Antalya
09.03.2019
A
ADLİYE , SEKTÖR
Sahili halka açın
Sahili halka açın

Lara bölgesinde turizm koruma ve geliştirme sahasındaki 50 metrelik sahil, 2006'da imar planı değişikliğiyle Sera Otel'in kullanımına verildi. Her seferinde yargının iptal ettiği plan değişikliği bugüne kadar 9 kez değiştirildi. En son 2016'da verilen Danıştay'ın iptal kararına yapılan itiraz da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedildi.


Lara'daki Sera Otel önünde bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığının plan değişikliği ile otel kullanımına verilen kumsal alanla ilgili kullanım hakkı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından iptal edildi. Bakanlık planlarını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Antalya Şubesi yönetimi, yazılı bir açıklama yaparak, alanın kullanıma açılmasını istedi. "Kamusal alan halkındır, halka kapatılamaz" denilen Mimarlar Odası açıklamasında, Antalyalılara, "Sahiline, kumsalına, doğana sahip çık!" çağrısında bulunuldu.  

 

13 YIL DEVAM ETTİ


Lara'da, 'Antalya-Kemerağzı-Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim bölgesi' içerisinde kalan Sera Otel önündeki yaya yolu ve sahil şeridinin 50 metrelik bölümü 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  yapılan plan değişikliği ile yol ve yeşil alan kaldırılacak şekilde otel kullanımına verildi. O dönem Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Bakanlığın yaptığı bu plan değişikliğine karşı dava açtı. 2006'dan bugüne kadar Danıştay'ın her seferinde iptal ettiği kararla ilgili 9 kez plan değişikliğine gidildi. 13 yıldır devam eden hukuki süreçle ilgili son kararı veren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Bakanlık planını iptal etti.

 

OTELİN PARÇASI GİBİ


Mimarlar Odası Antalya Şubesi yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Bakanlık uygulamasıyla ilgili, "Plan revizyonları ve plan değişiklikleri ile Anayasa, Kıyı Kanunu ve eki yönetmelikler hükümleri gereğince kesin yapı yasağı getirilen ve halkın kullanımına açık olması gereken sahilin ilk 50 metrelik kısmı da dahil, sahil şeridinin tamamı günübirlik alan olarak planlanmıştır.  Halkın kıyıdan yararlanmasına yönelik yaya yolu (Promenat yol) kaldırılmış, bu alanlar yani sahil şeridinin ilk 50 metrelik kısmı, plan değişiklikleri ile yaya yolu da kaldırılarak halkın yararlanması söz konusu olmayan, bir başka deyişle turizm tesislerinin parçası ve bahçesi konumuna getirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

 

DANIŞTAY KARARINA UYULSUN


Mimarlar Odası, Songül Başkaya ile birlikte alanı halkın kullanımına kapatan plan değişikliğinin iptali istemiyle konuyu tekrar yargıya taşıdı.  Davaya bakan Danıştay 6. Dairesince sahil şeridini halkın kullanımına kapatan planların iptaline karar verildi. Davalı İdarenin temyiz istemi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedilince iptal kararı kesinleşmiş oldu. Plan iptal kararını kamuoyuyla paylaşan Mimarlar Odası açıklamasında, "13 yıl gibi uzun bir süre hukuk mücadelesi verdiğimiz alana ilişkin, yargı kararlarına uyarak, halkın kıyıyı kullanabilmesine yönelik yaya yolunun  ve sahil kesiminin ilk 50 metrelik bölümünün yeşil alan olarak planlara işlenmesi ve halkın kullanımına açılması halkımız adına beklentimizdir" denildi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: