Antalya
11.03.2019
A
SEKTÖR , TARIM
Antalya onaylamıyor
Antalya onaylamıyor

CHP Milletvekili Aydın Özer, seçimden sonra meclise gelmesi beklenen yeni hal yasasının Antalya tarım sektöründen onay almadığını belirterek, “Türel zorda, oylar tehlikeye girdi” dedi

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Aydın Özer, seçim sonrası Meclis’e getirileceği konuşulan ve komisyonculuğun kaldırılmasını öngören Yeni Hal Yasası’nın Antalya tarım sektöründen onay almadığını belirterek “Başkan Türel zorda, oylar tehlikeye girdi. ‘Komisyonculuk kaldırılmayacak’ diyor. Ama onu ne bakanlık ne yasanın taslak metni doğruluyor” dedi.

 

 

MEVCUT HALLER İYİLEŞMELİ


Yanlış yasa çıkartılıp, revize üstüne revize yapılacağına, çiftçiyi dinleyip baştan doğru yasa yapılmasını öneren Aydın Özer, “Komisyonculuk kalkarsa, küçük çiftçi tarımdan el çeker, çünkü onun üretim yapmasını sağlayan komisyoncudur. O yüzden simsar anlamına gelen komisyoncu adından vazgeçilmeli, adı üretici temsilcisi olmalı. Hal sayısı da 175’ten 30’a düşürülürse, taşımacılık hanesi yükselecek, maliyet artacak. Bundan vazgeçilmeli, şirketlere peşkeş çekilmemeli. Mevcut haller iyileştirilmeli. Asıl önemlisi çiftçinin yapısal sorunları giderilmeli” dedi.

 

ANTALYA YASAYI ONAYLAMIYOR


CHP’li Özer, yasayla ilgili Antalya’da yaşanan ufak çaplı krize de değinerek şu ifadeleri kullandı: “Antalya tarım sektörü bu yasayı onaylamıyor. Bunu Büyükşehir’e aday olan mevcuttaki başkan da gayet iyi biliyor. O yüzden Domatexpo Fuarı’nda konuyu bizim speküle ettiğimizi söyledi. Türel zorda. Oylar tehlikeye girdi. ‘Komisyonculuk kaldırılmayacak’ dedi. Oysa asıl spekülasyonu kendileri yapıyor. Bunun kanıtı da fuardan bir gün sonra Kumluca Ticaret Odası’nda bir araya geldiğimiz Ticaret Bakanlığı bürokratı Hakan Çalış’ın bizzat kendisidir. Teklifin sahibi bakanlığın bürokratı bile komisyonculuğun kaldırılmayacağını söyleyemedi, sorumuz karşısında sessiz kalmayı yeğledi. Meclis’e gelene kadar değiştirmezlerse eldeki teklif metni de komisyonculuğun kaldırılmasını öngörüyor.”
Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: