Antalya
20.03.2019
A
POLİTİKA , TARIM
Tarım SOS veriyor: Antalya 8. sırada
Tarım SOS veriyor: Antalya 8. sırada

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçinin üretimden koptuğuna dikkat çekerek, “Antalya, yüzde 11. 6 ile çiftçi sayısı en hızlı azalan şehirlerarasında sekizinci sırada. Çiftçilik yapanlarda borç batağında” dedi.

 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Türkiye’nin tarım politikası hakkında değerlendirmede bulundu. Uygulanan politikaların yanlış olduğunu ve çitçinin üretimden kopartıldığını savunan Çokal, “Üretmeyen, ithal eden bir ülke haline geldik” açıklamasında bulundu.


HÜKÜMETİN YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI


Hükümetin tarım politikası hakkında getirilen eleştirilere kulak tıkadığını iddia eden Milletvekili Çokal, “Ülkemizi yönetenler tarım politikalarında yanlış kararlar almakla kalmadı. Kendilerine öneride bulunan, yapılan hataları söyleyenlere yapılabilecek her türlü hakareti yaptı. Ata tohumunu destekleyelim diyenlere, tarım arazilerini imara açmayalım diyenlere, tarımda ithal olmaz üreticiyi destekleyelim diyenlere etmedik laf söylemedik söz bırakmadılar” dedi. Üretimde yaşanan daralma, tarım arazilerinin kaybedilmesi ve ithalattaki artışın pazara ve mutfağa yansıdığının altını çizen Çokal, “Bu durumun seçimlerde kendisine zarar vereceğini gören hükümetse çareyi manav açmakta buldu. Devlet bez mi satar deyip Sümerbank’ı, devlet şeker mi yapar deyip şeker fabrikalarını satanlar, şimdilerde patates soğan satarak pazarcımızla, manavımızla kendi milletimiz ile devletin imkanları ile rekabet ediyor” dedi.


ANTALYA, EN ÇOK ÇİFTÇİ KAYBEDEN 8. ŞEHİR


Tarım alanlarının hızla kaybedildiğine vurgu yapan Çokal, “32 milyon 300 bin dekar tarım alanımız yok oldu. Bu alan tam 87 ülkenin yüz ölçümünden çok daha fazla. Evet, biz tarım arazilerinin imara açılması, tarım arazilerinin bulunduğu bölgelerin talan edilmesi, geçim sıkıntısı çeken üreticinin arazisini terk etmesi, erozyon, özellikle kullanılan kimyasallar nedeni ile bölgeye büyük zararlar veren madencilik çalışmaları neticesinden Lübnan’ın, Senagal’in, Kuveyt’in yüz ölçümünden çok büyük bir tarım alanını kaybettik. Bunu Türkiye İstatistik Kurumu diyor” dedi. Tarım alanlarının yanı sıra 2003 yılından bu tarafa 700 bin çiftçinin de üretimden koptuğunu ifade eden Tuba Çokal, “Çiftçi kayıt sistemine 2003 yılında 2.8 milyon kayıtlı çiftçimiz varken, bu sayı 2018 yılında 2.1 milyona düştü. Antalya özelinde değerlendirecek olursak Antalya’da da 54.902 hektar alanının kaybedildi. Tarım üretimini bırakanların sayısı ile Antalya, yüzde 11. 6 ile çiftçi sayısı en hızlı azalan şehirlerarasında sekizinci sıraya yerleşti” dedi.  MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: