Antalya
12.03.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
Küçük partilerin büyük adayı
Küçük partilerin büyük adayı

Aksu denilince akla doğal olarak İsa Yıldırım gelmektedir. Hatırlayalım. Siyasi yaşamına Saadet Partisi’nde başlayan, daha sonra Ak Parti, CHP ve MHP’ye geçen Yıldırım, 2014 yerel seçimlerinde BBP Aksu Belediye Başkan adayı olmuş, bu partiden girdiği seçimden 8 bin 43 oy ve %19,83 yüzde ile 3. çıkmıştı. Yani, parti ayrımı olmaksızın Aksu için başlı başına bir marka İsa Yıldırım.

Bu seçimde de önce CHP’den aday gösterilen, sonrasında da Millet İttifakı kapsamında adaylıktan çekilen Yıldırım, DSP’ye geçerek yine belediye başkanı adayı oldu. Bu da doğal olarak bütün dengeleri değiştirdi. Şimdi Aksu’da Millet İttifakı da Cumhur İttifakı da Yıldırım’ın alacağı oylara akıyor. Çünkü Yıldırım’ın her iki ittifakta da tabanı bulunmakta.
Bu ilgiler ışığında geçmiş seçimlere bakalım.

30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ

 

Rakamlardan da görüleceği gibi, İsa Yıldırım’a oy veren kitle Belediye Meclisinde %3,91 oranında diğer partilere kayarken, Büyükşehirde bu oran %15,03’e yükselmiştir. Bu farkın dağılımı da, CHP %4,97, Ak Parti %9,13 ve MHP %2,50 olmuştur. Bugünkü siyasal ayrımdan bakacak olursak, İsa Yıldırım Cumhur İttifakı’ndan %11,63 oranında oy almıştır. Bu dağılım, bugün ne kadar işleyecek, merak edilen nokta burası olacaktır. Zira bu dağılım, Aksu’dan büyükşehire gelecek oyları etkileyecektir.

GENEL SEÇİMLER

 

Şayet genel seçimler baz alınacak olursa, Aksu’da yarışın deyim yerindeyse at başı geçmesi gerekmektedir. Zira, Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasındaki oy farkı 981’dir. Bu farkın yüzdelik karşılığı ise %2,38’dir. Seçime 20 gün kaldığı gözönüne alınırsa kapatılmayacak bir fark da değildir. Zira, referandumdaki rakamlar da bu farkın kapatılabileceğini göstermektedir.
 

REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Referandumda Aksu, %52,56 ile hayır demiştir. Bu tavrını Cumhurbaşkanlığı seçiminde de devam etmiştir.


Evet bloğunun temsilcisi Recep Tayyip Erdoğan oyunu %1 puan artırmış ama %50,1’e ulaşamamıştır. Bu durumda hala varlığını koruyan bir “hayır” bloğundan söz etmek yanlış olmayacaktır.
 

DEĞERLENDİRME
Şayet Millet İttifakı Aksu’da İsa Yıldırım’ı çekmeyip de onunla devam etseydi, bugün Millet İttifakı kazanmaya çok daha yakın diyebilirdik. Ancak bu değişiklik Aksu’da bütün dengeleri tersyüz etmiştir. Zira İsa Yıldırım’ın alacağı oy merak konusudur. Alacağı oy kadar, bu oyu hangi ittifaktan alacağı da başka bir merak konusu olmaktadır. Çünkü 2014 seçimlerinde İsa Yıldırım esas olarak bugünkü Cumhur İttifakı bileşeni Ak Parti’den oy almıştır. Bugün de aynı durum gerçekleşirse Cumhur İttifakı’nın kendisine yakın gördüğü Aksu’da dengeler değişecektir. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: