Antalya
21.03.2019
A
YAŞAM
Cenaze yakınlarının en yakın mezarlığa defin ısrarı
Cenaze yakınlarının en yakın mezarlığa defin ısrarı

ANTALYA'daki 3 bine yakın mezarlığa son 5 yılda yaklaşık 38 bin cenaze toprağa verildi. Yakınlarını kaybedenlerin cenazelerini evlerine en yakın mezarlığa defnetmek için ısrarcı oldukları belirtildi. Antalya genelinde Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğüne bağlı 3 bine yakın mezarlık bulunuyor. Kent merkezindeki en eski mezarlıklardan biri olan Andızlı Mezarlığı'nda defin için yer kalmayınca Konyaaltı ilçesindeki 450 dönümlük Uncalı Mezarlığı 25 yıl önce hizmete açıldı. Geçen süre içerisinde Uncalı Mezarlığı da dolunca defne kapatıldı. Bugünlerde sadece aile mezarlıklarına ve birinci derece yakınının kabrine 5 yıl geçtikten sonra tekrar defin yapılabiliyor.

BEBEK VE GAYRİMÜSLİM ADALARI

Uncalı Mezarlığı'nın ardından kent mezarlığı olarak Antalya-Isparta karayolu kenarında, Aksu ilçe sınırlarında Kurşunlu Kent Mezarlığı kuruldu. Kent merkezindeki cenazeler bir süredir bu mezarlıkta toprağa veriliyor. İçerisinde 1000 kişilik, 700 metrekare büyüklüğünde bir cami bulunduran mezarlık, adalar halinde bölünüp defne açıldı. Bebek adası, çocuk adası, yetişkin ve gayrimüslim adalarına çevre yollardan kolayca ulaşılabiliyor. Doğumda ya da doğum sonrasında ölen bebeklerin yanı sıra, ceninler de bu mezarlıktaki bebek adasına defnediliyor. Kimliği belirsiz bebekler de yine bu adaya kayıt esnasında bir kod verilerek toprağa veriliyor. Kentte yaşayan gayrimüslimler, mensubu oldukları dine uygun olarak düzenlenen törenin ardından buradaki gayrimüslimler adasına defnediliyor.

EVE YAKIN YERE DEFİN İSTEĞİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürü Erkan Sel, cenaze yakınlarının çoğunluğunun, defin için ilk olarak evlerine en yakın mezarlığa baktığını anlattı. Erkan Sel, boş yer olmadığı için herkesin bu talebine olumlu yanıt veremediklerini ifade ederek şöyle konuştu: "Vatandaşlar en çok kendi evine ve kendi mahallesine yakın bir yer arıyor. Ailesinden kopmamak için bu şekilde bir istekte bulunulduğunu düşünüyoruz. Ancak geçmiş dönemlerde yapılan imarlaşma nedeniyle mezarlık alanları kısıtlı olarak ayrıldı. Kent genelinde en fazla 10 mezarlık kapanmıştır dolu olduğu için. Vatandaş vefat ettiğinde önce mahallesindeki mezarlığa bakıyoruz, boş yer varsa oraya defnediyoruz. Boş yer yoksa ve birinci derece yakını 5 yıl öne vefat etmişse onun yerine mükerrer olarak defin yapabiliyoruz. Bunun için de tabii ki varislerin izin vermesi lazım." (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: