Antalya
12.03.2019
A
ÇEVRE , YAŞAM
Tazı Kanyonu tehlike saçıyor!
Tazı Kanyonu tehlike saçıyor!

Ekip arkadaşlarıyla birlikte Beşkonak'ta bulunan Tazı Kanyonu'nu ziyaret eden Beydağları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (BEYDOSK) Başkanı Metin Atasayar, kanyona yapılan ziyaretlerin güvenlik önleminden yoksunluğu nedeniyle tehlike saçtığını söyledi. Tazı Kanyonu'yla ilgili bir başka uyarı, bölge sakinleri tarafından oluşturulan Köprüçayı Kardeşliği adlı çevre platformundan geldi. Köprüçayı Kardeşleği'nin yazılı açıklanmasında da hayati tehlike ve kirlilik konularına dikkat çekildi.

 


UÇURUMA DÜŞME TEHLİKESİ


BEYDOSK Başkanı Atasayar, Tazı Kanyonu ziyaretiyle ilgili izlenimlerini aktardığı açıklamasında, "Son günlerde popülaritesi hayli artan Tazı Kanyonu’nda fotoğraf çektirme bir modaya dönüşmüş görünüyor. Bu giderek riskleri de beraberinde getiriyor. En güzel pozu verme heyecanı ile insanlarımız uçurum kenarına çok fazla yaklaşabiliyor. 'Ben de istiyorum' telaşındaki diğer kişilerin istem dışı dokunuşları, uçuruma düşmelere neden olacak görünüyor" ifadelerine yer verdi. Atasayar, "Kimi gençlerin uçurum kenarına çadır kurmuş olmaları, yerlerde sigara izmaritlerinin ve çöplerin oluşması ciddi önlemler alınmasının zamanının geldiğini gösteriyor" dedi.  

 


KONTROLSÜZ GELECEK


Tazı Kanyonu'nda tehlike arz eden durumla ilgili bir açıklama da, bölgedeki HES inşaatlarına karşı verdiği mücadele ile tanınan Köprüçayı Kardeşliği'nden geldi. Çekimi kanyonda yapılan bir telefon reklamının ardından popülerliği artan Tazı Kanyonu'nun, baharın gelmesiyle hafta sonu kulüplerinin, seyahat acentelerinin, bireysel ziyaretçilerin ve meraklıların gözdesi haline geldiğine vurgu yapılan Köprüçayı Kardeşliği açıklamasında, "Kanyonun doğal seyir terası fazlalaşan ziyaretçi nüfusu ile beraber kontrolsüz bir geleceğe doğru gidiyor. Bunun yanında ne yetişkin ne de çocuklar için bir güvenlik şeridi ve kontrolü yok. Sağlam olmayan kaya ve kayaçlar 'selfie' meraklılarını taşımada ne kadar yeterli olur? Biraz daha meraklı kişilerin kanyonun kuzey ve güney yönlerine kontrolsüz ilerlemesi tehlikeye davet çıkarıyor" denildi. 

 


ÇÖP KONTROLÜ YOK


Alanda ne çöp kontrolünün ne de WC gibi zorunlu ihtiyaçlara dönük yapıların bulunmadığı belirtilen Köprüçayı Kardeşliği açıklamasında, "Keşke herkes götürdüğü çöpünü geri götürecek, her gittiği yerde mangal ve semaver yakmayacak ve yere sigara izmariti, çocuk bezi vb. atmayacak olsa da bunları gündeme getirmeye gerek kalmasa" ifadelerine yer verildi.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: