Antalya
16.03.2019
A

Gebelik bulantı kusması gebeliğin ilk üç ayında gebelerin yaklaşık % 50 ile 80’ninde görülmekte ve kadınların sosyal, profesyonel ve ailevi yaşantıları üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Ağır bulantı-kusma tablosuyla seyreden Hiperemezis Gravidarum (HG) ise kilo kaybına (vücut ağırlığının %5’i) yol açacak düzeyde aşırı bulantı, kusma ve sıvı kaybı, idrarda keton- kanda aseton pozitifliği, elektrolit ve asit-baz dengesizliği, bazen de karaciğer ve böbrek yetmezliği ile seyredebilen bir klinik tablodur.
HG’ nin klinik bulguları tipik olarak gebeliğin 4 ile 8. haftaları arasında başlayıp, genellikle 20. gebelik haftasından önce sonlanmaktaysa da, nadiren bulguların gebelik boyunca devam ettiği inatçı vakalarla da karşılaşılabilmektedir.


HG NEDENLERİ


Hiperemezis Gravidarum nedenleri  net olarak aydınlatılamamıştır. Yine de teoriler arasında psikosomatik faktörler, östrojen, progesteron, human koryonik gonadotropin (β-HCG) düzeylerinde artma gibi hormonal değişiklikler, anormal barsak hareketleri, beslenme eksikliği, kan yağlarında değişiklik, genetik faktörler, tirotoksikoz, karaciğer anormallikleri, otonomik sinir disfonksiyonu, astım, alerji, helikobakter pilori enfeksiyonu bulunmaktadır.

KAYGILI ANNELERDE HG DAHA YÜKSEK


Gebelik bulantı-kusması  genç hastalarda ve kentsel bölgelerde,
Migreni olanlarda,
İkiz gebeliklerde,
Tat ve koku duyusu daha gelişmiş olanlarda,
Anksiyete ve depresyon düzeyleri sağlıklı gebelere oranla belirgin derecede yüksek olanlarda,
Gebelik öncesi 6 haftalık dönemde multivitamin almayan kadınlarda,
Mide yanması ve reflüsü olan kadınlarda,
Kız fetusu olanlarda daha sık gözlemlenmiştir.


HG TEDAVİSİ


Karbonhidrattanzengin, yağ ve asitten fakir diyet HG tedavisinde etkilidir. Yağlı yiyecekler mide boşalmasını geciktirdiği, portakal ve limonlu meyve suları asit oluşumunu arttırdığı için bu besinlerin tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Proteinden zengin diyetler de HG şiddetini azaltabilmektedir. Elektrolit dengesizliğini önlemek için elektrolit içeren içecekler tavsiye edilir. Belli gıdalar bulantıya neden oluyorsa bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Hastalara sık ve az yemeleri tavsiye edilmelidir. Bu şekilde beslenme orta şiddetteki bulantı kusmayı önemli ölçüde azaltır. Sıcak olmayan hafif mezeler, fındık, tuzsuz beyaz leblebi,  mandra ürünleri, kuru ve tuzlu yemekler ve bisküviler, sıklıkla önerilen yiyeceklerdir. Sıcak içeceklerin kokusu bulantı kusmayı arttırıyorsa içecekler soğuk hazırlanmalıdır. Şiddetli kusması olan vakalarda BRAT diyeti (muz, pirinç, elma suyu, tost) uygulanır.  Bir diğer yaklaşım zencefil tablet 4-6x250 mg/gün ve B6 vitamini 25 mg 3x1 (maksimum doz 200 mg/gün) kullanımıdır. Hastaya tetikleyicilerden (aşırı gürültü, sıcak, yoğun kokular) ve stresden uzak durması önerilmeli, gerekli ise psikolojik destek verilmelidir.

Uzm. Dyt.Betül AY YILMAZ


Referanslar:
https://www.journalagent.com/turkhijyen/pdfs/THDBD-48039-REVIEW-KABARAN.pdf
http://www.tjod.org/wp-content/uploads/2014/07/H%C4%B0PEREMEZ%C4%B0S-GRAV%C4%B0DARUM.ppt
http://tmftp.org/webkontrol/uploads/files/sermetsa%C4%9Fol23nisan.pdf
http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_9172/202-210.pdf
http://dergipark.gov.tr/download/article-file/196010
http://library.cu.edu.tr/tezler/7356.pdf
https://www.journalagent.com/eamr/pdfs/OTD_29_3_143_146.pdf

Paylaş
ETİKETLER:
Yok