Antalya
08.03.2019
A
POLİTİKA
Kaş planı Meclis’te
Kaş planı Meclis’te

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Büyükşehir Belediyesi'nin Kaş'ta nüfus ve yapı yoğunluğunu artıracak 25 binlik planını TBMM gündemine taşıdı. Arı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un cevaplaması için TBMM Başkanlığına sunduğu önergesinde,  Plan raporunda Kaş'ın 2040 yılı nüfusunun 200 bin kişi olarak öngörüldüğünü, ilçedeki yatak sayısının yüzde 50 oranında artacağının belirtildiğini hatırlatarak,  bu durumun Kaş'ın turistik cazibesi olan doğal güzelliğinin betona boğulması ve ‘doğa ve tarih turizmi’ ekseninin ‘kitle turizmi’ yönüne kayması anlamına geldiğini söyledi.


BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİ


Plan raporunda, planlanan alan içerisinde 7269 sayılı afet yasası gereği yasaklanan ya da kısıtlanan bir alan bulunmadığının belirtildiğini; ancak Kaş ilçesinin 1. derece deprem bölgesi olarak bilindiğini vurgulayan Cavit Arı, "1979 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile heyelan bölgesi ilan edilerek yapılaşmaya kapatılan İslamlar Mahallesi son yıllarda izinsiz ve kaçak villalarla betonlaşırken büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor" dedi.


KAŞ'IN MAHVEDİLMESİ ANLAMINA GELİYOR


"Hiçbir zorunluluk olmadığı halde Çukurbağ Mahallesi’nden Kalkan'a yapılmak istenen karayolu projesi de yeni plana işlenmiş durumda. Antalya’nın en bakir alanlarından biri olan Kaş’a büyük bir imar ve yapılaşma baskısı var. Bunun bir an önce sonlandırılması lazım. Yoksa kitlesel turizme açılacak ve sürdürülebilir turizm kavramı Kaş’ta da kalmayacak" diyen Cavit Arı, Bakan Ersoy'a, "İmar Planında Kaş nüfusu projeksiyonunun çok yüksek belirlenmesinde bir kamu yararı olmadığı ve ranta yönelik olduğu çok açıkça ortadayken bu yanlışı durdurmaya yönelik bir adım atmayı düşünüyor musunuz? Bu yapılan, dünyanın en nadide doğa güzelliğine sahip Kaş'ın mahvedilmesi anlamına gelmiyor mu?" sorularını yöneltti. Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: