Antalya
18.03.2019
A
YAŞAM
Carettalar için güvenlik aranıyor
Carettalar için güvenlik aranıyor

Araçların girdiği, ateşlerin yakıldığı carettaların üreme alanı Çıralı-Olimpos sahil bandının korunması için maaşlı güvenlik elemanı alınacak. 24 saat nöbet tutacak güvenlik, carettaların yuvalarına zarar gelmesini engelleyecek

 

Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde yer alan Türkiye'nin en önemli caretta caretta üreme alanlarından Çıralı - Olimpos kumsalında geçtiğimiz yıl başlatılan koruma seferberliği bu yıl da devam ediyor. Sahil koruma çalışmaları kapsamında kaplumbağa üreme alanında yaz boyunca çalışacak görevliler işe alınacağı açıklandı. Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz, Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi tarafından SGK'lı olarak işe alınacak olan ve daha çok geceleri görev yapacak caretta caretta koruyucularına asgari ücret üzerinden ödeme yapılacağını söyledi. Elginöz, Çıralı - Olimpos kumsalında bu koşullarda çalışmak isteyenlerin iş başvurularını "erdalelginoz@yahoo.com" ve "info@ekocirali.com" adreslerinden birine mail yoluyla yapabileceklerini belirtti.

 

 


SABAHA KADAR NÖBET


Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ve Beydağları Sahil Milli Parkı ile Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi arasında protokol yaptıklarını, sahil koruma çalışmalarının Milli Parklar'ın desteğiyle yapıldığını belirten Erdal Elginöz, "Protokol çerçevesinde Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu oluşturuldu. Komisyon öncülüğünde geçtiğimiz yıl Çıralı köylülerinin de içinde olduğu 4'ü maaşlı 40 kişilik gönüllü ordusu kurularak caretta carettalar için koruma seferberliği başlatıldı. Bu yıl 6'sı maaşlı olmak üzere yine en az 40 gönüllüyle, her gün 24 saat olmak üzere koruma seferberliğimizi devam ettireceğiz" dedi.


İŞLETMECİ DESTEĞİ VE ÜRÜN SATIŞLARIYLA


Sahil koruma çalışmalarında Milli Parklar, Kemer Kaymakamlığı, Kemer Belediyesi gibi kurumların desteğinin altını çizen Elginöz, giderlerin karşılanması konusunda da şunları söyledi: "Kooperatifin Çıralı'da yetişen organik ürünlerin satışından elde ettiği gelirleri var. Çıralı'da işletmesi bulunan arkadaşlarımız koruma çalışmalarına maddi katkı sunuyorlar. Kooperatifin caretta tanıtım alanında Caretta Store diye bir satış birimi var. Orada ev yapımı organik yiyecekler, hediyelik eşya gibi ürün satışları yapılıyor. Koruma seferberliğinin maddi yanı bunlarla karşılanıyor."

 

 


SAHİL CARETTA CARETTA'LARIN


2016'da 144 olan Caretta caretta yuvası sayısının 2017 yılında 74'e düştüğünü, Çıralı sahiline bitişik 300 metrelik Olimpos sahilinde tamamen yok olduğunu belirten Erdal Elginöz, "İki sahilde de koruma önlemleri çok gevşediği, sahillerin özellikle gece kullanımı arttığı için bu sonuçlar doğmuştu.  Sahilde araçlar dolaşıyor, bölgede çadırlar kurulup, ateşler yakılarak eğlence partileri düzenliyor; caretta caretta'ların kıyıya çıkmasına engel olacak her şey yapılıyordu. Kaymakamlıkla görüşerek carettalara zarar verecek faaliyetlere karşı jandarma müdahalesi sağlandı. Kemer Kaymakamlığı'nın emri ve savcılık yazısı ile milli park içinde çadır kuranlara, geceleyen ve ateş yakanlara Kabahatler Kanunu uyarınca jandarma ve zabıta tarafından 256 TL idari para cezası kesilir oldu. Ateş yakanlar hakkında tutanak tutulması halinde asgari ücretin 2 katı para cezası verilebiliyor; 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabiliyor. Bu önlemler ve koruma seferberliğine katılan gönüllülerin çalışmaları sonunda 2018 yılında yuva rekoru kırıldı; 151 yuvadaki 729 yumurtadan çıkan 7 bin 612 caretta yavrusu denizle buluşturuldu" diye konuştu.


2019 HEDEFİ 100 YUVA


2019 yılı hedefi konusunda rakam vermekten kaçınan Elginöz, "Geçen yıldan daha etkin önlemler alacağız; ama hava şartları da kaplumbağaların üremesinde etkili. Bu yıl havalar geçtiğimiz yıla göre epey sert geçti. Kalabalık bir turizm sezonu bekliyoruz. Carettaların teknelerden zarar görmesi söz konusu. Bir de zeytin için denir ya, 'Bir yıl iyidir, bir yıl kötüdür'; bu kural burada da geçerli. Bu tür faktörler nedeniyle geçtiğimiz yılki rakamlara ulaşamayabiliriz. Yine de 100'ün üzerinde yuva bizim için başarı anlamına gelecektir. Hedefimiz bu seviyenin üstünde kalmak diyebiliriz " ifadelerini kullandı.  


ANTALYA'DA 9 ALAN VAR


Antalya sahillerinde, caretta carettalar ve yeşil deniz kaplumbağaları için 9 yuvalama kumsalı bulunuyor. Belek'te 68-1053 adet arası caretta caretta ve 2-8 adet arası yeşil deniz kaplumbağası yavru çıkış noktası; Çıralı kumsalında 23-105 arası caretta caretta yavru çıkış noktası var. Alanya Demirtaş kumsalında 41-137, Gazipaşa kumsalında 14-53, Demre Kale kumsalında 39-109 arasında yavru çıkış noktası var. Manavgat Kızılot kumsalında 50-270 caretta caretta, 0-3 adet arasında yeşil deniz kaplumbağası yavru çıkış noktası bulunuyor. Kumluca kumsalında 75-305 caretta caretta, 7 yeşil deniz kaplumbağası yavru çıkış noktası var. Kaş Patara kumsalında 35-127 caretta caretta, 2 yeşil deniz kaplumbağası yuvalama alanı var. Kemer Tekirova kumsalında ise 4-23 arası yuvalama alanı bulunuyor.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: