Antalya
20.03.2019
A

Kısa adı EYT olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar hafta sonu İstanbul’da buluştu. Maltepe’de yaklaşık 1 milyon insan, verilmeyen emeklilik haklarını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda tavrını net şekilde ortaya koymuştu: “Bu kadar insanı emekli edip 30 yıl besleyemem”. Sigorta girişi 1999 öncesi olan ve 5 bin prim gününü dolduran yaklaşık 6 milyon vatandaş,  yok sayılmak isteniyor.
Hâlbuki uzmanlar diyor ki, “Devlet kendisi emeklilik için 5 bin prim ve 25 yıl hizmet süresi kriteri koyuyor. Vatandaş bu iki kriteri yerine getiriyor, devlet bu kez de ‘Yaşın emekli olmaya uygun değil’ diyor. O zaman neden 5 bin prim günü belirleniyor. Yaşa göre prim günü belirlensin”… Tespitler çok yerinde.
Dönelim hafta sonu yapılan EYT mitingine. 1 milyon kişi katıldı be kardeşim 1 milyon kişi… Ve bu kadar insanın EYT’lilik dışında tek ortak noktası siyasi amaçla orada olmamalarıydı. Bu önemli bir ayrıntı. Evet bir çok parti ve sendika EYT’lilere destek verdi, ama EYT’liler hiçbir siyasi güce yaslanmadı. Sadece seslerini duyurmak için oradaydılar. 1 milyonluk miting, devletin televizyonu TRT’de tek bir kare dahi haber olmadı. Halkın her kademesinden EYT mağdurunun katıldığı mitingde siyasilere verilen mesaj netti: “EYT Yasası yoksa oy da yok”
Türkiye’de sadece EYT’liler değil, tüm işçi kesimi aldığı ücretle hayatını sürdürüyor. 1999’da, ülke henüz deprem yıkıntılarının altındayken çıkarılan yasa ile emekçilerin emeklik yaşı uzatıldı.  Diğer yandan yeni çalışmaya başlayanlar için emeklilik yaşı 60 ve 65 olarak belirlendi. Oysa çalışma da emeklilik de en temel hak.  
Her şey bir kenara hafta sonu yapılan miting gösterdi ki hiç bir şey halk iradesinin üstünde değil. Halk isterse düzeni de değiştirir, yasayı da çıkartır. Yeter ki halk istesin. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok