Antalya
08.03.2019
A
POLİTİKA , DOSYA
KONYAALTI: CHP’NİN CHP İLE SINAVI
KONYAALTI: CHP’NİN CHP İLE SINAVI

Şayet Muhittin Böcek Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmayıp da, Konyaaltı’nda kalsaydı, belki de Konyaaltı Antalya’da gündeme bile gelmezdi. Zira 2014 seçimlerinde %59,04’lük bir başarı var. 1999’da ANAP’tan seçilip, sonrasında CHP’ye geçen ve 2004, 2009 ve 2014 seçimlerinde CHP’den aday olarak oyunu artırarak kazanan bir Muhittin Böcek. Neresinden baksanız bir başarı öyküsü. Ve kendisinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olması nedeni ile bu başarı öyküsünü başkasına devredecek olması, Konyaaltı’nı gündemin birinci maddesi haline getirdi. “Aday kim olacak?” “Muhittin Böcek kimi istiyor?” tartışmaları arasından Semih Esen CHP’nin adayı oldu. Ak Parti’de Esen’in karşısına partinin ağır toplarından Gaye Doğanoğlu’nu aday göstererek, “kadın” aday vurgusunu öne çıkardı.
30 Mart seçim sonuçlarından başlayarak seçmen dağılımını incelemeye başlayalım.

 

 

1 Kasım seçimlerine hangi koşullarda gidildiğini göz önünde tutarak kapsam dışında bırakırsak, 7 Haziran seçimlerine göre CHP, Ak Parti ve MHP’de İyi Parti ve HDP’ye ciddi bir oy kayışı söz konusudur. Aynı zamanda bu rakamlar Konyaaltı’nda yaklaşık %5’lik bir Muhittin Böcek seçmeni olduğunu da göstermektedir.  Bu seçmen Muhittin Böcek’e oy veriyor ama CHP’ye oy vermiyor. Bu seçmenin 31 Mart’ta nasıl davranış göstereceği merak konusudur.


REFERANDUMVE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ


Konyaaltı, beklendiği gibi referandumda en yüksek “hayır” oyunun çıktığı ilçe olarak öne çıkıyor.

Bu tablo 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yaklaşık olarak kendini korumuş durumda.


DEĞERLENDİRİME


Konyaaltı, CHP açısından Muratpaşa ile birlikte en rahat olduğu iki ilçeden birisidir. Muhittin Böcek’in Konyaaltı Belediye Başkanı olması, buradan Büyükşehir Belediye Başkanlığına gelecek olan oyları öne çıkarmaktadır. Konyaaltı seçmeni geleneksel davranışını sergilerse, buradan Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’ye gelen oylar ile Konyaaltı Belediye Başkanlığı için kullanılan oylar açısından büyükşehir lehine yaklaşık 5 puanlık bir fark gözlenebilecektir.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: