Antalya
13.03.2019
A
DOSYA
Ali Taş'tan seçim analizi
Ali Taş'tan seçim analizi

 

 

Antalya’da en çok tartışılan konulardan birisi, merkez – kırsal ayrımıdır. Kırsal diye tanımlanan köyler, Antalya seçmeninin yaklaşık %20’sine denk gelmektedir. Yine yaklaşık olarak 2 puan farkla kırsalın oyları bağlı olduğu merkez oylarına paralel seyreder. Alanya hariç. Alanya’da kırsaldan gelen oylar ağırlıklı olarak Ak Parti ve MHP lehine anlamlı farklar taşır. Aşağıdaki tablo durumu özetlemektedir.

Görüldüğü gibi, CHP merkezde oylarını %100 artırırken, MHP yaklaşık %25, Ak Parti de %10 puan kaybetmektedir. Bu tablo, seçmen yoğunluğunun merkezde olması nedeni ile CHP için avantajlı bir durumdur.

30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ

30 Mart 2014 seçimleri, belediye başkanlığı ile büyükşehir başkanlığı arasındaki farkın en yüksek olduğu ilçelerden birisiydi Alanya. 2014’te Alanya Belediye Belediye Başkanlığını kazanan MHP, Büyükşehir Adayı için Alanya’dan yeteri kadar oy çıkaramamıştı. Alanya Belediye Başkanlığı için aldığı oyun yaklaşık 20 bin eksiğini Büyükşehirde almıştı.

 

Buna karşılık CHP, Belediye Başkanlığı oyunun yaklaşık 13 bin 500 fazlasını Büyükşehir için almıştı. Birileri CHP adayı Mustafa Akaydın için “yürü” demişti resmen. Aynı şekilde Ak Parti de oylarını artırmıştı. MHP seçmeni Alanya’da kendi adayını belediye başkanı yaparken, Büyükşehirde ağırlıklı olarak CHP’ye (%8,78) ardından Ak Parti’ye (%4,06) destek vermişti.

GENEL SEÇİMLER

Genel siyasette baktığımızda Alanya’da CHP ve Ak Parti’nin oylarında erime dikkat çekmektedir. CHP 7 Haziran’a göre oylarını 1 bin 683 adet artırmasına rağmen yüzdelik olarak %-1,33 erimiştir. Ak Parti’de sıkıntı biraz daha büyüktür. Oylarını 2 bin 161 adet artırmasına rağmen oransal olarak %-3,02 erime bulunmaktadır. Bunda da temel faktör, İyi Parti’nin MHP dışında da bu partilerde taban bulmasıdır.

REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

16 Nisan referandumunda Alanya “hayır” diyen ilçelerdendir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de tablo şöyledir.

Görüldüğü gibi, Alanya’da “evet” ve “hayır” bloğu bütünlüğünü korumaktadır. Bu blokların sembolik karşılığı olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde anlamlı ayrışma görülmemektedir.

GENEL DEĞERLENDİRME
Alanya’da seçmen hareketliliği belediye için farklı büyükşehir belediye başkanlığı için farklı gerçekleşmektedir. Alanya Belediye Başkanlığı için, 2014 yerel seçimi, genel seçimler, referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlarına göre ne Millet İttifakı için ne de Cumhur İttifakı için Alanya çantada keklik denilemez. Tam bir pat durumu söz konusudur. Seçime iki hafta kala son virajda doğru hamleler kuran, Alanya içi dengeleri ve ittifakları doğru değerlendiren ipi göğüsleyecektir. Tabanın konsolide eden, seçmenini sandığa götürmeyi başaran taraf, seçimden de kazanarak çıkacaktır.
Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ise, 2014 yerel seçimlerindeki tablo unutulmamalıdır. Alanya Belediye Başkanlığına gelen oylardan çok farklı bir dağılım ortaya çıkması sürpriz olmamalıdır.

 

 

 

 

 

Sonucu yerel dinamikler belirleyecek

 

 

KONYAALTI: CHP’NİN CHP İLE SINAVI

 

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
seçim
YAZAR: