Antalya
13.03.2019
A
SEKTÖR
%100 yerli güneş enerjisi üretim tesisinin temeli atıldı
%100 yerli güneş enerjisi üretim tesisinin temeli atıldı

Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim tesisi 620 dönüm arazi üzerinde Niğde Bor’da kuruluyor. EKORE Temiz Enerji A.Ş tarafından yüzde 100 yerli ingot, wafer, hücre ve modül üretiminin yani güneş enerji sistemlerinin panel dışındaki diğer ekipmanlarının da yapılacağı 1 GW kapasiteli güneş paneli tesisinin temeli atıldı

 

HABER: IŞIK TUNÇEL
 

“%80’İNİ İHRAÇ EDECEĞİZ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in katılımıyla Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen temel atma töreninde konuşan EkoRE CEO’su Serhan Süzer; “Enerji bağımsızlığı için %100 yerli güneş paneli üretimi hedefiyle çıktığımız bu yolda memlekete 700 Milyon dolarlık sermaye girişi sağlayacağımız gibi yapacağımız Ar-Ge çalışmalarımızla herkesin hayatının her anında güneş enerjisine ulaşımını sağlayacağız. Kristal teknolojide ingot, wafer, hücre ve modül üretimi gibi 4 önemli prosesin bir arada olduğu dev bir tesis kuracağımız alanımız 2 GW’lık üretim için yeterli. Proje alanımız 620 dönüm, yaklaşık 85 futbol sahasına tekabül ediyor. Başlangıçta planlanan 1 GW’lık kapasitenin gerekirse iki katına çıkacağız. Mersin Limanı’ndan Dünya’ya ihracat yapmayı planlıyoruz ve uzun vadeli planlamamızda ürettiğimiz ürünlerin %80’ini ihraç edeceğiz” dedi.

 

ENERJİ VE TEKNOLOJİDE SÖZ SAHİBİ


Türkiye’nin ekonomik anlamda üst lige çıkmasının yolunun uygun maliyetli, kaliteli ve sürekli enerji arzından geçtiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:“Bu nedenle, enerjide bütün yükün eşit miktarda dağıtıldığı dengeli bir enerji portföyünün oluşturulması için yerli kaynaklarımızı maksimum oranda kullanmak ve dışa bağımlı olduğumuz kaynaklarda ise yönetilebilir bir duruma gelmek zorundayız. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye'yi model ülke haline getireceğiz. Sadece yenilenebilir enerji üretiminde değil teknolojilerinde de söz sahibi olmak istiyoruz. Türk mühendis ve işçisinin akıl teri ile ıslattığı fikirler, dünyanın her yerine 'Made In Turkey' damgalı güneş panelleri ve rüzgar türbinleri ile taşıyacak. Artık enerji politikalarında mümkün olduğunca ithalata yer olmayacak. Bu ve bunun gibi yatırımlarımızla Türkiye, enerji teknolojilerinde merkez ülke konumuna gelecek. Enerji teknolojileri bu anlamda Türk ekonomisinin değişim ve dönüşümünde başrolü oynayacak” ifadelerinde bulundu.


İLK ADIM ATILDI


Hem enerji hem de teknoloji bağımlılığını azaltma noktasında ihtiyaç duyulan adımların birer birer atıldığını anlatan Bakan Dönmez, şöyle devam etti: "Bu güzide tesisimiz, dinamik hale getirdiğimiz yenilenebilir enerji sektörüne dinamizm katacak, benzer vizyoner ve güçlü projelerin de hızla artarak hayata geçmesine cesaret verecektir”. Açılış konuşmalarının ardından Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak üretim tesisinin temelleri atıldı.


GÜNEŞ ENERJISI ÜRETIM VE TEKNOLOJI ÜSSÜ


Bölge ekonomisine ciddi katkı sağlayacak olan proje ile yaklaşık bin 500 kişiye istihdam olanağı sağlanması beklenirken; Türkiye’yi yenilenebilir enerji sektörünün global piyasasında saygınlık kazanmış en önemli üretim ve teknoloji merkezlerinden biri haline getirmek hedeflenmektedir.


“ENERJİ BAĞIMSIZLIĞI İÇİN %100 YERLİ PV PANEL ÜRETİMİ”


Eko Temiz Enerji A.Ş. “Enerji Bağımsızlığı için %100 Yerli PV Panel Üretimi” Projesi, Proje Bazlı Yatırım Teşviğine uygun görülerek, ilgili belge 09.04.2018 Tarihi’nde gerçekleştirilen takdim töreninde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi tarafından EkoRE CEO’su Sayın H.Serhan Süzer’e takdim edilmişti. Türkiye’den bir dünya markası çıkarmayı hedefleyen EkoRE, üretilen ürünlerin yaklaşık % 80’ini ihraç ederek; uluslararası güneş enerjisi piyasasında önemli bir yer edinmeyi amaçlamaktadır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: