Antalya
20.03.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
KEMER: KİM KAZANIRSA KAZANSIN ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKACAK
KEMER: KİM KAZANIRSA KAZANSIN ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKACAK

Kemer’de dengeler oturmuş, seçim hazırlıkları başlamıştı. Herşey, Millet ittifakı adına CHP’nin Mustafa Gül’ü aday göstermesi ile allak bullak oldu. Göynük Eski Belediye Başkanı ve CHP Kemer Belediye Başkan Aday Adayı Necati Topaloğlu’nun CHP’den istifa ederek Ak Parti’ye geçmesi ile siyasetin gerilimi iyice yükseldi. Daha önce CHP için merak edilen, “Topaloğlu mu, Gül mü aday olacak?” sorusu, “Topaloğlu mu, Minta mı, Üras mı aday olacak?” şeklinde Ak Parti için sorulmaya başladı. Ak Parti de Yusuf Üras deyince, Topaloğlu da soluğu DSP’de aldı ve Kemer’de bütün dengeler ve hesaplar altüst olarak kartlar yeniden karılmaya başlandı.

30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ


1994 – 1999 döneminde CHP’den aday olup Kemer Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Gül, 10 yıl sonra, 2009 seçimlerinde bu sefer MHP’den aday oldu ve yeniden kazandı. 2014 seçimlerinde de MHP’den aday oldu ve önemli bir farkla seçimi kazandı.

 

14 seçimlerinin Kemer için ilginç yanı, hem MHP hem de Ak Parti seçmeni, Kemer’de kendi adaylarına, büyükşehirde ise CHP adayı Mustafa Akaydın’a oy vermişlerdi. Kemer’de yerel dinamikler, büyükşehirde ise siyasal eğilimler öne çıkmıştı.


GENEL SEÇİMLER
Kemer, siyasal dengeleri önemli ölçüde oturmuş bir ilçe. İlçe CHP, Ak Parti ve MHP arasında dengeli şekilde bir dağılım sergiliyor.

24 Haziran 2018 seçimlerinde İyi Parti Antalya genelinin aksine sadece MHP’den oy almayı başarmış. CHP ve Ak Parti seçmeni İyi Partiye kaymamış. Bu da, seçmenin siyasal olarak netleştiğini ve konumunu pekiştirdiğini göstermesi açısından önemli bir parametre.


REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ


Antalya’da referandumda en net “hayır” tercihinin geldiği ilçelerden birisi Kemer. Bu tercih, İyi Parti içinde seçimindeki durumunun sinyaliydi.

Ancak bu sinyal 24 Haziran seçimlerinde yeterince değerlendirilememiş, referandumda %61 olan “hayır” oylarının, bileşenleri %55’e gerilemişti.

DEĞERLENDİRME
Kemer’de Ak Parti potansiyeli belli durumda. Bu nedenle Yusuf Üras seçimin doğal olarak başat aktörlerinden. Esas merak edilen nokta, MHP adayı olarak girdiği seçimde %42 gibi yüksek bir oyla seçimi kazanan Mustafa Gül’ün aynı başarıyı bu sefer CHP’den tekrarlayıp tekrarlayamayacağı. Zira ilçede %30’luk bir CHP potansiyeli var. Ancak, daha önceden CHP’den aday adayı olup da, aday gösterilmeyince önce Ak Parti’ye, orada da aday gösterilmeyince DSP’ye geçen ve bütün bu transferleri 12 gün içinde gerçekleştiren bir Topaloğlu gerçeği var karşısında. Necati Toplaoğlu’nun Kemer’de karşılığının olduğu biliniyor.
Anlaşılan o ki, bu seçimde de Kemer’de partilerin yanısıra isimler de yarışacak ve kim kazanırsa kazansın, şapkadan tavşan çıkaracak.

Yarın: SERİK

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: