Antalya
19.03.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
İttifakın çocuklarını yediği yer: Korkuteli
İttifakın çocuklarını yediği yer: Korkuteli

Çok değil, 3 – 4 ay öncesine kadar Cumhur İttifakı’nın en rahat olduğu yerlerdendi Korkuteli. Adayın Ak Parti’den olacağı düşünülüyor, mevcut başkan Hasan Ali İrban ile devam edileceği öngörülüyordu. İlk kırılma, Korkuteli’nin MHP’ye bırakılması ile başladı Cumhur İttifakı’nda. Ak Parti’nin mevcut adayı Hasan Ali İrban, Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Ömer İşlek’in karşısına Saadet Partisi’nin adayı olarak çıkarak dengeleri bozdu. Kırılma bununla da kalmadı, Ak Parti ve MHP arasındaki uyumsuzluk, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Moğol’un istifa ettirilmesine kadar uzandı. Ömer İşlek, Ankara’nın ve Antalya merkezin desteğini alarak kampanyayı yürütmeye çalışıyor ama Korkuteli’ne hâkim olamıyordu. Buna karşılık Millet İttifakı da Korkuteli’ni İyi Parti’ye bırakmış, eski başkan Hasan Gökçe’nin de desteği ile psikolojik üstünlüğü eline almış gibi görünüyordu. Ancak aday olarak gösterilen Halil Kara beklenen performansı sergileyemiyordu. Bu koşullar altında kampanya bugüne geldi.
 

30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ

30 Mart yerel seçimlerini Hasan Gökçe faktörü ile MHP 523 oy farkla kazanmıştı. Buna karşılık, mecliste ağırlık Ak Parti’de kalmıştı. Büyükşehirde ise ağırlıklı destek Menderes Türel’e (%5) kalan bölüm ise Mustafa Akaydın’a (%3) verilmişti. MHP seçmeni, başkanlık bizde ama meclis ve büyükşehir Ak Parti’de olsun demişti.

GENEL SEÇİMLER
Genel seçimlerde Ak Parti’nin üstünlüğü tartışılmaz.

Ak Parti, Antalya ve ülke genelinde oy kaybederken, Korkuteli’nde oylarını korumayı başarmış. Siyasal anlamda Korkuteli ile Ak Parti arasında bir sıkıntı olmadığı gözleniyor. MHP’nin de oyları eklendiğinde siyasal planda Cumhur İttifakı oldukça rahat  durumda.


REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
16 Nisan Referandumunda “evet” bloğunun en güçlü olduğu yerlerden birisiydi Korkuteli. Bu “evet” oyları genel siyasete verilen desteğin Korkuteli yansımasıydı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de bu tabloya paralel bir tablo ortaya çıkmıştı.

Özetle, Korkuteli, genel siyasette hem Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de Ak Parti’nin arkasında durmuştu.

DEĞERLENDİRME


Bugün Korkuteli’nde kimin daha avantajlı olduğu sorusuna, başta adaylar ve Korkuteli’ne hakim simler olmak üzere kimse yanıtlayamıyor. Cumhur İttifakı adayının hem “ithal” olması hem de arkasında başta Aliağa Belediyesi’ndeki uygulamaları olmak üzere çeşitli spekülasyonları barındırması, Millet ittifakı adayının da performans olarak geride kalması, Saadet Partisi adayı Hasan Ali İrban’ı ciddi bir alternatif olarak potaya sokuyor. Bu nedenle Korkuteli seçimlerinde kim kazanırsa kazansın, sürpriz olarak değerlendirilemeyecektir.

YARIN: KEMER
 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: