Antalya
12.03.2019
A
POLİTİKA
Kozanoğlu’ndan şeffaflık taahhütnamesi
Kozanoğlu’ndan şeffaflık taahhütnamesi

Demokratik Sol Parti İbradı Belediye Başkanı adayı Mustafa Kozanoğlu, Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık ilkeleri için siyasal irade beyanı çağrısına uyarak “Yerel Yönetim Şeffaflık Taahhütnamesi”ni imzaladığını açıkladı

 

İbradı’da 31 Mart yerel seçimlerinde yarışacak dört belediye başkan adayından birisi olan Mustafa Kozanoğlu, sosyal medya hesabından “Şeffaflık Taahhütnamesi”ni imzaladığını şu sözlerle duyurdu:  “Seçilmem durumunda, şeffaf, dürüst, hesap verebilir, katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışı doğrultusunda faaliyet göstereceğimi taahhüt ettiğimi belgeleyen Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin Yerel Yönetim Şeffaflık Taahhütnamesini bugün imzaladım. Seçim programı broşürümüzdeki üç ilkeyi de içeren beyannamenin tüm başkan adaylarına rehber olmasını dilerim.”


İŞTE O TAAHHÜTLER


 “Yerel Yönetim Şeffaflık Taahhütnamesi”nde yer alan ifadelerin bir bölümü şöyle: “Belediye Başkanı olarak birinci derece akrabalarımı da içeren malvarlığı bildirimlerimin yıllık olarak ilan edilmesini sağlayacağım. Belediye yönetimi ve çalışanlarının işe alım ve terfi süreçlerinin liyakat ilkesi doğrultusunda, kayırmacılıktan uzak bir anlayışla yürütülmesini sağlayacağım. Belediye Meclisi kararlarını, toplantı tutanaklarını, komisyon raporlarını, yıllık bütçe ve performans programını, denetim ve faaliyet raporlarını Belediye internet sitesinden yayınlayacağım. Belediye Meclisi toplantılarının gündemini önceden duyuracağım, internetten canlı yayınlayarak kamunun bilgisine açacağım. Belediye ihalelerinin önemli bir bölümünün şeffaflık ve hesap verebilirliği sağlayan açık ihale usulüyle yapılmasını sağlayacağım.”


TAAHHÜTNAMEYİ İMZALAYANLAR


Şeffaflık Derneği, iki hafta kadar önce,  “demokrasinin yapı taşları” olarak nitelediği şeffaflık, hesap verebilirlik, dürüstlük ve katılımcılık ilkelerinin yerel siyasete egemen olması için  Şeffaflık Taahhütnamesini imzaya açmıştı.  Taahhütnameyi 8 Mart tarihine kadar imzalayan 18 başkan adayı arasında Ekrem İmamoğlu (İstanbul), Mansur Yavaş (Ankara), Tunç Soyer (İzmir), Fatih M. Maçoğlu (Tunceli), Alper Taş (Beyoğlu) ve  Emre Kınay (Kadıköy) gibi isimler bulunuyor. DSP İbradı Belediye Başkanı adayı Mustafa Kozanoğlu, Antalya’da “Yerel Yönetim Şeffaflık Taahhütnamesi”ni imzalayan ilk isim oldu.
Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: