahis ihalesini aldıktan sonra, “Ben görevimi yaptım” diye koltuğu daha heyecanlı arkadaşlarına bırakıyor!
Holdinglerinde kuruşun hesabını yapan işadamları, yönettikleri kulüpleri milyarlarca liralık borca sokarken tam bir cesaret örneği sergiliyor!
Süper Lig ve 1. Lig’deki 36 takımı yönetenlerin kafaları karışmasın diye, sadece 50 kişilik teknik adam havuzu oluşturuldu, 51’inci isim şans eseri bu havuza girebiliyor. Ucuz ve şans eseri takımlarda görev alanlar ise havuzda kalabilmek için şapkadan tavşan çıkarma yeteneğini geliştiriyor.
Şaka bir yana ülke futbolunun özeti maalesef bu.
Köklü ve yapısal dünya kadar sorunu varken, yabancı oyuncu sayısına odaklanmak sorumluluktan kaçmaktır.
Finansal fair-play nedeni ile transfer yapamayan takımlar mecburen genç futbolculara şans tanıyor. Bunlardan birisi de Antalyaspor.
Şans verilince, altyapılardan yetenekli futbolcuların çıktığını gördük. Bu nedenle yabancı oyuncu tartışması ile harcayacağımız enerjinin yarısını, yapısal sorunlara ve altyapıya ayırmak zorundayız.
Bu ülkede un, şeker ve yağ var.
Farklı hedefler peşinde koşmak için futbolu kullanan değil, sağlam helva yapacak bir aşçıya ihtiyaç var.
Finansal fair-play varken yabancı oyuncu sayısını sınırlandırmanın mantığı yoktur. Düzenleme yapılacaksa, altyapılara önem veren kulüpler ödüllendirilip, kulüpleri altyapıya önem vermeye zorlamak gerekiyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok