Antalya
11.03.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
Sonucu yerel dinamikler belirleyecek
Sonucu yerel dinamikler belirleyecek

Antalya’nın yeni gözde yerlerinden Döşemealtı. Son yıllarda Döşemealtı’na gittikçe artan bir ilgi var ve bu ilgi Döşemealtı’nın demografik yapısını önümüzdeki 10 yıl içerisinde değiştirebilecek dinamiklerini içerisinde taşıyor. Bu nedenle de önümüzdeki dönemlerde özellikle yerel seçim tartışmalarında daha fazla merkezde yer alma potansiyeli taşıyor.
Bölgede ciddi bir CHP tabanı olduğu biliniyor. Turgay Genç’in 5 yıllık başkanlığı döneminde bu tabanı ne kadar genişletebildiği merak edilen konu ve 31 Mart akşamı esas olarak bu ölçülecek.


YEREL SEÇİMLER
Bu bilgiler ışığında geçmiş seçim sonuçlarına bakalım.

Görüldüğü gibi, %44,11 ile Döşemealtı Belediyesi’ni kazanan CHP, Belediye Meclisinde 1182 oy kaybederek, %3,37 geriliyor. Büyükşehirde ise 3 bin 753 oy kaybı ile %11,53 gerileme var. Buna karşılık MHP, Belediye Meclisi’nde oyunu 1081 artırarak %3,40 daha fazla oy alıyor. Büyükşehirde ise yine MHP 2 bin 66 artışlar, Belediye Başkanlığına göre oylarını %8,37 artırıyor. Ak Parti de Büyükşehirde, Döşemealtı Belediyesi’nden 2 bin 766 fazla oy alarak oylarını %2,84 artırıyor.

Yerel seçimde Ak Parti ve MHP seçmeninden CHP ve Turgay Genç’e yaklaşık %3 oranında emanet oy gidiyor.

GENEL SEÇİMLER
Peki genel seçimler, referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmen tavrı nasıl?

Tablodan da görüleceği üzere CHP ve MHP oylarında 7 Haziran’a göre gerileme söz konusudur. Bilindiği gibi, bunun nedeni de İyi Parti faktörü. Ak Parti tabanı da küçük bir erimeye karşılık varlığını koruyor. Ama her yerde karşımıza çıkan gerçek, burada da kendisini gösteriyor. Seçmen,  Haziran pozisyonuna geri dönmüştür. Aynı zamanda, diğer ilçelerde de karşılaştığımız HDP’nin yerleşik tabanı burada da varlığını gösteriyor.

REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Döşemealtı referandumda “hayır” diyen ilçelerden birisidir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların aldığı dağılımsa şu şekilde

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “hayır” bloğunun temsilcisi Recep Tayyip Erdoğan, referanduma göre oylarını artırırken yüzdelik olarak yaklaşık olarak 2 puan gerilemiştir. Siyasal olarak Ak Parti ve MHP mevcut durumu korumak ve erimeyi durdurmak için çaba göstereceklerdir.

DEĞERLENDİRME
Döşemealtı seçimleri, rakamlara bakarak çok sağlıklı sonuçlar üretilebilecek bir alan değildir. Görüleceği gibi 2014 yerel seçimlerini %44 gibi güçlü bir oyla kazanan CHP, bir yıl sonraki genel seçimlerde %29’a gerilemiştir. Bu nedenle de ilçe dinamikleri siyasal tercihlerin önüne geçecek seçimi belirlemede etken rol oynayacaktır.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: