Antalya
12.03.2019
A

Ligin ilk yarısında kazandığı krediyi, ikinci yarı maçlarında hoyratça harcayan Antalyaspor, Galatasaray’a karşı hem puan, hem de rüştünü ispatlama maçına çıktı.
Özellikle kendi sahasında aldığı kötü sonuçlarla taraftarını üzen kırmızı-beyazlı ekip, bir anlamda deplasmanda teselli buldu.
Böyle bir ortamda çıkılan Galatasaray deplasmanı öncesi en büyük handikap, Nazım Sangre’nin cezalı olmasıydı.Son iki maçta da gol atan Nazım’ın yokluğunda sağ bekte Celustka, sol bekte de Chico oynayınca arkadaki 4 oyuncu da stoperden oluştu. Ağır oyuncuların çokluğu, Galatasaray deplasmanı için riskti, ancak çok fazla seçenek de yoktu.
Maçın ilk yarısında savunmadayken 4-5-1 gibi dizilen, hücuma kalktığında da savunmayı bozmadan orta sahadaki oyuncuları ileride topla buluşturan Antalyaspor, maçtan önce hazırladığı taktiği neredeyse hatasız sahaya yansıttı. Bunun sonucunda da ilk 45 dakikada iki net pozisyon yakaladı, ne var ki Muslera’nın müthiş kurtarışlarına takıldı.
Maçın ilk yarısında Galatasaray’ın neredeyse hiç net pozisyonu yoktu. Bunda, takım savunmasının rolü çok büyüktü. Defansta Diego, orta sahada da Hakan Özmert’in liderlik ettiği oyun sistemi, büyük oranda başarıyla uygulansa da, Feghouli’nin şutunda Doğukan’ın suratına çarpan topun filelere gitmesi planlarda yoktu.
İlk yarı 1-0 sona ermesine rağmen, gösterilen performans nedeni ile Antalyaspor taraftarı ikinci yarıdan çok umutluydu.
İkinci yarıda Antalyaspor, bilindik futbolunu oynayarak başladı. Beklediğinden daha fazla pozisyon da buldu. Özellikle Bahadır’ın kaçırdığı goller, Galatasaray tribünlerini tedirgin etse de, beklenen gol bir türlü gelmedi.
Kaliteli ve usta ayaklar, böyle pozisyonlarda belli olur. Bu kadar pozisyona giriyorken, Mevlüt Erdinç gibi bir gol ustasının sahaya girmesini bekledik. Ancak bir başka tecrübesi Drole oyuna girdi.
Bugüne kadar sadece koşan Drole’den beklentinin ne olduğunu anlamak güç.
Tüm bu gelişmeler olduktan sonra, Galatasaray’ın 3 dakikada attığı iki gol, golün nasıl atılacağını gösterir nitelikteydi.
Galatasaray attı, Antalyaspor kaçırdıklarına üzüldü. Skor 3-0 olduktan sonra kalan sürede yapılan girişimler puan getirmeye yetmedi.
Galatasaray’a karşı deplasmanda böyle futbol oynamak takdir edilir. Ancak futbolun gerçeği puandır. Bu kadar iyi oynayıp haftayı puansız kapatmak dramatik bir son oldu.
Oynanan güzel futbola rağmen puan çıkaramamak, üstelik farklı yenilmek Antalyaspor’un çıkarması gereken dersler olduğunu gösteriyor.
Antalyaspor takım olarak, Galatasaray maçında kaçırdığı net golleri, Muslera’nın yaptığı müthiş kurtarışları ve Galatasaray oyuncularının gol pozisyonlarındaki profesyonelliklerini izlemeli.
Çünkü dün akşam oynanan maçta Antalyaspor gol kaçırma, Galatasaray ise gol atma dersi verdi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok