Antalya
19.03.2019
A

Antalyaspor ile Alanyaspor arasında oynanan derbi, iki takım için de önemli fikirler verdi.
Ligin ilk yarısında elde ettiği ekstra başarılarını hatırladığımız Antalyaspor’un sırrı, savunmada yatıyor. Savunmanın kilit isimleri ise Diego ve Celustka. Bu iki oyuncu yan yana oynarken Antalyaspor’a gol atmak çok zor. Nazım Sangare’nin her geçen gün yükselen grafiğini de dikkate alırsak, Antalyaspor ligin ilk yarısındaki savunma takımı hüviyetine tekrar kavuşuyor.
Diego ve Celustka’nın yaşadığı sakatlıklar nedeni ile takımdan ayrı kalması, 6-2, 5-0, 4-2 gibi bol gollü yenilgileri getirdi.
Alanyaspor maçında ilk kez farklı bir sistem denendi. Savunmanın solunda Cissokho, ön liberoda Chico-Charles ikilisi, orta sahanın solunda ise Fredy görev aldı. Bülent Korkmaz’ın bu sezon çare bulamadığı tek nokta ortanın soluydu. Fredy’nin bu mevkiyi ne kadar doldurduğu tartışılabilir. Ancak Chico-Charles ikilisinin savaşçı kimlikleri, bu ikilinin varlığı ile rahatlayan Hakan Özmert’in sadece hücumu düşünmesi, Doukara’nın da son haftalardaki en istekli futbolunu oynaması, Antalyaspor’a farklı galibiyeti getirdi. Antalyaspor takım olarak o kadar organize bir oyun sergiledi ki; Aly Cissokho bile sırıtmadı.
Savunmada işler iyi gidince, takımın diğer bölgeleri de tıkır tıkır işliyor. 90.dakikada 50 metrelik depar atan Doukara’nın bu görüntüsünü başka türlü açıklayamazdık. Boffin bile son haftalardaki en konsantre maçını oynadı.
Alanyaspor, ligin ikinci yarısında yükselen form grafiği ile dikkat çekiyordu. Antalyaspor karşısında ise kendi iplerini çekti. İlk golde Ozan Tufan, ikinci golde Ceyhun Gülselam, son golde ise Fabrice N’Sakala Antalyasporlu futbolculara adeta asist yaptı. Ortaya çıkan 3-0’lık sonucun başka yerlere çekmeye çalışanlar boşuna uğraşmasın. Deplasman maçlarında bu hataları çok sık yapan Alanyaspor, daha birkaç hafta önce benzer şekilde Akhisarspor’a da mağlup olmuştu.
3-0’lık skorun ardından Amilton ile Sergen Yalçın arasında yaşanan olay ise derbiye gölge düşürmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürdü.
Bir ikili mücadelede yerde kalan Amilton, kendisine alaycı gözlerle bakarak zaman geçirmeye çalıştığını ima eden Sergen Yalçın’a eliyle önce ‘üç’ ardından ‘sıfır’ işareti yapıyor. ‘Sıfır’ hareketini farklı yorumlayan Sergen Yalçın, kendisine cinsel içerikli mesaj verdiğini düşündüğü Amilton’a küfrediyor. Ozan Tufan’ın hocasını koruma refleksi ise işi daha da büyütüyor.
Tamamen yanlış anlaşılma sonucu gerilen ortam, Sergen Yalçın’ı tribüne gönderilmesi ile sona eriyor. Amilton’a gösterilen sarı kartın ise izahı yok.
Amilton demişken…
Aynı futbolcu, Galatasaray maçında da benzer olayların içinde kalmıştı.
Tamamen masumane bir hareketin sonucu bu olayların içinde kalmış olabilir. Ancak bundan sonraki maçlarda daha dikkatli olmalı. Türkiye’de adı çıkan futbolcular hakemler ve rakip takımlar tarafından yakından takip ediliyor. Haksızlığa uğrayıp takımını zor durumda bırakmamak için bundan sonraki maçlarda daha sakin ve sinirlerine hakim olmayı tercih etmeli.
Sonuç olarak;
Antalya derbisinde adil bir sonuç çıktı. Zaman zaman tribünlerden yükselen ortam gerici tezahüratlara ve Amilton-Sergen Yalçın gerilimini bir kenara bırakırsak, adına yakışan bir maç oldu. Zaten Antalyaspor ile Alanyaspor arasında yaşanacak her gerilim, sadece Antalya futboluna ve iki kulübe zarar verebilir.
İki takımın da alması gereken dersler var. Dersleri alalım, gerginlikleri büyütmeyelim, her iki kulübün de dostluklarına zarar verecek demeçlerden kaçınalım.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok